Leasing nieruchomości popularny

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

portal.biz.250x90Choć leasing przede wszystkim kojarzy się z pojazdami, z powodzeniem można za jego pomocą sfinansować zakup nieruchomości. Ten skierowany do przedsiębiorców produkt cieszy się rosnącym powodzeniem jako alternatywa dla kredytów.

Schemat leasingu nieruchomości jest identyczny, jak w przypadku innych aktywów: pojazdów, maszyn czy sprzętów. Firma leasingowa nabywa wskazaną nieruchomość i przekazuje ją klientowi w użytkowanie. Może to być obiekt handlowy, usługowy, hala produkcyjna, centrum logistyczne, magazyn czy budynek przeznaczony pod wynajem.

Klient korzysta z obiektu w zamian za wnoszone miesięcznie opłaty. Najprościej porównać go do umowy najmu, choć znaczącą różnicą jest fakt, że umowa leasingowa zakłada prawo do wykupienia nieruchomości po zakończeniu umowy i z góry ustalonej cenie. Czas trwania umowy leasingowej nieruchomości wynosi zazwyczaj 10 lat.

Młoda usługa

Leasing nieruchomości do Polski wkroczył stosunkowo niedawno, bo z końcem lat 90-tych.  Łączna wartość netto nieruchomości przekazanych w leasing 16 lat temu wyniosła 40 mln zł. Rozwój leasingu nieruchomości w Polsce przypada na lata 2004 i 2005. Jak wynika z danych Związku Polskiego Leasingu, w 2004 roku zawarto umowy leasingu o łącznej wartości prawie 2 mld zł, a rok później przeszło 2,46 mld zł. Najlepszym rokiem w historii polskiego leasingu okazał się 2008 rok. Wartość sfinansowanych wtedy nieruchomości sięgnęła 3,27 mld zł. Już wtedy pojawiły się wyraźne sygnały spadku dynamiki tej formy finansowania, związane z kryzysem w światowej gospodarce. Kryzys finansowy mocno ostudził zapał firm leasingowych, ale eksperci szacują, że znów nabiera tempa. W 2012 roku sfinansowano zakup 1468 nieruchomości, o łącznej wartości  1,46 mld zł. W strukturze przedmiotowej rynku dominują budynki przemysłowe oraz obiekty handlowe i usługowe. – Leasing nieruchomości cieszy się dużym zainteresowaniem w naszym kraju, w szczególności do wzrostu jego popularności przyczyniły się ostatnie zmiany wprowadzone w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, skracające minimalny okres leasingu operacyjnego do 5 lat, jak też wprowadzające jasne regulacje w zakresie leasingu prawa użytkowania wieczystego – mówi Marcin Modliborek, kierujący zespołem Leasingu Nieruchomości w Millennium Leasing.

Kredyt czy leasing?

Leasing nieruchomości to zyskująca coraz większą popularność alternatywa dla kredytów. Czym się różnią te formy finansowania? – Leasing nieruchomości skierowany jest do przedsiębiorstw posiadających lub zamierzających nabyć nieruchomości. Dotyczy to przedsiębiorców użytkujących je na własne potrzeby, jak i czerpiących dochody z ich wynajmu. W porównaniu z kredytem hipotecznym najważniejszą różnicą, w przypadku bardziej popularnego leasingu operacyjnego jest korzyść podatkowa dla przedsiębiorców, w którym cała rata leasingowa stanowi koszt uzyskania przychodu – twierdzi Marcin Modliborek. Od kredytu różni się nie tylko możliwością zaliczenia rat leasingowych do kosztów uzyskania przychodów i skrócenia okresu amortyzacji, ale także dostępnością. Leasing nieruchomości cechuje krótki czas oczekiwania na decyzję w sprawie finansowania, co dla wielu przedsiębiorców może być kwestią kluczową. Bardzo ciekawą alternatywą dla firm jest także leasing zwrotny. Jego schemat jest następujący: firma posiadająca nieruchomość sprzedaje ją firmie leasingowej, zawierając jednocześnie umowę leasingową, na mocy której nadal korzysta z nieruchomości. Na skutek odsprzedaży obiektu firmie, klient otrzymuje środki finansowe, które może dowolnie wykorzystać, np. na inwestycje.

Specjaliści szacują, że leasing nieruchomości w najbliższych latach nabierze tempa. Przybywa firm, które oferują inwestowanie tych aktywów, zmniejszają się jednocześnie wymagania dotyczące zasobności portfela przedsiębiorców.

Źródło: Portal Skarbiec.biz S.A.