LBMA: ceny metali szlachetnych będą rosły

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

finanse.wzrost.150xW przyszłym roku notowania złota powinny wzrosnąć o 8,8%, osiągając cenę 1405 dolarów za uncję - uważają eksperci, którzy wzięli udział zakończonej wczoraj konferencji London Bullion Market Association (LBMA).

Połowa ankietowanych na konferencji specjalistów uważa, że w 2014 roku diametralnie zmieni się przede wszystkim sytuacja na rynku funduszy inwestycyjnych. Choć w tym roku ETF-y wyprzedały blisko jedną czwartą posiadanego kruszcu, w nadchodzących miesiącach ich zakupy znacznie przewyższą sprzedaż, co pozytywnie wpłynie na notowania złota.

Okazuje się jednak, że inne metale szlachetne mają przed sobą jeszcze lepsze perspektywy. Poproszeni o wskazanie metalu, którego wyniki będą w przyszłym roku najlepsze, 17% ankietowanych wskazało złoto, 16% wybrało srebro, natomiast aż 33 i 34% postawiło odpowiednio na platynę i pallad.

Eksperci zebrani na konferencji w Rzymie zgodnie uznali, że przed ich następnym spotkaniem, które odbędzie się w Limie w listopadzie 2014 roku, wszystkie metale szlachetne zanotują znaczące wzrosty. Zgodnie z uśrednionymi prognozami cena srebra wzrosnąć ma o 20% do poziomu 25 dolarów za uncję, notowania platyny poszybują w górę o 22% osiągając 1675 dolarów, a pallad zyska 17% notując wynik na poziomie 837 USD/oz.

London Bullion Market Association jest organizacją zrzeszającą największych na świecie producentów metali szlachetnych oraz instytucje zajmujące się ich obrotem, w tym także największe banki. To właśnie pięć z nich: Nova Scotia-ScotiaMocatta, Barclays Bank, Deutsche Bank, HSBC i Société Générale, decyduje o londyńskich fixingach, na których cały świat bazuje przeprowadzając transakcje w obrocie złotem.

Marianna Wodzińska,
Inwestycje Alternatywne Profit S.A.