Laureaci Nagrody Szklane Domy za rok 2021 oraz 2022 

Laureaci Nagrody Szklane Domy za rok 2021 oraz 2022 
Władysław Niemas i Władysław Grochowski. Fot Michał Wagner
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Laureatami Honorowych Nagród Szklane Domy za rok 2021 oraz 2022 zostali Pan Władysław Grochowski z Arche SA i Pan Władysław Niemas z TBS Kamienna Góra.

SZKLANE DOMY 2021: WŁADYSŁAW NIEMAS

Laureatem Nagrody Portalu Finansowego BANK.pl  – SZKLANE DOMY 2021 – został Pan Władysław Niemas. Nagroda przyznana została w uznaniu wieloletniego zaangażowania w rozwój i promocję Towarzystw Budownictwa Społecznego oraz społecznego budownictwa czynszowego na wynajem.

Pan Władysław Niemas jest organizatorem pierwszego w Polsce międzygminnego oraz pierwszego na Dolnym Śląsku Towarzystwa Budownictwa Społecznego „TBS” sp. z o.o. w Kamiennej Górze, w którym od początku, tj. od  grudnia 1995 roku, pełni funkcję prezesa Zarządu. Od ponad ćwierć wieku TBS w Kamiennej Górze pozostaje rzetelnym, profesjonalnym i chętnie stawiającym na innowacyjne rozwiązania partnerem dla wielu samorządów.

Współzałożycielami Towarzystwa były 4 gminy. Projekt szybko okazał się strzałem w dziesiątkę, a międzygminny charakter Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Kamiennej Górze do dziś uznawany jest za innowacyjne i szczególne rozwiązanie. Dziś Towarzystwo to czternastu udziałowców i 35 budynków, w tym 1 389 mieszkań oraz 81 lokali usługowych.

Co istotne, Towarzystwo w swych projektach wykorzystywało i wykorzystuje nowe technologie, m. in. innowacyjne systemy grzewcze.

Pan Władysław Niemas specjalizuje się w rewitalizacji obiektów pokoszarowych, poszpitalnych i poprzemysłowych i jest autorytetem w tej dziedzinie. Prowadzone przez niego Towarzystwo nie tylko buduje nowe mieszkania, ale także remontuje zrujnowane obiekty. Przebudowę zabytkowych stajni i ujeżdżalni w Oławie oraz ich adaptację na cele mieszkaniowo-usługowe uznano w 2019 roku za najlepszy projekt mieszkaniowy na świecie. Konkurs zorganizował Niemiecki Bank Rozwoju. Rok później, w czasie sympozjum organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego w Gliwicach ten sam projekt został uznany za najlepszą ekologiczną budowlę w 2020 roku – jury doceniło walory architektoniczne i estetyczne tego projektu oraz promocję zrównoważonego rozwoju i ekologicznego budownictwa.

Pan Władysław Niemas jest również założycielem Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej przy Zakładach Wyrobów Azbestowych „Gambit” w Lubawce, współzałożycielem Fundacji Rozwoju Miasta i Gminy Lubawka „Brama Lubawska”, a także współzałożycielem i Członkiem Zarządu Ogólnopolskiego Forum Towarzystw Budownictwa Społecznego oraz Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej TBS, gdzie pełni funkcję Wiceprezesa Zarządu.

Odznaczony Medalem 40-lecia Polskiej Ludowej, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Certyfikatem Honoru, Krzyżem Kawalerskim i Orderem Odrodzenia Polski, Złotą Odznaką Konfederacji Budownictwa i Nieruchomości, Dolnośląskim Kluczem Sukcesu oraz Honorową Odznaką „za zasługi dla budownictwa”.

Dziś zostaje odznaczony Nagrodę Szklane Domy 2021.

List gratulacyjny prezesa ZBP Krzysztofa Pietraszkiewicza do Laureata Nagrody SZKLANE DOMY 2021 – Pana Władysława Niemasa

SZKLANE DOMY 2021: WŁADYSŁAW NIEMAS
Źródło: BANK.pl

SZKLANE DOMY 2021: WŁADYSŁAW GROCHOWSKI

Laureatem Nagrody Portalu Finansowego BANK.pl – SZKLANE DOMY 2022 – został Pan Władysław Grochowski. Nagroda przyznana została w uznaniu umiejętności łączenia odpowiedzialności społecznej z rentownością w biznesie deweloperskim.

Pan Władysław Grochowski jest współwłaścicielem i prezesem firmy Arche SA, prowadzącej działalność hotelarską i deweloperską, specjalizującą się w przekształcaniu historycznych obiektów w hotele biznesowe.

Skutecznie tworzy kolekcję hoteli, głównie w obiektach zabytkowych, a na każdy z nich ma inny pomysł. Łączenie elementów starych z nowoczesnymi powoduje, że obiekt otrzymuje nowe życie i nową wartość.

Pan Władysław Grochowski ukończył studia na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Od roku 1977 pracował na własnym gospodarstwie rolnym. W latach 1990-1997 był wójtem Gminy Trzebieszów w województwie lubelskim. W roku 1991 otworzył firmę deweloperską Arche SA. Został jej głównym akcjonariuszem i prezesem.

Pierwszą inwestycją była budowa Osiedla Królowej Marysieńki w Wilanowie. Działalność hotelową rozpoczął od budowy w 1998 hotelu w Siedlcach. Pierwszym ocalonym obiektem zabytkowym był Pałac w Łochowie odbudowany w latach 2005-2008.

Pan Władysław Grochowski mówi o sobie, że jest urodzonym optymistą kochającym ludzi i świat. Stara się, aby to, co robi miało sens, a praca sprawiała mu przyjemność. Podejmuje się trudnych projektów, co daje mu wiele siły, ale również uczy pokory. W życiu prywatnym i zawodowym zawsze kieruje się zaufaniem. Jego hasłem przewodnim jest: łączymy sprzeczności, ufamy wszystkim, zmieniamy siebie.

Pan Władysław Grochowski jest również osobą niezwykle zaangażowaną w pomoc innym. W kwietniu 2014 roku wraz z żoną Leną założyli Fundację Leny Grochowskiej, która zapewnia mieszkania i pracę dla repatriantów z Kazachstanu, a także wspiera uchodźców, aktywizuje osoby niepełnosprawne intelektualnie dając pracę w pracowniach ceramicznej i krawieckiej. Fundacja organizuje również konkursy sztuki nieprofesjonalnej „Szukamy Nikifora”, plenery i wystawy malarstwa, kolonie dla dzieci z Ukrainy oraz pracę dla osób niepełnosprawnych. Był zaangażowany w sfinansowanie produkcji filmu „Układ zamknięty”.

Pan Władysław Grochowski jest laureatem wielu nagród i wyróżnień indywidualnych oraz za działalność spółki Arche, m.in. w 2016 roku został Człowiekiem Roku w kategorii specjalnej w trzeciej Edycji Konkursu „Hotelarz roku”, w roku 2017 otrzymałwyróżnienie w rankingu Indeks Patriotyzmu Polskiego Biznesu, organizowanego przez redakcję „Rzeczpospolitej” i Fundację Patriotyzmu Gospodarczego, w 2022 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderem Uśmiechu. 

Do tej kolekcji odznaczeń z przyjemnością dokładamy Nagrodę Szklane Domy 2022.

List gratulacyjny prezesa ZBP Krzysztofa Pietraszkiewicza do Laureata Nagrody SZKLANE DOMY 2022 – Pana Władysława Grochowskiego

SZKLANE DOMY 2021: WŁADYSŁAW GROCHOWSKI
Źródło: BANK.pl

Honorowa Nagroda Szklane Domy została ustanowiona i po raz pierwszy przyznana w roku 2012. Celem tego przedsięwzięcia było i jest nagradzanie najlepszych działań i projektów z różnych dziedzin związanych z rynkiem finansowania nieruchomości.
Chcemy wyróżniać pasje, wizje, odwagę i skuteczność. Szukamy ludzi, projektów i produktów, które w realny sposób służą człowiekowi i odgrywają istotną rolę w rozwoju rynku finansowania nieruchomości.

Kapitułę Nagrody przez wiele lat tworzyła redakcja Kwartalnika „Finansowanie Nieruchomości” oraz przedstawiciele Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Związku Banków Polskich. Obecnie miejsce redakcji Kwartalnika zajęła redakcja Portalu Finansowego BANK.pl.

Dziś, 8 marca 2023 roku przyznane i wręczone zostały podczas XIX. Kongresu Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych dwie nagrody – za rok 2021 oraz 2022.

Źródło: BANK.pl