Lakma uruchomiła ultranowoczesny magazyn

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

120608.magazyn.lakma.01.345x194Grupa Lakma, właściciel m.in. marki Sidolux, stawia na nowoczesność. Jedną z najważniejszych inwestycji w ostatnim czasie jest budowa i uruchomienie w pełni zautomatyzowanego magazynu w Warszowicach k/Żor. Budynek o powierzchni całkowitej blisko 4500 m2 i wysokości 32,5 metrów jest jednym z najwyższych tego typu obiektów w naszym kraju.

Odbywa się w nim cały proces magazynowo – logistyczny – od przyjęcia jednostek towarowych, poprzez kontrolę, magazynowanie i kompletację, aż po przygotowanie produktów do załadunku. Wartość nowej inwestycji to 20  milionów złotych.

Właścicielem nowo powstałego magazynu jest Lakma Sp.z o. o. – jedna z czterech spółek należąca do grupy LAKMA. Nowy magazyn jest przede wszystkim Centrum Logistycznym i Dystrybucyjnym dla całej grupy.

120608.magazyn.lakma.02.310x208Obiekt oparty jest na zaawansowanej technologii.  Głównym elementem całego rozwiązania jest system automatycznych układnic. Transportują one spaletyzowane towary na konkretne gniazda technologiczne. Dobrane urządzenia, zarówno hardware jak i software, stanowią integralną całość systemu. Są to najnowocześniejsze i najbardziej zaawansowane procesowo układy sterowane za pomocą przemysłowych komputerów PC oraz sterowników PLC. Dzięki nim możliwa jest bardzo szybka obsługa ładunków oraz optymalizacja powierzchni magazynowej – Nasza firma rozwija się bardzo szybko w różnych gałęziach biznesu. Ciągle zwiększające się wymagania klientów oraz rosnące zapotrzebowanie na wyspecjalizowane usługi i dystrybucji nie tylko w kraju, ale także za granicą, skłoniły nas do podjęcia decyzji o inwestycji. Dlatego też sięgnęliśmy po najnowsze rozwiązania, które pozwalają nam maksymalnie zoptymalizować procesy  łańcucha logistycznego. Od zatowarowania wytworzonych produktów w magazynie, po ich przygotowanie do konkretnego klienta, w odpowiednio zamówionej konfiguracji – mówi Józef Ziętek, Prezes Zarządu Lakma Sp. z o.o.

120608.magazyn.lakma.03.156x233Obiekt podzielony jest na trzy strefy: załadunkową, kompletacyjną i magazynową. W strefie załadunkowej odbywa się sortowanie, identyfikacja, kontrola ilościowa oraz jakościowa przyjmowanych i wydawanych towarów. – Dostarczany towar, umieszczony na europaletach, przechodzi cykl, sprawdzający poprawność ładunku pod kątem ciężaru, ilości, typu, obrysu, jakości palety – opisuje Prezes. Następnie poprzez ciąg przenośników technologicznych i przy pomocy odpowiednio stworzonego oprogramowania towar zostaje wprowadzony do sytemu magazynowego i ustawiony na przydzielonym miejscu na regałach.

Po wpłynięciu zamówienia od klienta towar z części magazynowej dostarczany jest do tzw. miejsca kompletacyjnego. Tam uzupełnia się towar pod kątem zapotrzebowania ostatecznego odbiorcy. Transfer odbywa się za pośrednictwem zautomatyzowanych przenośników rolkowych oraz wózków. – Zastosowaliśmy tu tzw. grzebieniowy system kompletacji. Polega on na szybkim dostarczaniu towaru z części magazynowej, poprzez przenośniki. Transportują one towar na miejsca kompletacyjne – dodaje Prezes.

Z miejsca kompletacyjnego przygotowany  towar dostarczany jest do strefy załadunkowej skąd ładowany jest do ciężarówek i dostarczany do klienta.

Podstawowe dane obiektu:

120608.inf.powierzchnia.01.353x292

Grzegorz Pacuła