Łagodny komentarz FOMC
Po Wicepremierze Piechocińskim, Premier D. Tusk także wspomina o możliwości rozpisania przedterminowych wyborów, jednak o dymisji nie ma mowy. Afera podsłuchowa "Wprost" nadal jest niebezpieczeństwem dla stabilności rządu oraz złotego. Fed dalej tnie program QE ale retoryki nie zaostrzył komunikatu.
Amerykański Bank Centralny, zgodnie z oczekiwaniami, zmniejszył program luzowania ilościowego QE3 o kolejne 10 mld USD. W kolejnym miesiącu na rynek zostanie dostarczonych już tylko 35 mld USD. Fed pozostawił także stopę procentową w przedziale 0-0,25%. Bank Centralny ma coraz mniej argumentów aby bronić ewentualnego wydłużenia okresu obowiązywania niskich stóp procentowych. Jednak komentarz szefowej Fed Janet Yellen był dość neutralny charakter co wobec oczekiwań na nieco bardziej „jastrzębie” wystąpienie spowodowało osłabienie się amerykańskiej waluty. Co prawda komunikat Fed pokazał iż bank centralny widzi stopę procentową na koniec 2015 w przedziale
1-1,25% i widać tu wzrost oczekiwanej stopy bo poprzednio przedział ten był o 0,25% niżej. Poza tym Fed w komunikacie podał, że oczekiwany wzrost PKB w 2014 roku będzie w przedziale 2,1 – 2,3% co jest znacznie niżej niż do tej pory prognozowano ale wynika, jak wiemy, z mroźnego pierwszego kwartału tego roku.
Dla złotego, obecnie, na pierwszym planie jest afera nagraniowa „Wprost”, który udostępnił całą 2-godzinna rozmowę między szefem MSW B. Sienkiewiczem a szefem NBP Belka. W między czasie ABW starała się odebrać materiał z siedziby Wprost. Nie obeszło się bez przepychanek i prób siłowego rozwiązania konfliktu. Premier Donald Tusk przyznał, że rozważa przedterminowe wybory ale nie ma zamiaru podawać się do dymisji. Wicepremier Piechociński skrytykował Tuska za pozostawienie Sienkiewicza na stanowisku ministra spraw wewnętrznych. Zaznaczył, że będą potrzebne korekty i także nie wykluczył przedterminowych wyborów.
Brak istotnych pozycji w dzisiejszym kalendarzu sugeruje spokojną sesję choć w przypadku złotego wydarzenia polityczne mogą mieć duży wpływ raczej na niekorzyść naszej waluty.
EURPLN: Złoty stracił po informacji, że premier Donald Tusk (podobnie jak wicepremier Piechociński) nie wyklucza rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych. Wydarzenia polityczne mogą ułatwić złotemu skuteczny atak na dobrze broniący się do tej pory pór na poziomie 4,1550.
EURUSD: Fed rozczarował bardzo neutralnym komentarzem w sprawie przyszłości QE3 i podwyżek stóp procentowych. Dolar stracił do 1,3640 ale powoli odrabia straty. Dzisiejsza sesja może przynieść próbę powrotu poniżej 36 figury choć brak danych zapewne utrudni to zadanie.
Damian Rosiński
Dom Maklerski AFS