Kwota wolna od podatku do 30 tys. zł, drugi próg podatkowy od 120 tys zł, propozycje PiS

Kwota wolna od podatku do 30 tys. zł, drugi próg podatkowy od 120 tys zł, propozycje PiS
Fot. stock.adobe.com/Tomasz Warszewski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Prawo i Sprawiedliwość proponuje podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł oraz podniesienie drugiego progu podatkowego do 120 tys. zł. z 85 tys. zł - podano w dokumencie programowym "Polski Ład". Partia chce docelowo wprowadzić jednolity kontrakt o pracę i liniową składkę zdrowotną

„Podniesiemy kwotę wolną dla wszystkich pracujących Polaków do 30 tys. PLN. Skutkiem będzie wzrost progresywności klina podatkowego – niższe podatki dla osób o niskich i średnich dochodach. Kwota wolna w wysokości 30 tys. PLN oznacza w istocie brak podatku od płacy minimalnej” – napisano w programie.

Zmiany w składce zdrowotnej

„Aby zagwarantować wyższe dochody systemu ochrony zdrowia, zmiany obejmą także wprowadzenie takich samych zasad opłacania składki zdrowotnej dla działalności gospodarczych jak w przypadku umów o pracę (proporcjonalnie do dochodu)” – dodano.

Reforma podatkowa neutralna dla zarabiających od 6 do 10 tys. złotych miesięcznie

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział na konwencji, że nowej składki liniowej nie będzie można odpisać od podatku, a wpływy z niej zasilą Narodowy Fundusz Zdrowia.

Rządzący proponują ponadto ulgę w PIT dla osób zatrudnionych na umowę o pracę, osiągających roczny dochód w przedziale 70-130 tys. zł.

„Dzięki uldze reforma będzie neutralna dla podatników zatrudnionych na umowę o pracę z dochodem od 6 do 10 tys. PLN miesięcznie” – dodano.

Zerowy PIT dla pracujących w wieku emerytalnym

Wśród propozycji programowych znajduje się także wprowadzenie zerowej stawki PIT dla pracujących po osiągnięciu wieku emerytalnego.

PiS chce także wprowadzić ulgę podatkową dla Polaków wracających z emigracji. W 2022 i 2023 r. osoby te mogłyby wskazać w zeznaniach podatkowych kwotę do opodatkowania niższą o 50 tys zł.

Za Polski Ład zapłacą przedsiębiorcy i lepiej zarabiający Polacy

-W trakcie prezentacji Polskiego Ładu przedstawiono dziesiątki  propozycji zmian wartych miliardy złotych. Ale nie poinformowano, kto zapłaci za te wszystkie obietnice. A zapłacą lepiej zarabiający Polacy i przedsiębiorcy, bo odprowadzą wyższe podatki – zauważa Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan, i dodaje:

-Propozycje dotyczące zmian wysokości składki zdrowotnej, która będzie płacona od całości zarobków, niezależnie od tego czy ktoś prowadzi firmę, czy jest na umowie o pracę, oznaczają de facto wzrost podatków  dla przedsiębiorców i samozatrudnionych. Więcej zapłacą osoby lepiej zarabiające czyli specjaliści, eksperci.

Program podwyższy wzrost gospodarczy

-Kształt tego programu wskazuje, że w przyszłym roku wzrost PKB może przekroczyć 5 proc. – powiedział PAP główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak komentując prezentację programu „Polski Ład”.

Jego zdaniem zmiany podatkowe zwiększą dochód rozporządzalny ponad połowy Polaków zarabiających relatywnie mało.

-Przy ich wysokiej skłonności do konsumpcji powinno to zwiększyć popyt konsumpcyjny, co może dodać do tempa wzrostu PKB w dwóch kolejnych latach po kilka dziesiątych punktu procentowego. Nasza prognoza wzrostu PKB na ten rok to 5,1 proc., a na przyszły – 4,7 proc. Kształt tego programu wskazuje, że w przyszłym roku wzrost PKB może być wyższy, a więc może przekroczyć 5 proc. – ocenia główny ekonomista PKO BP.

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys komentując zaprezentowany w sobotę program Polski Ład powiedział, że dodatkowy impuls fiskalny i rozwojowy programu przyczyni się do podniesienia tempa wzrostu PKB Polski w 2022 roku do poziomu 5,5-6 proc.

-To będzie bardzo silne odbicie. Możemy być jedną z pierwszych gospodarek europejskich, których poziom realnego PKB powróci do poziomu sprzed pandemii – zauważył prezes PFR.

Źródło: PAP BIZNES, Konfederacja Lewiatan