Kuba otwiera się na inwestorów

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

140501.malibu.01.400x226Według doniesień agencji Reuters kubański parlament przegłosował ustawę otwierającą tamtejszy rynek na inwestycje zagraniczne. To już kolejny etap mający na celu wyprowadzanie gospodarki ze stagnacji. Od końca czerwca, kiedy to wspomniana ustawa wejdzie w życie, osoby spoza Kuby będą mogły nabywać nie tylko nieruchomości mieszkalne, ale również komercyjne (biura, lokale handlowe czy hotele). Co więcej nowe prawo pozwoli cudzoziemcom na inwestowanie w inne sektory gospodarki, takie jak: edukacja, zdrowie czy handel. Przed reformą obrót nieruchomościami był bardzo ograniczony.

Dopiero gdy do władzy doszedł Raul Castro proces ten zaczął zmierzać w kierunku zasad rynkowych. Od 2009 roku przekazano na własność 45 tysięcy działek, zezwolono na budowę własnego domu i wprowadzono możliwość handlu nieruchomościami. Cudzoziemcy jednak w dalszym ciągu mieli ograniczone możliwości nabywania domów. Sposobem na to było założenie na wyspie firmy lub kupno nieruchomości, która była już wcześniej rękach osoby z zagranicy. Już dotychczasowe zmiany powodują, że na Kubę przyjeżdża coraz więcej turystów. W 2003 r. wyspę odwiedziło 1,9 mln turystów, zaś w 2011 r. liczba ta wzrosła do 2,7 mln. Obserwowany jest też wzrost cen mieszkań i domów. Wciąż pozostają one jednak na przystępnym poziomie. Za przeciętny dom w Hawanie trzeba zapłacić przeważnie równowartość od 250 do 500 tys. zł – wynika z danych portalu cubahomeforsale.com. Gdyby ktoś poszukiwał nieruchomości typu premium, to za 4-pokojowy luksusowy penthouse w Hawanie trzeba zapłacić równowartość 3,6 mln złotych. Do apartamentu przynależy basen, a także 250 m kw. taras. Aby zachęcić inwestorów rząd postanowił także obniżyć podatek dochodowy (z 30%, do 15%) oraz koszty pracy. Niżej opodatkowane mają być również dochody z wydobycia ropy czy innych surowców.

Eksperci obawiają się, że kubańskie zmiany nie przyciągną zagranicznego kapitału w zakładanej wysokości. W ich ocenie zbyt wiele osób obawia się państwowych kontroli i korupcji. Wciąż niewiele osób wierzy też w zmianę komunistycznej doktryny w kapitalistyczne rządy prawa.

LICZBA TYGODNIA:

2 mld USD rocznie tej skali zagranicznych inwestycji potrzebuje Kuba, aby osiągnąć zakładany wzrost PKB o 7% rocznie.

NIERUCHOMOŚĆ TYGODNIA

Luksusowa rezydencja położona w prestiżowej części aglomeracji Los Angeles. Na 660 m kw. powierzchni znajduje się m in. 6 sypialni z łazienkami, sala kinowa oraz piwnica z winami. Na terenie posiadłości mieści się również basen i 1,2-ha winnica. Cena: 6,695 mln USD. Lokalizacja: Malibu, Kalifornia

Źródło: Lion’s Bank