Kto, kiedy i w jakiej wysokości dostanie tzw. czternastkę?

Kto, kiedy i w jakiej wysokości dostanie tzw. czternastkę?
Fot. stock.adobe.com/whitelook
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty czternastej emerytury. Dodatkowe świadczenie zostanie wypłacone z urzędu. Nie trzeba będzie składać żadnego wniosku. Pierwsze wypłaty trafią na konta emerytów pod koniec października - zapowiada prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

‒ Przygotowujemy się do wypłaty „14” emerytury, która trafi do naszych klientów wraz z wypłatami świadczeń listopadowych. W związku z tym, że 1 listopada to dzień świąteczny, pierwsze przelewy trafią na konta pod koniec października –  mówi prof. Gertruda Uścińska.

Pełną kwotę, czyli 1250,88 zł brutto otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto

Prezes ZUS dodaje, że tzw. czternastka w 2021 roku wyniesie 1250,88 zł brutto. Będzie przysługiwała osobom, które na dzień 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego.

Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.

Czytaj także: 14. emerytura już niedługo, wypłata z urzędu, a nie na wniosek

Nie wszyscy dostaną pełną kwotę

Pełną kwotę, czyli 1250,88 zł brutto otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”.

Przykład: Pobierana emerytura wynosi 3000 zł,( 3000 zł – 2900 zł = 100 zł ). Czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł.(1250,88 – 100 zł =1150,88 zł).

Czternasta emerytura zostanie wypłacona dla ok. 9,1 mln emerytów i rencistów

Czternasta emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku.

Ważne ! Z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

Czytaj także: ZUS przeliczy czerwcowe emerytury ‘2021 bez dodatkowego wniosku

Ile osób jest uprawnionych?

Czternasta emerytura zostanie wypłacona dla ok. 9,1 mln emerytów i rencistów. W pełnej wysokości będzie przysługiwać dla ok. 7,9 mln świadczeniobiorców.

Tymczasem w kwietniu tego roku emeryci, renciści i inni odbiorcy świadczeń długoterminowych otrzymali już trzynastą emeryturę w kwocie 1250,88 zł brutto.

Świadczenie przysługiwało w pełnej wysokości, bez względu na wysokość pobieranego świadczenia podstawowego.

Czytaj także: Czy Fundusz Rezerwy Demograficznej mógłby działać jak japoński rządowy emerytalny fundusz inwestycyjny lub norweski rządowy fundusz emerytalny?

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych / ZUS