Kryzysoodporne portfele Polaków!

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

big.infomonitor.01.250x106Łączna kwota zaległych płatności na koniec marca 2013 roku wyniosła 39,28 miliarda złotych i od ostatniej edycji  wzrosła o 0,77 miliarda złotych, czyli 1,99%. W tym samym czasie w całej Polsce przybyło niespełna 5 tysięcy dłużników. Dynamika przyrostu łącznej kwoty zadłużenia utrzymuje się na stałym poziomie, mimo niezbyt dobrych danych z gospodarki. Liczba dłużników również rośnie, ale wolniej niż w minionych miesiącach - wynika z 23. edycji Raportu InfoDług, publikowanego cyklicznie przez BIG InfoMonitor S.A.

Podobnie jak dwa miesiące temu, sytuacja gospodarcza nie sprzyja sytuacji finansowej Polaków. Mimo to nasze portfele skutecznie opierają się trudnym czasom. Dane dotyczące konsumpcji pokazują, że Polacy oszczędzają, ale póki co mają rezerwy i ograniczając zbędne wydatki utrzymują domowe budżety w ryzach.

130417.infodlug.400x

W porównaniu do końca stycznia tego roku, łączna kwota zadłużenia wzrosła o 0,77 miliarda złotych, czyli 1,99%. Zaległe płatności osiągnęły sumę 39,28 miliarda złotych. W kolejnych miesiącach niewątpliwie przekroczona zostanie symboliczna granica 40 miliardów złotych. Dynamika przyrostu tej kwoty nie odbiega na razie od notowanej we wcześniejszych miesiącach.

„Z naszych danych wynika, że sytuacja finansowa Polaków jest stabilna i nie uległa pogorszeniu na przestrzeni ostatnich miesięcy. Analizy te wskazują, że ograniczamy zbędne wydatki i nieznacznie zmniejszamy konsumpcję, co wystarcza do zrównoważenia domowych budżetów. Cały czas mamy jednak w pamięci, że do tej pory łączna kwota zaległości urosła do znaczących rozmiarów i w ciągu kilku miesięcy niewątpliwie przekroczy poziom 40 miliardów złotych. To suma równa planowanemu budżetowi programu Inwestycje Polskie.” – mówi Mariusz Hildebrand, Prezes Zarządu BIG InfoMonitor S.A.

Najbardziej zadłużeni są mieszkańcy Śląską, na ponad 7,9 miliarda złotych. Tylko w ciągu ostatnich dwóch miesięcy ich zaległości wzrosły o 262 miliony złotych. Na drugim miejscu są mieszkańcy Mazowsza z długami przekraczającymi 5,77 miliarda złotych. Zaległości mieszkańców czterech regionów: Śląska, Mazowsza, Dolnegośląska i Wielkopolski stanowią ponad 52% łącznej sumy zadłużenia Polaków.

Liczba dłużników również wzrasta, w ciągu ostatnich  dwóch miesięcy przybyło ich niespełna 5 tysięcy i na koniec marca 2013 roku w Polsce odnotowano ponad 2,26 miliona osób, które nie radzą sobie z terminowym regulowaniem zobowiązań. Najwięcej dłużników mieszka na Śląsku i Mazowszu odpowiednio 334 tysięcy i 290 tysięcy osób. 

Eksperci BIG zwracają jednak uwagę, że patrząc z szerszej perspektywy, na przykład 12 miesięcy, dane nie wyglądają tak źle. Dynamika powiększania się grupy dłużników wyraźnie wyhamowała i to mimo niekorzystnej sytuacji gospodarczej.

„Wiele miejsca poświęca się informacjom nt. negatywnej sytuacji gospodarczej i niezbyt dobrym perspektywom na kolejne miesiące. Warto jednak przy tej okazji również wspomnieć, że nauczyliśmy się radzić sobie w trudnych czasach i zarządzać odpowiedzialnie budżetem domowym. To jest dobry sygnał. Pomimo przedłużającego się kryzysu poziom zagrożonych kredytów utrzymuje się na stabilnym poziomie więc nie spodziewam się nagłych skutków ostatniej modyfikacji Rekomendacji T. Z jednej strony klienci są znacznie bardziej odpowiedzialni, z drugiej banki mają wypracowane i sprawdzone metody oceny wiarygodności kredytowej, m.in. wykorzystując dane z BIK i Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.” – dodaje Marcin Ledworowski, Wiceprezes Zarządu BIG InfoMonitor S.A.

Z 23.edycji Raportu InfoDług wynika również, że suma zaległości największego dłużnika w Polsce,  w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, powiększyła się o blisko 3% i przekroczyła kwotę 105 milionów złotych.

Pełna wersja raportu znajduje się na stronie internetowej www.BIG.pl/InfoDlug

*Dane dotyczące zadłużenia Polaków podawane przez BIG InfoMonitor uwzględniają tylko kwoty z którymi dana osoba zalega, a nie całość zadłużenia
**Dane dotyczące kredytów zagrożonych podawane na podstawie informacji BFG uwzględniają zarówno kwoty nieuregulowane w terminie jak i cały pozostały do spłaty kredyt.