Krótka lokata bez haczyków – gdzie jej szukać?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

zestawienie.wykres.04.400x267Po okresie rynkowego zastoju banki wprowadzają coraz więcej krótkookresowych lokat z wysokim oprocentowaniem (4,00% - 5,00% w skali roku). Takie depozyty zwykle nie są pozbawione "haczyków". Część z nich została zarezerwowana tylko dla nowych klientów, posiadaczy kont osobistych lub użytkowników aplikacji mobilnych. Dodatkowe ograniczenia mogą polegać na nieodnawialności promocyjnej lokaty lub wprowadzeniu niskiego limitu wkładu (np. 10 000 zł). Dla osoby, która nie akceptuje "haczyków" przewidziano niższe oprocentowanie trzymiesięcznych depozytów. Eksperci eBroker.pl sprawdzili, czy taki klient może liczyć na stawkę wyższą niż 3,00%... 

Ciekawą ofertę ma Getin Online, Plus Bank i FM Bank

Po uwzględnieniu typowych parametrów krótkookresowej lokaty (wkład: 10 000 zł, okres oszczędzania: 3 miesiące) okazuje się, że zdecydowana większość atrakcyjnych ofert posiada pewne ograniczenia. Na krajowym rynku można znaleźć tylko trzy kwartalne depozyty bez „haczyków”, które posiadają oprocentowanie wyższe niż 3,00% w skali roku. Takie lokaty znajdują się w ofercie FM Banku PBP, Getin Online oraz Plus Banku (patrz poniższa tabela). Stawka oprocentowania dla prezentowanych depozytów waha się od 3,10% do 3,50%. To oznacza, że po uwzględnieniu podatku Belki oraz realistycznego poziomu inflacji (0,10% w ciągu 3 m-cy) ich posiadacz zarobi od 0,53% do 0,61% (2,12% – 2,44% w skali roku). W przypadku najbardziej zyskownej oferty, która jest dostępna na rynku (Lokata Happy z Idea Banku) analogiczna wartość wynosi 0,91% (3,64% w skali roku.) 

Każdą z analizowanych lokat może założyć osoba posiadająca kwotę 1000 zł. Oszczędności powinny być wpłacone poprzez przelew internetowy. Prezentowane depozyty są bowiem dostępne tylko w trybie on-line. Takie rozwiązanie jest coraz częściej stosowane przez banki, które proponują ponadprzeciętne stawki oprocentowania. 

140707.lokata.550x

Przed decyzją warto sprawdzić promocyjne oferty…

Osoby zainteresowane jedną z wymienionych lokat przed podjęciem ostatecznej decyzji powinny sprawdzić całość oferty. W tym kontekście warto pamiętać, że nie wszystkie ograniczenia, które zastosowały krajowe banki są tak samo uciążliwe. Przykładowo, trzymiesięczna Lokata Bezkarna (oprocentowanie 4,00%) jest dostępna w pakiecie z kontem oszczędnościowym. Za wspomniany rachunek nie są jednak naliczane opłaty. Wiele osób może zaakceptować konieczność otworzenia takiego konta ze względu na atrakcyjne oprocentowanie Lokaty Bezkarnej. Podobne informacje na temat ograniczeń dotyczących najbardziej zyskownych depozytów można znaleźć w rankingach eBroker.pl.

Andrzej Prajsnar
Ekspert eBroker.pl