Kredyty hipoteczne znowu tańsze, ale „sezon” obniżek mija

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

dom.plany.01.250xDziś Rada Polityki Pieniężnej już po raz ósmy w tym cyklu obniżyła stopy procentowe. Tym samym zarówno stopy procentowe, jak i oprocentowanie kredytów hipotecznych osiągną w najbliższych dniach kolejne historyczne minima. Czy mamy szanse na więcej obniżek? Rynek ocenia taki scenariusz na coraz mniej prawdopodobny.

Po raz kolejny na swoim posiedzeniu Rada Polityki pieniężnej zdecydowała o obniżce ważnej dla kredytobiorców stawki referencyjnej. Od jutra zmaleje ona do 2,5%, wyznaczając tym samym kolejne historyczne minimum. Można się więc spodziewać, że korekcie podlegać będzie też stawka WIBOR – składnik oprocentowania kredytów hipotecznych. Jeszcze przed publikacją decyzji WIBOR 3M był na poziomie 2,71%.
130707.hb.wykres.01.480x339

Warto w tym miejscu przypomnieć, że spadek oprocentowania kredytu o 25 punktów obniża też raty kredytów zaciągniętych w rodzimej walucie o około 15 zł miesięcznie na każde 100 tys. pożyczonego kapitału – przy założeniu marży na poziomie 1,5% i 30-letniego okresu kredytowania. W przypadku przeciętnego kredytu hipotecznego, który opiewa na około 200 tys. zł analogiczna obniżka oprocentowania obniża miesięczną ratę o 20 – 30 złotych miesięcznie. Ale uwaga! Zmiany te nie są automatyczne. Banki aktualizują oprocentowanie kredytów hipotecznych na przykład w cyklach kilkumiesięcznych lub dopiero wtedy, gdy WIBOR zmieni się przynajmniej o kilkadziesiąt punktów bazowych. Faktyczny efekt podjętej dziś przez radę decyzji kredytobiorcy zobaczą więc najpóźniej dopiero za kilka miesięcy.

Kredyt o 427 zł tańszy niż w sierpniu

Ostatnie 10 miesięcy przyniosło już sporą ulgę rodzimym kredytobiorcom. Choć do pierwszej w tym cyklu obniżki stóp procentowych doszło w listopadzie ubiegłego roku, to już od końca sierpnia 2012 roku notowano coraz niżej stawkę WIBOR. Gdyby więc w sierpniu zaciągnąć kredyt na 25 lat i 300 tys. zł, z oprocentowaniem na poziomie 6,6% (w tym 1,5 pkt. proc. marży), rata wyniosłaby prawie 2046 zł miesięcznie. Od sierpnia 2012 roku notowania stawki WIBOR 3M spadły z 5,11% do 2,71% obecnie. Gdyby bank aktualizował tę wartość na bieżąco, to modelowy kredytobiorca mógłby dziś cieszyć się oprocentowaniem niższym o ponad jedną trzecią i w konsekwencji ratą na poziomie 1619 zł miesięcznie, czyli o 427 zł mniej niż 10 miesięcy wcześniej.
130707.hb.wykres.02.498x293

Półtora roku bez droższego kredytu

O tym jak mogą się zmieniać stopy procentowe mówią kontrakty terminowe na stopy (FRA). Z nich to wynika, że w najbliższym czasie rynek nie spodziewa się dalszych obniżek stóp procentowych. Analizowane notowania nie dyskontują jednak informacji, które podane zostaną na konferencji po posiedzeniu rady. Notowania kontraktów terminowych na stopy procentowe sugerują ponadto, że WIBOR 3M nie powinien wyraźnie wzrosnąć przez kolejne 9 miesięcy. Oczywiście trzeba mieć świadomość, że prognozowanie poziomu stóp procentowych na tak wiele miesięcy do przodu jest obarczone sporym błędem. Dziś jest to jednak według rynku najbardziej prawdopodobny scenariusz.

Bartosz Turek
Analityk rynku nieruchomości
Home Broker