Kredyty frankowe: do Sądu Polubownego przy KNF wpłynęło prawie 8000 wniosków o mediację ugód

Kredyty frankowe: do Sądu Polubownego przy KNF wpłynęło prawie 8000 wniosków o mediację ugód
Fot. stock.adobe.com/yurchello108
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Do Sądu Polubownego przy Komisji Nadzoru Finansowego wpłynęło do tej pory prawie 8000 wniosków o mediację ugód między bankami i klientami w sprawie kredytów frankowych - poinformował przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski.

Dużym sukcesem, zarówno zaangażowanych banków jak i naszym, jest operacyjne uruchomienie procesu ugód.

„Banki zgłaszały postulat, żeby zapewnić pewność prawną tego procesu, my wyszliśmy naprzeciw temu postulatowi udostępniając bankom nasz sąd polubowny, przed którym mogą toczyć się mediacje” – powiedział przewodniczący Jastrzębski w Radio Tok FM.

Zostało już zawartych kilkaset mediacji

Przewodniczący poinformował, że do tej pory wpłynęło prawie 8000 wniosków o mediację, z czego ponad 6000 ma wyznaczone terminy mediacyjne. Zostało już zawartych kilkaset mediacji, w tym podpisanych jest ponad 400 mediacji, a uzgodnionych przed mediatorem, ale jeszcze niepodpisanych jest ponad 600 mediacji.

Czytaj także: Kredyty frankowe: liczba nowych spraw sądowych ws. kredytów CHF w III kwartale spadła o 3 proc. kdk >>>

Pod koniec 2020 roku przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski zaproponował bankom, by przedstawiły klientom atrakcyjne dla nich warunki ugód pozasądowych. Dwa banki są obecnie w procesie oferowania ugód, a jeden bank jest zaawansowany w procesie przygotowania, natomiast decyzja w tym zakresie jeszcze nie zapadła.

Czytaj także: Podwyżki stóp procentowych zniechęcają klientów do zawierania ugód frankowych?

„To była nasza propozycja, natomiast decyzja o wejściu w ten proces jest indywidualną sprawą każdego z banków. Każdy z nich samodzielnie podejmuje decyzję, czy uważa za strategię właściwszą, żeby wdrożyć rozwiązania ugodowe według naszej propozycji czy uważa za właściwszą jakąś inną strategię, czy też w ogóle nie wchodzić w ugody z klientami” – powiedział.

Źródło: PAP BIZNES