Krakowski rynek pierwotny – drugie życie Nowej Huty?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

budowa.inwestycja.02.250xJak można przeczytać w raporcie "Pierwotny rynek mieszkaniowy Krakowa. III kwartał 2011 r." opracowanym przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A. w minionym kwartale na tutejszym rynku mieszkaniowym pojawiło się 13 nowych inwestycji, oferujących łącznie około tysiąca mieszkań.

Po mimo dopływu nowej oferty na tym poziomie w okresie od lipca do września odnotowano spadek podaży lokali deweloperskich w grodzie Kraka w porównaniu z II kwartałem. Obecnie osoby poszukujące nowego lokum mogą wybrać jedno z 8,0 tys. mieszkań podczas, gdy trzy miesiące wcześniej mieli do wyboru 8,1 tys. lokali. Mamy, więc do czynienia z przełamaniem obserwowanego od pięciu kwartałów trendu systematycznego wzrostu liczby dostępnych mieszkań w Krakowie. Na tej podstawie można stwierdzić, że deweloperzy działający na terenie stolicy Małopolski obserwując wysyp nowych inwestycji w I połowie 2011 r., obecnie nieco zwolnili tempo wprowadzania nowych projektów. Wprawdzie na rynek wchodzą kolejne inwestycje, jednak termin ich rozpoczęcia często bywa opóźniany w stosunku do wcześniejszych zapowiedzi, a same projekty, jeśli tylko jest taka możliwość, są bardziej etapowane.

Co ciekawe w ciągu ostatnich trzech miesięcy oferta mieszkań z pierwszej ręki zwiększyła się tylko na terenie dawnej dużej dzielnicy Nowa Huta. Zaskakiwać może również sam przyrost podaży – wzrosła ona tam o więcej niż połowę, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że rejon ten do tej pory nie cieszył się największym zainteresowaniem deweloperów. Za taki rozwój wypadków odpowiadają przede wszystkim coraz modniejsze Czyżyny. Wydaje się, że w chwili obecnej, gdy dla kupujących w pierwszym rzędzie liczy się niska cena obszary, które wchodziły w skład dawnej Nowej Huty mogą zwracać uwagę deweloperów, jako potencjalne tereny pod nowe tanie inwestycje.

Jeżeli chodzi o poziom sprzedaży, to najlepszym wynikiem już drugi kwartał z rzędu może pochwalić się Prądnik Czerwony. W okresie od stycznia do marca trafiła tam do sprzedaży pokaźna liczba lokali mieszkalnych z pierwszej ręki, co obecnie przekłada się na dużą liczbę mieszkań, które znalazły nowych właścicieli właśnie w tym rejonie miasta.

111015.krakowski.rynek.550x

Materiał został opracowany na podstawie wybranych fragmentów raportu „Pierwotny rynek mieszkaniowy Krakowa. III kwartał 2011 r.” opracowanego przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A. Szczegółowa analiza, w tym analiza poziomu sprzedaży, dostępna w pełnej wersji wymienionego raportu.

Kontakt: analizy@emmerson.pl

Emmerson S.A.