Krajowe instytucje finansowe cieszą się zaufaniem (sonda aleBank.pl – kwiecień 2013)

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

alebank.pl.sonda.250x167Miniony miesiąc zakończyliśmy nową jakością, gdy idzie o odpowiedzi na pytania, jakie za pośrednictwem portalu alebank.pl kierujemy do naszych odbiorców. Po raz pierwszy bowiem odnotowaliśmy istotną różnicę w zakresie merytorycznych ocen i odpowiedzi na postawione kwestie, w odniesieniu do europejskich i krajowych instytucji finansowych.

Przypomnijmy: pierwsze z pytań dotyczyło wiarygodności Komisji Europejskiej w kontekście ostatnich doświadczeń na Cyprze, zaś drugie poziomu gwarancji dla bezpieczeństwa krajowych depozytów, jakie tworzy BFG.

Jak istotne to kwestie i jak żywe zainteresowanie wzbudziły najlepiej świadczy fakt, ze liczba osób deklarujących brak opinii w powyższych sprawach wyniosła odpowiednio: 9 i 10 proc.

130430.sondaz.alebank.pl.2013.04.czy.doswiadczenie.cypru.podwaza.wiarygodnosc.ke

130430.sondaz.alebank.pl.2013.04.czy.bfg.gwarantuje.wystarczajaco.krajowe.depozyty

Niespokojny o swoje depozyty był prawie co czwarty respondent -24 proc. odpowiedzi na nie, a  co trzeci – 30 proc, nie dostrzegł problemu wiarygodności Brukseli w obliczu kryzysu cypryjskich finansów. Tylko i aż tyle, chciałoby się powiedzieć, cóż, kiedy 62 procent badanych deklaruje, że „coś jest na rzeczy”.

Szczęśliwie jeszcze więcej, bo 67 proc uważa, że BFG wystarczająco gwarantuje depozyty krajowe.

Pierwszy praktyczny wniosek to ten, że istota i zrozumienie skomplikowanych mechanizmów ekonomicznych, których skutki pośrednio lub wprost dotykają nas wszystkich wymagają rzeczowej rozmowy, rzetelnej informacji, wreszcie praktycznego edukowania. Nie zabraknie nam zatem pracy i to obok wysokiego poziomu zaufania do rodzimych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa finansowego istotnie optymistyczny wniosek.

Zapraszamy do udziału w nowym głosowaniu – sondę znajdą Państwo w prawej kolumnie strony aleBank.pl.

Mit