Kraj: Euro 2012 – centra pobytowe szansą na promocję gmin
Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, czyli UEFA EURO, są trzecim - po igrzyskach olimpijskich i mistrzostwach świata w tejże dyscyplinie - największym wydarzeniem sportowym. Już teraz wiadomo, że w Polsce i na Ukrainie autostrady i dworce kolejowe będą odbiegały od poziomu zachodnioeuropejskiego. Ale ta impreza nie może się odbyć bez stadionów. Konieczne są też centra pobytowe (CP), w których drużyny będą mieszkały i przygotowywały się do gry w czasie mistrzostw. A to ogromna szansa na promocję dla wielu naszych gmin.
Mieczysław T. Starkowski
Futbol nie jest zwykłą konkurencją sportową. Przeciwnie, trzeba go rozpatrywać w kategoriach socjologicznych i psychologicznych. W niesamowity sposób rządzi bowiem emocjami. A te wykorzystuje się w celach marketingowych.
Bezpośrednie zyski gminy goszczącej reprezentację narodową nie są imponujące – mówi Rafał Rosiejak, koordynator krajowy ds. hoteli i zakwaterowania w spółce pl.2012, organizującej mistrzostwa w naszym kraju. – Ale trudno przecenić korzyści promocyjne.
Przed EURO 2008 władzom szwajcarskiej gminy Lugano udało się namówić reprezentację Niemiec, by mieszkała i trenowała na tamtym terenie, mimo że mecze eliminacyjne rozgrywała w Austrii. Uznano, że obecność drużyny jest znakomitą reklamą. Oczywiście nic za darmo. Szwajcarzy płacili ekipie niemieckiej za przeloty samolotami czarterowymi.
Centra pobytowe (zespół boisk i hotel) stanowią dla nas ogromne wyzwanie. Można bowiem powiedzieć, że walka, jaką obserwujemy w czasie meczu, jest ogromnie myląca. Piłkarzy trzeba traktować jak głowy państw.
Do tej pory w Polsce nie ma CP na odpowiednim poziomie. Nawet ośrodek we Wronkach, w którym trenuje nasza kadra, nie spełnia wymogów UEFA. Za mały jest hotel, a nie opłaca się go rozbudowywać, bo teren nie jest przesadnie atrakcyjny dla turystów.
„Rola centrów pobytowych reprezentacji narodowych podczas EURO 2012 jest niezmiernie istotna dla przedmeczowego przygotowania ekip uczestniczących w turnieju” – czytamy w Wymogach UEFA dotyczących centrów pobytowych obowiązujących podczas UEFA EURO 2012. „Hotele muszą odpowiadać standardowi 5 gwiazdek, choć możliwe jest także, aby kilka miało standard 4 gwiazdek, gwarantując wysoki poziom komfortu, prywatności oraz bezpieczeństwa dla zespołów podczas pobytu w kraju gospodarza. Hotele pobytowe będą pełnić funkcję domów dla zespołów przez cały czas trwania turnieju”. – Dlatego do połowy przyszłego roku musimy stworzyć centra pobytowe – podkreśla Rafał Rosiejak. – Ma ich być co najmniej 16, po dwa do wyboru dla każdej reprezentacji grającej w naszym kraju.
Wymogi UEFA są twarde i precyzyjne. Wszystkie CP muszą być tak usytuowane, by w odległości 20 minut jazdy autokarem była dostępna infrastruktura treningowa. Jeżeli reprezentacja wybierze CP poza miastem gospodarza, musi ono znajdować się w odległości niewiększej niż godzina jazdy autokarem od lotniska zdolnego obsługiwać co najmniej 100-osobowe samoloty.
Oprócz zakwaterowania dla reprezentacji, CP muszą gwarantować dostępność sal konferencyjnych na potrzeby spotkań zespołu, wydzielonych stref wypoczynku oraz stref wyłącznego dostępu do hotelowej siłowni i basenów. Potrzebna jest także wydzielona sala jadalna, zaś przygotowywaniem posiłków zajmuje się szef kuchni będący w składzie ekipy. Ważne jest, by członkowie zespołu mogli się swobodnie poruszać, nie przechodząc przez ogólnodostępne powierzchnie CP.
Wstępnego wyboru CP dokona zespół Polskiego Związku Piłki Nożnej. Natomiast ostatecznej selekcji – Komisja UEFA EURO 2012. UEFA wyda później katalog prezentujący tych 16 ośrodków. Ale każda reprezentacja sama, po końcowym losowaniu grup turnieju finałowego, wybierze CP. Może ono się znajdować w dowolnym zakątku Polski lub Ukrainy. Musi tylko spełniać wymogi UEFA.
Infrastruktura treningowa
Między meczami reprezentacje potrzebują wyłącznego dostępu do infrastruktury treningowej (zespołu boisk) o wysokim standardzie w celu utrzymania niezbędnego poziomu sprawności. Muszą one znajdować się w odległości 20 minut jazdy od hotelu, dawać możliwość przeprowadzania treningów zamkniętych, powinny być wyposażone w siłownię hotelową oraz basen, a także dawać możliwość wyłącznej rezerwacji terminów przez drużynę.
Każda reprezentacja narodowa potrzebuje do wyłącznego użytku boiska treningowego spełniające następujące wymagania:
- Przynajmniej jedno najwyższej jakości boisko o standardowych wymiarach (105m x 68m);
- odległość od hotelu winna wynosić nie więcej niż 20 minut jazdy autokarem;
- przynajmniej jedna główna trybuna lub trybuna dla widzów i mediów dla celów otwartych sesji;
- szatnia o powierzchni 100m kw. z ławkami i wieszakami na ubrania dla 25 osób, toaletami, prysznicami itp.;
- przebieralnia dla sztabu trenerskiego o powierzchni 24m kw. z ławkami, wieszakami na ubrania dla 6 osób, toaletami, prysznicami itp.;
- pomieszczenie medyczne o powierzchni 24m kw. z wyposażeniem;
- najlepsza infrastruktura treningowa w czystym, bezpiecznym i chronionym otoczeniu;
- możliwość realizacji zamkniętych sesji treningowych;
- pomieszczenie na konferencje prasowe o powierzchni umożliwiającej ustawienie siedzeń dla około 100 osób;
- zapewnienie środków bezpieczeństwa.
UEFA dba o swoje przychody. Zgodnie z jej wytycznymi każde oficjalne miejsce musi zostać udostępnione w postaci wolnej od zobowiązań umownych (w tym m.in. zobowiązań wynikających z umów reklamowych i sponsorskich umów o prawo do nazwy, dzierżawy, eksploatacyjnych, dostawczych, cateringowych i żywieniowych, o świadczenie usług przyjęcia oraz obowiązków, które ograniczałyby prawa UEFA do przyznania uprawnień do sprzedaży lub wydawania towarów w oficjalnym miejscu). Ponadto każde oficjalne miejsce musi zostać udostępnione UEFA w postaci wolnej od rezerwacji miejsc lub stref oraz wolnej od umownych postanowień przewidujących takie ustalenia.
Jedyną reklamą dozwoloną w oficjalnym miejscu w czasie UEFA EURO 2012 jest reklama zatwierdzona przez UEFA. Nie może być reklam, znaków i komercyjnych odwołań na stoiskach koncesyjnych, tablicach wyników, siedzeniach, oparciach, zegarach, telebimach, uniformach personelu lub akredytacjach i na ogrodzeniach ani gdziekolwiek indziej wewnątrz, w otoczeniu lub w przestrzeni, innych niż zainstalowane przez UEFA lub zgodnie z jej instrukcjami. Ta organizacja uzyskuje do wyłącznego użytku elementy infrastruktury oficjalnego miejsca, w tym między innymi tablice wyników, telebimy oraz systemy nagłośnienia.
Marek Banaszek, zastępca burmistrza miasta Józefów (woj. mazowieckie) Istniejące boisko trawiaste powstało w 2006 r. Projekt opracowała Pracownia Projektowa Paweł Tiepłow Warszawa. Wykonawcą była firma Beata Zakład Pielęgnacji Chirurgii Drzew w Szczawnie Zdroju. Koszt inwestycji wyniósł 617 tys. zł. 20. maja br. miasto Józefów złożyło wniosek aplikacyjny o dofinansowanie projektu Rozbudowy Miejskich Terenów Sportowo-Rekreacyjnych w Józefowie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego, Priorytet VI, Wykorzystanie walorów naturalnych i kulturowych dla rozwoju turystyki i rekreacji, Działanie 6.2 Turystyka. Całkowita wartość projektu wynosi 2,753 mln zł brutto. Okres realizacji: 01. marca – 30. czerwca 2010 r. Przedmiotem projektu pod nazwą Rozbudowa Miejskich Terenów Sportowo-Rekreacyjnych w Józefowie jest budowa kompleksu sportowego przy ul. Dolnej 19 w Józefowie służącego do rekreacji, wypoczynku biernego i czynnego dzieci, młodzieży i dorosłych przebywających na terenie kompleksu oraz organizacji różnego typu mityngów oraz organizacji młodzieżowych. Z uwagi na fakt, że Józefów został zarekomendowany i wpisany na listę 44 kandydatów do utworzenia centrum pobytowego dla drużyn narodowych uczestniczących w Mistrzostwach EURO 2012. Podstawowymi kryteriami, jakie zostały postawione przed inwestycją, są wymogi UEFA dotyczące CP dla 16 reprezentacji finalistów UEFA EURO 2012 oraz możliwości niezależnego wykorzystania obiektu do rozgrywania spotkań rangi okręgowej lub ligowej. Projekt zakłada budowę boiska o nawierzchni z trawy syntetycznej, trybun ( 480 miejsc), parkingów oraz budowę oświetlenia boiska, a także remont i adaptację pomieszczeń w istniejącym budynku zaplecza sportowego. Głównym celem jest wzrost znaczenia turystyki jako czynnika stymulującego rozwój społeczno-gospodarczy regionu. Może on zostać zrealizowany dzięki zwiększeniu atrakcyjności turystycznej regionu. Chodzi o budowę ośrodka sportowo-rekreacyjnego w Józefowie, co będzie oznaczać rozwój miejskiej infrastruktury sportowej, umożliwi zwiększenie dostępności do oferty sportowej sprzyjającej poprawie sprawności fizycznej i zdrowotnej społeczeństwa podnoszącej jakość życia mieszkańców oraz atrakcyjność turystyczną Józefowa. Bo goście EURO wyjadą, a obiekty będą służyły mieszkańcom. Inicjatorem zgłoszenia Józefowa (wspólnie z hotelem Holiday Inn) jako kandydata na centrum pobytowe EURO 2012 był burmistrz miasta Stanisław Kruszewski. Hotel bardzo szybko przystał na tę inicjatywę. Nie mieliśmy więc żadnych problemów z opracowaniem wspólnej oferty. |
W przypadku gdy jakakolwiek infrastruktura komercyjna (sklepy, bary, kluby fitness i restauracje) stanowi część oficjalnego miejsca, UEFA wymaga, by została ona udostępniona do jej wyłącznego użytku w każdym dniu, w którym ma miejsce oficjalna Impreza w takim oficjalnym miejscu oraz w dniu bezpośrednio poprzedzającym taki dzień bez żadnych opłat ze strony UEFA. Jeśli UEFA uzna, że nie może wykorzystać takiej infrastruktury, wymaga jej zamknięcia w tych dniach, przy czym nie ponosi żadnej odpowiedzialności.
Maciej Ostrowski, burmistrz miasta i gminy Myślenice: Baza pobytowa EURO 2012 w Myślenicach nie jest celem samym w sobie. Nie rozpoczynaliśmy tej inwestycji z myślą o prestiżowej imprezie. Decyzje o budowie zaplecza sportowego zapadły znacznie wcześniej. Rekreacyjna dzielnica miasta Zarabie, w której zlokalizowane jest Centrum Sportu i Rekreacji od lat czekała na zmiany. W latach 90. odwiedzały nas rzesze turystów wypoczywających nad rzeką czy w górach. Czasy się jednak zmieniły, dzisiaj turysta pragnie wypoczywać aktywnie. Stąd pomysł na stworzenie strefy czasu wolnego dla mieszkańców nie tylko Krakowa, ale i Śląska – strefy z licznymi atrakcjami turystycznymi w jednym miejscu. Już wiele lat inwestujemy w markę Zarabia, tworząc nowoczesną bazę sportowo-rekreacyjną. Obok stacji narciarskiej, tras rowerowych, basenu krytego i otwartego po korty tenisowe, skate park, boiska do siatkówki i koszykówki aż do naszej dumy: CSiR, którego pierwszy etap ukończyliśmy w kwietniu tego roku oddając do użytku nowoczesną halę widowiskowo-sportową z pełnym zapleczem fitness i SPA, siłownią i zapleczem konferencyjnym. Hala jest bezpośrednio połączona ze stadionem sportowym z trybuną na 1000 osób, z czego 300 miejsc jest w pełni zadaszonych. Obecnie trwają prace przy budowie nowego zaplecza sportowego, w skład którego wejdą sala treningowa oraz dodatkowe zespoły szatniowo-prysznicowe. Rozstrzygnęliśmy także przetarg na budowę pełnowymiarowego oświetlonego boiska ze sztuczną nawierzchnią. Wszystkie inwestycje zakończymy jesienią tego roku. Jedynie rekultywację małego boiska bocznego planujemy na 2010 r. Całość projektu zamknie się w kwocie 28 mln zł, z czego około 5 mln stanowią środki zewnętrzne. Wciąż szukamy każdej możliwości dofinansowania, jednak nie uzależniamy realizacji tych inwestycji od środków zewnętrznych. Rozmawiamy z inwestorami z branży hotelowej, choć dziś wiem, że żaden z nich nie zdecyduje się wybudować obiektu czterogwiazdkowego w Myślenicach, bo trudno o opłacalność takiego przedsięwzięcia. Dlatego dyskutujemy o trzech gwiazdkach o podwyższonym standardzie, bo według inwestorów to zupełnie inne koszty budowy i utrzymania obiektu wysokiej klasy. Negocjacje trwają. |
Te wymagania obowiązują niezależnie czy obiekty stanowią własność lub znajdują się pod kontrolą właściciela takiego oficjalnego miejsca, a federacja gospodarza (w naszym przypadku – PZPN) ponosi odpowiedzialność, że zostaną one spełnione. Wszystkie oficjalne miejsca muszą zostać udostępnione zgodnie z zasadą wolnego miejsca.
Przepisy te – zarówno w odniesieniu do hoteli, jak też samej infrastruktury treningowej – mają charakter minimalistyczny, to znaczy spełnienie załączonych wymogów stanowi warunek konieczny, ale niewystarczający do znalezienia się na liście CP, które w końcu 2011 r. UEFA (po ich zakwalifikowaniu) przedstawi finalistom Mistrzostw Europy 2012. Dlatego wszelkie działania zmierzające do podniesienia standardu ofert ponad wymagane minimum mogą mieć istotny wpływ na ostateczną decyzję Komisji Kwalifikującej.
Centra pobytowe (hotel i boiska treningowe) nowobudowane i planowane do modernizacji muszą być gotowe do użytku w połowie 2010 roku. Ostateczną decyzję o miejscu zakwaterowania podejmą osoby odpowiadające za przygotowania do Euro z ramienia każdej federacji piłkarskiej. Na ich decyzje poza czynnikami obiektywnymi, takimi jak między innymi usytuowanie centrum w stosunku do miejsca rozgrywanych meczów oraz warunków pobytowych i treningowych oferowanych przez centrum wpływ będą miały bezpośrednie negocjacje z władzami miejskimi i właścicielami poszczególnych obiektów.
Standard zakwaterowania
Sama gmina zapewnia ośrodek treningowy. Ale musi on znajdować się w niewielkiej odległości (do 20 minut jazdy autokarem) od hotelu. Dlatego w zasadzie to gminie powinno zależeć na znalezieniu odpowiedniego obiektu. Powinno znajdować się w nim co najmniej 60 standardowych pokoi dwuosobowych przygotowanych do trzytygodniowego pobytu. Powinny one być wyposażone w mini bar, Internet/WiFi, suszarkę do włosów,TV, urządzenie do prasowania spodni, klimatyzację. Ponadto muszą także posiadać co najmniej 5 apartamentów i drugie 5 o podwyższonym standardzie.
W ramach przygotowania reprezentacji do meczu niezbędne są pomieszczenia w celu omawiania taktyki i oceny gry. Ponadto kierownicy zespołów wraz z personelem administracyjnym będą potrzebowali pomieszczenia biurowe.
Wymagania: dwa wydzielone pokoje biurowe (dla 1 osoby każdy) z telefonem, faksem, Internetem/WiFi. Duża sala konferencyjna w hotelu na potrzeby reprezentacji (na 40 osób) powinna natomiast być wyposażona w duży telewizor/video/ekran, projektory i tablice prezentacyjne, telefon, Internet/WiFi.
Dodatkowa sala konferencyjna (na 12 osób) powinna zapewnić dostęp do pomocy audiowizualnych, telefon, Internet/WiFi.
Ośrodek musi także być wyposażony w strefę wypoczynkową. Jej wymagania są następujące:
- jeden salon (200 – 300 m kw.);
- wiele wygodnych sof, foteli i niskich stolików;
- telewizor wielkoformatowy;
- Internet/WiFi,
- oferta przekąsek i napojów.
Mieczysław T. Starkowski Dziennikarz. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej (wówczas SGPiS) i Uniwersytetu Warszawskiego. Od wielu lat zajmuje się ekonomią (biznesem, PR, marketingiem), a także teleinformatyką. Był między innymi publicystą w tygodniku „Spotkania”, a później w miesięczniku „Businessman Magazine”. Przez kilka lat był redaktorem naczelnym miesięcznika „Świat Telekomunikacji”. W tym czasie był również przewodniczącym Kapituły Złotych Anten Świata Telekomunikacji. Jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, prezydentem Lions Club Warszawa. |
Strefa fizjoterapii i jadalnia
W ramach przygotowania reprezentacji do meczów wymagany jest dostęp do usług masażystów i fizjoterapeutów. Obsługę taką można zapewnić w specjalnie przystosowanych pomieszczeniach pod warunkiem, że gwarantują bezpieczeństwo i prywatność. Powierzchnia takiej strefy musi być wystarczająca na potrzeby obsługi dwóch członków reprezentacji jednocześnie. Musi ona zawierać zamykane na klucz zaplecze (by przechowywać sprzęt medyczny i materiały). Konieczne jest zapewnienie dostępu do bieżącej wody, elektryczności (duża liczba gniazdek), telefonu, Internetu (WiFi).
Członkowie reprezentacji potrzebują dostępu do prywatnej strefy jadalnej. Ich posiłki są bowiem przygotowywane o wybranych porach pod kątem treningu i harmonogramu zajęć przedmeczowych. Ponadto w celu zagwarantowania realizacji swych potrzeb żywieniowych większość reprezentacji ma własnego szefa kuchni. Strefa jadalna powinna być wydzieloną powierzchnią dla co najmniej 40 osób. Szef kuchni musi natomiast mieć dostęp do infrastruktury kuchennej. W stałej dyspozycji powinna być pełna oferta posiłków i napojów.
Parking na miejscu musi pomieścić co najmniej 10 samochodów, mieć podjazd dla autokarów, miejsce parkingowe dla autokaru reprezentacji i jednego dużego samochodu ciężarowego.
Zaplecze powinno się składać z co najmniej 150 m. kw. zamykanej powierzchni magazynowej. Pralnia: wysoki standard obsługi 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Produkty Sponsorów: podczas turnieju hotel będzie oferować produkty sponsorów we wszelkich kategoriach, nie wolno prezentować wtedy ani promować żadnych produktów konkurencyjnych wobec oferty sponsorów.
Reprezentacja może zwrócić się do kierownictwa hotelu o dodatkowe zakwaterowanie w bezpośrednim sąsiedztwie dla osób z otoczenia drużyny.
Powinno ono reprezentować podobny standard co hotel reprezentacji.
Zgodnie z wytycznymi UEFA niektóre reprezentacje decydują się na zarezerwowanie całego hotelu na zasadzie wyłączności, a inne pod określonymi warunkami wyrażają zgodę na zakwaterowanie innych gości (poza przedstawicielami mediów).
Wojciech Murdzek, prezydent miasta Świdnica: Grubo ponad sto milionów złotych będzie kosztować realizacja planu władz miasta: budowa centrum rekreacyjno-sportowego. Pieniądze na ten cel mają wyłożyć prywatni inwestorzy, Unia Europejska oraz gmina. Mistrzostwa piłkarskie to tylko pretekst. Porządne centrum sportu i rekreacji należy się mieszkańcom. Świdniczanie czekają na nowe hotele, boiska, hale sportowe, odnowę biologiczną, park wodny. Chcemy pokazać, że Świdnica to nie tylko dobre miejsce do mieszkania, gdzie można znaleźć pracę, ale też dobra okazji do rekreacji i uprawiania sportu. Miasto wydało już miliony złotych m.in. na budowę boiska treningowego z prawdziwego zdarzenia przy OSiR-ze, które ma sztuczną murawę najwyżej klasy oraz nowe boiska przy szkołach i w osiedlach. Miasto deklaruje, że realizując budowę kompleksu sportowo-rekreacyjnego spełni przy okazji warunki, jakie stawiane są przed organizatorami centrów pobytowych dla piłkarzy. Już dziś prywatny inwestor rozpoczął budowę hotelu nad Zalewem Witoszówka. Wspólnie z sąsiednimi gminami realizujemy budowę łącznika do autostrady A4. Spełnimy więc kryteria dotyczące pobytu i szybkiego połączenia drogowego. Mamy gotowe porządne boisko treningowe ze sztuczną nawierzchnią. Finalizujemy koncepcję przebudowy obecnego stadionu. Jestem przekonany, że z inwestycjami zdążmy na czas. Liczymy, że gorączka związana z EURO pomoże pozyskać dodatkowe fundusze na zrealizowanie inwestycji sportowych i rekreacyjnych. Przyciągnie również inwestorów, którzy będą chcieli zainwestować w nowe lokale gastronomiczne. Już dziś obowiązuje system ulg, który sprzyja takim inwestycjom. Zdajemy sobie sprawę, że Euro trwa przez krótki czas, ale to, co powstanie, zostaje na miejscu. To ewidentna korzyść. |
Teraz weryfikacja
Zainteresowanie CP w naszym kraju było bardzo duże. Zespół PZPN ds. weryfikacji centrów pobytowych postawił przed sobą między innymi zadanie przygotowania dla UEFA możliwie szerokiej listy centrów – tak, aby lokalne inicjatywy samorządowe polegające na budowie centrów sportowych były realizowane niezależnie od ich wyboru przez drużyny i służyły społeczeństwu jak najlepiej po mistrzostwach Europy. Chodziło na przykład o realną ocenę najpoważniejszych przedsięwzięć biznesowych (budowa hoteli o wysokim standardzie), zwłaszcza w miejscowościach o małym potencjale turystycznym.
Jak się okazało, większość kandydatur ma właściwe zabezpieczenie finansowe(odpowiednie zapisy budżetowe, RPO) dla realizacji boisk. Środki wystarczające do budowy hoteli mają też partnerzy prywatni. Oceniający podkreślają, że większość inicjatyw inwestycyjnych jest rozumiana we właściwy sposób, to znaczy istnieje dobry model biznesowy dla inwestycji na okres po EURO 2012. Zwrócono też uwagę na dużą wolę współpracy między samorządami, prywatnymi inwestorami a urzędami.
Z uwagi na zalecenia UEFA zespół wykluczył centra zgłoszone przez miasta-gospodarzy oraz miasta, których hotele mogą zostać użyte dla UEFA Family (26 obiektów zarezerwowanych dla ogromnej grupy urzędników UEFA, sponsorów i ich gości itd.). Takie wskazówki wynikały z deficytu pokoi hotelowych o najwyższym standardzie w miastach-gospodarzach. Ponadto odrzucono miejscowości, w których hotel leży zbyt daleko od lotniska.
W związku z tym zespół rekomenduje obecnie 44 obiekty. Biorąc pod uwagę termin gotowości CP (połowa roku 2010), ryzyko w tym obszarze jest oceniane jako niskie. Zaawansowanie prac pozwala na stwierdzenie, że Polska może zaproponować co najmniej 16 centrów pobytowych. – Już teraz kandydaci powinni wysyłać swoje oferty do federacji piłkarskich w Europie. Nawet jeżeli nie zostaną wybrani, jest to świetna forma promocji – radzi Rafał Rosiejak.