Koszty mieszkaniowe w sierpniu w górę

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

dom.i.pieniadze.01.250x167Koszty związane z mieszkaniem nadal rosną szybciej niż inflacja, ale różnica jest mniejsza niż w ubiegłym roku. W ujęciu miesięcznym wzrost wyniósł 0,1 proc., w rocznym zaś 2,0 proc.

O 0,3 proc. spadły w sierpniu 2013 r. ceny towarów i usług porównując do poprzedniego miesiąca. W ujęciu rocznym inflacja wyniosła 1,1 proc., dokładnie tyle samo, co miesiąc temu. Ceny w ujęciu rocznym rosły głównie w związku z podwyżkami w takich dziedzinach jak rekreacja i kultura (2,9 proc.), żywność (o 2,7 proc.), edukacja (2,5 proc.) a także restauracje i hotele oraz mieszkanie (po 2,0 proc.).

Po raz kolejny znacznie spadły ceny w kategorii łączność – o niemal 10 proc. rok do roku. W ujęciu miesięcznym spadły przede wszystkim ceny odzieży i obuwia (o 2,7 proc.) oraz żywności (o 0,9 proc.). Pozostałe wskaźniki zmieniły się w ujęciu miesięcznym o 0,5 proc. lub mniej.

130916.home.br.01.550x

Odczyt inflacji za sierpień zgadza się z prognozą ekonomistów. Inflacja w ujęciu rocznym utrzymała się na dokładnie takim samym poziomie jak przed miesiącem, prawdopodobnie najniższe notowania mamy już za sobą. Za sierpniowy wynik w największej mierze odpowiadają koszty związane z mieszkaniem oraz ceny żywności – to dwa największe składniki koszyka inflacyjnego przeciętnego Polaka (łącznie prawie połowa wydatków)  i w ujęciu rocznym oba zanotowały wzrost wyższy niż średnia.

Wg danych Głównego Urzędu Statystycznego ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły w sierpniu br. o 0,1 proc. w porównaniu do lipca oraz o 2,0 proc. w porównaniu do sierpnia 2012 r. Wśród kosztów mieszkaniowych GUS rozróżnia koszty użytkowania mieszkania i nośniki energii (2,3 proc. w górę r/r), same nośniki energii (1,3 proc. w dół r/r) oraz wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego (0,5 proc. w górę r/r).

Aktualnie koszty związane z mieszkaniem rosną o 0,9 pkt proc. szybciej niż inflacja, warto zauważyć, że rok temu różnica wynosiła 1,2 p.p., a wiosną 2012 r. nawet 2 p.p.

Roczny wskaźnik inflacji mieszkaniowej rośnie ze względu na skokowy wzrost kosztów wywozu śmieci w związku z niedawnym wejściem w zycie tzw. „ustawy śmieciowej”. W sierpniu z kolei wzrosły koszty związane z usługami kanalizacyjnymi (o 0,1 proc.), zaopatrywaniem w wodę (o 0,1 proc.), najmem (o 0,1 proc.), środkami czystości (o 0,1 proc.), opałem (o 0,3 proc.) i energią cieplną (o 0,2 proc.). Tym razem nie zmieniły się ceny wywozu nieczystości (wzrost o 1,2 proc. w lipcu). W dół poszły za to koszty prowadzenia gospodarstwa domowego (o 0,1 proc.), oraz ceny mebli i elementów meblarskich (o 0,4 oraz) oraz sprzęt AGD (o 0,3 proc.).

Marcin Krasoń,
Home Broker