Koszt waloryzacji emerytur i rent to 10,5 mld zł w 2022 roku, rząd proponuje wskaźnik 104
„Przy prognozie średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w 2021 r. na poziomie 103,4% i prognozie realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2021 r. wynoszącej 3% (20% realnego wzrostu wynagrodzeń w 2021 r. – 0,6%) – prognozowany wskaźnik waloryzacji w 2022 r. kształtuje się na poziomie 104,0%” – czytamy w ocenie skutków regulacji (OSR).
Czytaj także: Waloryzacja emerytur i rent w 2022 roku: rząd przygotowuje rozporządzenie określające wskaźnik na minimalnym poziomie >>>
Koszt waloryzacji ogółem w 2022 r. przy ww. prognozowanym wskaźniku szacowany jest na kwotę około 10,5 mld zł (łącznie ze skutkiem finansowym podwyższenia wysokości dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów, tzw. 13. emerytury, ze względu na wzrost najniższej emerytury w ramach waloryzacji oraz renty socjalnej, finansowanej z Funduszu Solidarnościowego), podano także.
Nad projektem pracuje obecnie Rada Ministrów
Przyjęcie rozporządzenia planowane jest na III kw., projekt znajduje się obecnie na etapie prac Rady Ministrów.
Propozycja rządowa
Strona rządowa zaproponowała pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2022 r. na poziomie ustawowego minimum, wynoszącego 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2021 r. Zwiększenie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent, w części dotyczącej realnego wzrostu płac, było przedmiotem negocjacji w ramach Rady Dialogu Społecznego (RDS). Jednak nie wypracowano wspólnego stanowiska w tym zakresie. W związku z tym Rada Ministrów ustala wysokość tego zwiększenia na minimalnym ustawowym poziomie wynoszącym 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2021 r., przypomniano.