Koronawirus w Polsce: rząd przedłuża obecne obostrzenia do 18 kwietnia

Koronawirus w Polsce: rząd przedłuża obecne obostrzenia do 18 kwietnia
Minister zdrowia Adam Niedzielski Fot. Adam Guz/KPRM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rząd przedłuża obecnie obowiązujące restrykcje epidemiczne do 18 kwietnia - poinformował na środowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Podjęliśmy decyzję, że obostrzenia, które w tej chwili obowiązują, zostaną przedłużone o kolejny okres, o ponad tydzień, to przedłużenie będzie obowiązywało do 18 kwietnia.

– powiedział Niedzielski.

W związku z nasileniem trzeciej fali pandemii COVID-19 w Polsce, pod koniec marca rząd zaostrzył restrykcje sanitarne. Miały one obowiązywać do 9 kwietnia.

Obowiązujące obostrzenia

Obecnie w całym kraju obowiązują zaostrzone zasady, zgodnie z którymi m.in. zamknięte są duże sklepy meblowe i budowlane, salony fryzjerskie i kosmetyczne, żłobki i przedszkola (z wyjątkami – zapewniona ma być opieka dla dzieci m.in. pracowników medycznych, pomocy społecznej czy służb porządkowych), wprowadzone są nowe limity osób w handlu i miejscach kultu. W placówkach handlowych obowiązują limity osób: 1 osoba na 15 m kw. – w sklepach do 100 m kw. oraz 1 osoba na 20 m kw. w sklepach powyżej 100 m kw. Ograniczenie do 1 osoby na 20 m kw. dotyczy też obiektów kultu religijnego.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce: odmrażanie gospodarki dopiero po majówce?

Bez zmian zamknięte wciąż pozostają też centra i galerie handlowe (z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek czy drogerii), obiekty hotelowe (z wyjątkiem m. in. hoteli robotniczych i dla medyków), siłownie, kluby fitness, kina, muzea, teatry i miejsca rozrywki. Restauracje mogą działać tylko w systemie „na wynos”.

W całym kraju obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

„Zbyt wcześnie, by oczekiwać rozluźniania obostrzeń na majówkę”

Jest zbyt wcześnie, by oczekiwać rozluźniania obostrzeń w okresie majówki – poinformował na środowej konferencji minister zdrowia.

„Myślę że jest zbyt wcześnie, by oczekiwać, że majówka będzie spędzana w ten sam sposób jak 2 lata temu, czy we wcześniejszych okresach, bo siłą rzeczy program szczepień nie zapewni nam populacyjnego zabezpieczenia” – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Przedszkola zostaną otwarte jeszcze w kwietniu?

Minister zdrowia Adam Niedzielski liczy, że jeszcze w kwietniu przedszkola zostaną ponownie otwarte, a klasy 1-3 szkoły podstawowej wrócą do nauki w trybie stacjonarnym lub hybrydowym – wynika z wypowiedzi ministra zdrowia na środowej konferencji prasowej.

„Jeżeli chodzi o kwestie edukacyjne, bez względu na poziom edukacji (…) to są priorytetowe kierunki luzowania obostrzeń w tym sensie, że pierwsze kroki, jakie będziemy wykonywali przywracając normalność, to będą powroty do przedszkoli i klas 1-3” – powiedział Niedzielski.

„Podzielam nadzieję ministra Piątkowskiego, że w kwietniu klasy 1-3 wrócą do nauczania, przedszkola w trybie zwykłym, klasy 1-3 co najmniej w trybie hybrydowym” – dodał.

Udział brytyjskiej odmiany koronawirusa wynosi ok. 90 proc.

Według danych Ministerstwa Zdrowia z ostatnich 2-3 tygodni, udział brytyjskiej odmiany koronawirusa w badanych próbkach wynosi ok. 90 proc. – poinformował minister zdrowia.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

Dodał, że wykryte zostały jedynie „pojedyncze” przypadki mutacji południowoafrykańskiej i brazylijskiej koronawirusa. 

Źródło: PAP BIZNES