Koronawirus w Polsce: rząd nie wyklucza wprowadzenia kolejnych obostrzeń
„Premier Gowin deklarował, że przeprowadzi konsultacje z branżami, której są już dotknięte obostrzeniami (…) ale wiem też, że pan premier (Gowin – przyp. red.) będzie prowadził szersze konsultacje, bo w zależności od scenariusza rozwoju dziennej liczby zachorowań będziemy musieli myśleć o nowych obostrzeniach, no bo raczej taka perspektywa nas czeka” – powiedział Niedzielski.
Dodał, że ewentualne nowe ograniczenia będą konsultowane z poszczególnymi branżami.
Premier: jeżeli będą dodatkowe obostrzenia, za 2 – 3 dni je ogłosimy
Jeżeli będą potrzebne dodatkowe obostrzenia, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, zostaną ogłoszone za dwa-trzy dni, poinformował z kolei premier Mateusz Morawiecki.
„Chcę zapewnić, że idziemy drogą środka, że jeśli będą potrzebne dodatkowe obostrzenia, to te obostrzenia za dwa, trzy dni ogłosimy. I one będą w taki sposób skonstruowane, żeby ogromna część naszej gospodarki w jak najmniejszym stopniu ucierpiała, bo obrona miejsc pracy, obrona możliwości świadczenia pracy dla przedsiębiorców jest fundamentalnym warunkiem powodzenia walki z epidemią” – powiedział Morawiecki w trakcie konferencji prasowej.
Czytaj także: Państwo walcząc z pandemią znów zamknęło wiele biznesów, czy legalnie?
Podkreślił, że rząd przygotowuje różne rozwiązania.
Wolnych 800 respiratorów w szpitalach i ok. 2 tys. w magazynach
Oprócz ponad 600 respiratorów, zajętych przez pacjentów chorych na COVID-19, w szpitalach jest jeszcze około 800 wolnych urządzeń. Ponadto w magazynach znajduje się ich około 2 tys., wynika z wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego.
„W leczenie pacjentów z COVID-19 zaangażowanych jest około 600 respiratorów. Prócz tego wolnych jest już dzisiaj około 800 respiratorów, ale tu na magazynach, w tym miejscu i w innych miejscach w Polsce jest ponad 2 tys. respiratorów, które są dystrybuowane do szpitali” – powiedział premier w składnicy Agencji Rezerw Materiałowych (ARM).
Poinformował też, że ub. tygodniu z magazynów ARM do około 100 szpitali zostało przekazanych ok. 350 respiratorów łącznie z 300 kardiomonitorami.
Przypomniał, że w ostatnich miesiącach Agencja i inne agendy rządowe dokonały zakupów m.in. leku wspomagającego w walce z koronawirusem – remdesiviru (ok. 80 tys. dawek, 80 tys. kolejnych jest już zamówionych), 0,5 mld rękawiczek i kilkanaście mln maseczek FFP2, FFP3.
„Tego leku w minionych miesiącach zamówiliśmy ok. 80 tys., w tym miesiącu 20 tys. w przyszłym miesiącu 20 tys. w grudniu 20 tys. i w styczniu 20 tys. I stąd wyjechały te leki na całą Polskę do różnych szpitali” – podkreślił.
Dotychczas agendy rządowe, odpowiedzialne za zakup sprzętu i leków otrzymały 3 mln dawek szczepionek, a wkrótce zrealizowane mają zostać kolejne zamówienia.
Prywatna branża medyczna włączy się w walkę z koronawirusem
Po konsultacjach z branżą rząd włączy w walkę w epidemię koronawirusa również prywatną branżę medyczną, dzięki czemu powstanie ok. 1.000 łóżek dla pacjentów z COVID-19 – zapowiedział z kolei wcześniej minister zdrowia.
„Kolejne zagadnienie, które w tej chwili analizujemy, (…) doszliśmy do porozumienia czy konkluzji, że również prywatne lecznictwo musi włączyć się w walkę z COVID-em. (…) Jest absolutnie deklaracja współpracy (ze strony branży – przyp. red.) i proces walki z koronawirusem. Do środy mamy wspólnie wypracować listę szpitali prywatnych, które będą obciążone obowiązkiem stworzenia łóżek covidowych” – powiedział.
Dodał, że dzięki temu powstanie dodatkowe ok. 1.000 łóżek dla chorych na COVID-19.
W kraju 15 tys. łóżek dla pacjentów z COVID-19; będzie dodatkowe kilkanaście tys.
W całym kraju obecnie dla pacjentów z COVID-19 przygotowanych jest 15 tys. łóżek szpitalnych, ok. 60 proc. z nich jest zajętych – mówił w poniedziałek w czasie konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Przekształcenie niektórych szpitali powiatowych i oddziałów internistycznych w szpitalach wojewódzkich oraz włączenie w walkę z epidemią prywatnej służby zdrowia powinno zapewnić dodatkowe kilkanaście tys. łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19.
Minister mówił o tym, że w weekend przeprowadzono kontrolę infrastruktury szpitalnej. Wynika z niej, że w całej Polsce dostępnych jest obecnie ok. 15 tys. takich łóżek szpitalnych, w tym 60 proc. z nich jest zajętych.
„(15 tys. łóżek – przyp. red.) to jest liczba dla całego kraju, jeżeli mówimy o procencie zajętości łóżek to wynosi mniej więcej 60 proc. (…). Proszę pamiętać, że to wskaźnik ogólnopolski i może się różnić w poszczególnych regionach, szczególnie w tych, które są w najtrudniejszej pozycji, jeśli chodzi o liczbę dziennych zakażeń” – powiedział.
Równocześnie dodał, że wzmacniana jest funkcja koordynatorów wojewódzkich, którzy pomagać mają w rozdysponowaniu pacjentów pomiędzy placówkami. Ponadto stwierdził, że trwają prace związane z przekształcaniem powiatowych szpitali (I poziom) na szpitale, które mają zająć się pacjentami z COVID-19.
„Szpitale powiatowe, które do tej pory funkcjonowały w swoich regionach jako szpitale bądź wielozakresowe, bądź specjalistyczne, które mogą udźwignąć ciężar walki z COVID-19 zostaną przekształcone w szpitale tzw. II poziomu covidowego, czyli szpitale, które przede wszystkim zajmują się leczeniem osób zakażonych koronawirusem” – wyjaśnił Niedzielski.
Dzięki tej operacji, w ocenie ministra, może powstać ok. 10 tys. łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19.
Szef MZ przekazał na konferencji prasowej, że w weekend dokonano przeglądu szpitali wojewódzkich. „Tutaj oczywiście nie ma mowy o przekształceniu na razie w całości tych szpitali, bo cały czas chcemy utrzymywać dostępność do leczenia w innych trybach niż covidowych, na takim poziomie, żeby obsłużyć potrzeby populacyjne” – powiedział Niedzielski.
„Chcemy zaproponować takie rozwiązanie, które polega na przekształceniu oddziałów internistycznych w tych szpitalach, bądź to w całości bądź w znaczącym procencie, na potrzeby covidowe” – wyjaśnił minister.
Zaznaczył, że „w wyniku tej operacji będziemy mieć około trzy tysiące łóżek do dyspozycji, wraz z personelem”. „To jest rozwiązanie kompleksowe, bo jak dodamy sobie te dwie pozycje, to będziemy mieli do czynienia z podwojeniem dostępnej bazy łóżek” – podkreślił minister zdrowia.
Minister zdrowia: w przyszłym tygodniu można się spodziewać 15 – 20 tys. zakażeń dziennie
W przyszłym tygodniu można się spodziewać 15-20 tys. zakażeń dziennie – powiedział także na konferencji prasowej Adam Niedzielski
„W przyszłym tygodniu możemy się spodziewać 15-20 tys. zakażeń dziennie” – powiedział.
W Polsce 7.482 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, zmarło 41 osób
W Polsce stwierdzono w ciągu doby 7.482 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, zmarło 41 osób – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 183.248 zakażeń i 3.614 zgonów.
Potwierdzone przypadki dotyczą województw: małopolskiego (1201), mazowieckiego (849), śląskiego (685), łódzkiego (679), lubelskiego (526), pomorskiego (481), kujawsko-pomorskiego (473), podkarpackiego (458), wielkopolskiego (423),dolnośląskiego (406), opolskiego (348), podlaskiego (283), zachodniopomorskiego (217), warmińsko-mazurskiego (190), świętokrzyskiego (170) i lubuskiego (93).
Łącznie zmarło do tej pory 3.614 zakażonych osób, z czego o 41 nowych zgonach resort zdrowia poinformował w poniedziałek.
Dotąd w Polsce potwierdzono łącznie 183.248 przypadków zakażenia koronawirusem.
Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>
Dotychczas wyzdrowiało 94.014 osób, a 8.375 zakażonych koronawirusem przebywa w szpitalach. Podłączone do respiratorów są 672 osoby.
Kwarantanną objętych jest 304.567 osób, a nadzorem epidemiologicznym 46.864 osoby.
Ostatniej doby wykonano ponad 36 tys. testów na obecność koronawirusa. Ogółem przebadano dotąd 4.008.471 próbek pobranych od 3.850.148 osób.