Koronawirus w Polsce: obowiązkowa kwarantanna dla osób wracających z Indii, Brazylii i RPA

Koronawirus w Polsce: obowiązkowa kwarantanna dla osób wracających z Indii, Brazylii i RPA
Minister zdrowia Adam Niedzielski Fot. Ministerstwo Zdrowia
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Osoby wracające do Polski z Indii, Brazylii i Republiki Południowej Afryki będą poddawane obowiązkowej kwarantannie - powiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

„Będziemy chcieli zmienić procedury przekraczania granicy w przypadku tych krajów, gdzie najczęściej występują te mutacje, które stanowią potencjalnie największe zagrożenie. Dlatego w przypadku Brazylii, Indii i Republiki Południowej Afryki – wszystkie osoby, które będą przyjeżdżały z tych trzech destynacji, będą automatycznie poddawane kwarantannie bez możliwości zwolnienia testem wykonanym w ciągu 48 godzin po przyjeździe. Dopiero po 7 dniach te osoby będą mogły wykonać test, po to, żeby ewentualnie być z kwarantanny zwolnionym” – powiedział Niedzielski. 

Kolejne dwa ogniska indyjskiej mutacji koronawirusa

W Polsce wykryto kolejne 2 ogniska indyjskiej mutacji koronawirusa – powiedział w trakcie konferencji prasowej Adam Niedzielski.

Mamy kolejne dwa ogniska związane z mutacją indyjską – jedno ognisko w okolicach Warszawy, a drugie w Katowicach.

„W tej chwili mamy przebadanych 14 próbek z tych 2 ognisk i te 14 próbek potwierdza, że to jest mutacja indyjska” – powiedział Niedzielski.

Czytaj także: Rząd luzuje obostrzenia, jest plan odmrażania gospodarki, kiedy zostaną otwarte galerie handlowe, hotele, restauracje i siłownie?

„Sumarycznie możemy być pewni, że jest co najmniej 16 przypadków. (…) To są ogniska obejmujące większą liczbę osób niż te 14 zidentyfikowanych mutacji indyjskich” – dodał.

Źródło: PAP BIZNES