Koronawirus: szefowa EBC ostrzega przed kryzysem podobnym do tego z 2008 r.

Koronawirus: szefowa EBC ostrzega przed kryzysem podobnym do tego z 2008 r.
Christine Lagarde, 8th ECB conference on central, eastern and south-eastern European (CESEE) countries, 12 June 2019 Fot. European Central Bank
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Szefowa Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde ostrzegła przed kryzysem w stylu 2008 r., jeśli nie zostaną podjęte szybkie działania.
Szefowa #EBC Christine #Lagarde ostrzegła przed kryzysem w stylu 2008 r., jeśli nie zostaną podjęte szybkie działania #koronawirus #COVID19

Lagarde powiedziała, że Europa ryzykuje poważny szok gospodarczy, podobny do światowego kryzysu finansowego w 2008 r., chyba że przywódcy szybko zareagują na epidemię koronawirusa.

Czytaj także: Banki w Europie wobec koronawirusa >>>

EBC zapowiada podjęcie odpowiednich kroków

Szefowa EBC wskazała podczas telekonferencji we wtorek wieczorem z liderami UE, że Europejski Bank Centralny podejmie kroki już w tym tygodniu. Dodała, że bez skoordynowanych działań Europa „zobaczy scenariusz, który przypomni wielu z nas o wielkim kryzysie finansowym w 2008 r.”.

Dodała, że przy właściwej reakcji szok dla gospodarki okaże się prawdopodobnie tymczasowy.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o wpływie koronawirusa na gospodarkę >>>

Lagarde wskazała, że decydenci z EBC szukają wszystkich narzędzi na swoje spotkanie w tym tygodniu, aby dać „super tanie” finansowanie i zapewnić, że płynność i kredyty nie „wyschną”.

W czwartek EBC poda swoją decyzję w sprawie stóp procentowych.

Źródło: PAP BIZNES