Koronawirus: MFW przekaże 50 mld USD na walkę z epidemią

Koronawirus: MFW przekaże 50 mld USD na walkę z epidemią
Fot. stock.adobe.com/Trueffelpix
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Międzynarodowy Fundusz Walutowy ogłosił, że przeznaczy 50 mld USD na pomoc dla krajów dotkniętych koronawirusem. Organizacja ostrzegła, że epidemia już zepchnęła tegoroczny globalny wzrost gospodarczy poniżej poziomów z ubiegłego roku.
#MFW: epidemia już zepchnęła tegoroczny globalny wzrost gospodarczy poniżej poziomów z ubiegłego roku #koronawirus #COVID19

Decyzja o przekazaniu nadzwyczajnych środków pomocowych przez MFW została ogłoszona w środę w związku z rozprzestrzenieniem się koronawirusa z Chin na ponad 70 państw świata. Jak tłumaczył Fundusz, środki będą udostępnione, żeby pomóc zareagować na epidemię krajom biednym i o średnim dochodzie, ze słabym systemem opieki zdrowotnej.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o wpływie koronawirusa na gospodarkę >>>

Rozprzestrzenianie się koronawirusa pogrzebało nadzieje na silniejszy wzrost gospodarczy

Jednocześnie MFW ocenił, że rozprzestrzenianie się koronawirusa pogrzebało nadzieje na silniejszy wzrost gospodarczy w tym roku i spowoduje, że wzrost wolumenu globalnej produkcji w 2020 r. spadnie do najniższego poziomu od czasu kryzysu finansowego w 2008 r.

Dyrektor wykonawcza MFW Kristalina Georgiewa ostrzegła jednak, że trudno przewidzieć, jak duży będzie ten efekt. „Globalny wzrost w 2020 r. spadnie poniżej poziomów z zeszłego roku, ale wciąż trudno przewidzieć, jak duży będzie to spadek i jak długotrwały będzie jego wpływ” – wskazała.

Szefowa MFW nie chciała powiedzieć, czy eskalacja kryzysu zdrowotnego może doprowadzić gospodarkę światową do recesji.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce. Minister rozwoju: straty dla naszej gospodarki mogą wynieść 0,2-0,3 proc. PKB >>>

Portal BBC News zwraca uwagę, że w miarę rozprzestrzeniania się koronawirusa USA dokonują nagłej obniżki stóp procentowych. Bank Światowy obiecał własny pakiet pomocowy w wysokości 12 mld USD dla państw walczących ze skutkami zdrowotnymi i gospodarczymi epidemii koronawirusa.

Szefowa Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde zapewniła, że jej instytucja jest gotowa „podjąć stosowne i proporcjonalne kroki”, by wesprzeć gospodarkę strefy euro w związku z epidemią koronawirusa, która niesie ze sobą „ryzyka ekonomiczne”. EBC ma jednak ograniczone pole manewru, ponieważ od dłuższego czasu stosuje kilka rozwiązań mających wesprzeć gospodarkę strefy euro, a podstawowa stopa procentowa jest ujemna, została bowiem obniżona do minus 0,5 proc. 

Źródło: PAP BIZNES