Koronawirus: firmy mogą teraz wykorzystywać nadpłatę podatków. Jak złożyć wniosek?

Koronawirus: firmy mogą teraz wykorzystywać nadpłatę podatków. Jak złożyć wniosek?
Fot. stock.adobe.com/Proxima Studio
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W obecnej sytuacji, czyli w obliczu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem i ograniczonej działalności wielu biznesów, przedsiębiorstwa muszą zmierzyć się m.in. z wyzwaniem zachowania płynności finansowej. Dlatego warto przypomnieć, że do bieżącego regulowania zobowiązań podatkowych firmy mogą wykorzystać wcześniejszą nadpłatę.
Do bieżącego regulowania zobowiązań podatkowych firmy mogą wykorzystać wcześniejszą nadpłatę #podatki #firmy #koronawirus #COVID19 #koronawiruspolska

Ostatnie tygodnie wywróciły świat wielu firm do góry nogami. W przypadku części branż – np. restauracje, biura podróży – nastąpił gwałtowny spadek przychodów. Niestety zobowiązania finansowe pozostały na podobnym poziomie.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

Gdzie szukać pomocy?

Ratunkiem dla przedsiębiorców mogą okazać się nadpłaty wykazywane w rocznych zeznaniach PIT, CIT czy miesięcznych deklaracjach VAT. I tak też podatnicy CIT, którzy wykażą nadpłatę w zeznaniu rocznym CIT-8 nie będą musieli czekać trzech miesięcy na jej zwrot ze strony urzędu, będą uprawnieni do jej wykorzystania w celu uregulowania bieżących zobowiązań podatkowych np. w PIT czy VAT.

Bądź na bieżąco z tematem koronawirusa – zapisz się na nasz newsletter >>>

Co należy zrobić, aby takie przeksięgowanie było skuteczne?

Wystarczy złożyć przed terminem płatności danego podatku stosowne pismo w tym zakresie we właściwym dla siebie urzędzie. Jednak co istotne, należy pamiętać, że nadpłata musi wynikać ze złożonej deklaracji, tylko w takim przypadku urząd możesz rozpatrzyć wniosek o przeksięgowanie.

Niestety powyższa opcja nie jest adresowana do wszystkich przedsiębiorców, a tylko do tych, którzy posiadają nadpłaty w określonych podatkach. Niemniej jednak warto ją rozważyć w tym niezwykle trudnym czasie, zwłaszcza gdy konkretnych i realnych rozwiązań w zakresie ulg w spłacie zobowiązań brak.

Wniosek o przeksięgowanie
Źródło: MDDP Outsourcing
Źródło: MDDP Outsourcing