Kontynuacja wzrostów, dobre nastroje dopisują w Europie
Kurs pary walutowej EUR/USD od początku tygodnia wzrósł o ponad 2% na fali kontynuacji lepszych nastrojów i większej skłonności do ryzyka wykazywanej przez inwestorów.
W poniedziałek odczyty o produkcji przemysłowej w takich krajach jak Francja i Włochy zaskoczyły wynikami lepszymi od oczekiwanych i na sesji inicjatywę przejęli kupujący. Dyskontowane były pozytywne wiadomości płynące z Unii Europejskiej.
Dziś uwaga inwestorów skupiona jest głównie na rozmowach ws. przyznania kolejnej transzy pomocy dla Grecji w wysokości 8 miliardów euro w przyszłym miesiącu. Liderzy Unii wznowią rozmowy w sprawie pakietu, który będzie oznaczać większe możliwości w odpisywaniu długu greckiego przez instytucje finansowe.
Grupa inspektorów UE, Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz Europejskiego Banku Centralnego stwierdziła, że Grecja zrobiła „znaczący postęp” w skonsolidowaniu finansów publicznych.
Grecki minister finansów Evangelos Venizelos ogłosił, że zobowiązania wobec międzynarodowych wierzycieli powinny zostać wypełnione poprzez pogłębienie cięć emerytur i wynagrodzeń oraz zatwierdzeniu projektu budżetu na 2012 rok.
Szef ECB Jean-Claude Trichet powiedział wczoraj na konferencji prasowej, że kryzys zadłużeniowy zagraża europejskiemu systemowi finansowemu, a także że z mniejszych gospodarek rozprzestrzenił się na większe państwa. Według ekonomisty potrzebne są zdecydowane działania, by położyć kres tym problemom, które przybrały formę ryzyka systematycznego (nie podlegającego kontroli). Po tych słowach kurs EUR/USD wytracił impet wzrostowy, a na wartości zaczęły zyskiwać takie waluty jak frank i dolar.
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barosso zobowiązał się do przedstawienia propozycji rekapitalizacji banków europejskich na dzisiejszym posiedzeniu Komisji.
Kolejną kwestią, na którą inwestorzy zwracają uwagę, to głosowanie ostatniego już państwa Unii w sprawie rozszerzenia Funduszu Stabilizacji EFSF. Słowackiemu rządowi nie udało się jak na razie pozytywnie rozstrzygnąć tej kwestii. Największa partia
opozycyjna nie poparła wniosku w pierwszym głosowaniu, jednak stawia warunki i prawdopodobnie powiększenie odnowionego Funduszu zostanie przegłosowane na następnym posiedzeniu.
Pozytywnie zaskoczył wynik produkcji przemysłowej w strefie euro na poziomie 1,2%. Według analityków miał być gorszy niż miesiąc wcześniej (0,9%) i miał wynieść -0,8%.
Kurs EUR/USD konsolidował się pod lokalnym oporem 1.3700, wcześniej podobna sytuacja miała miejsce pod koniec września. Lokalnymi poziomami wsparcia są 1.3520 – 1.3500. Ceny zamknięcia poniżej zakresu 1.3420 – 1.3400 mogą sugerować słabsze nastroje i powrót nawet do minimów z początku października 1.3100 – 1.3150.
W przypadku scenariusza alternatywnego, gdy rynek stanowczo przełamie opór w zakresie 1.3700 – 1.3800, ceny mogą osiągnąć poziomy 1.4000-1.4200.
Marcin Niedźwiecki, Specjalista rynku CFD i Forex, City Index