Konta walutowe dla każdego

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.01.250x167Konto w walucie obcej jest standardową ofertą proponowaną przez banki. Posiadanie konta w euro czy w dolarach daje wiele możliwości. Dzięki niemu można robić taniej zakupy przez internet, kupić korzystnie walutę na wyjazdy zagraniczne, czy po prostu oszczędzać w walucie. Oczywiście konto walutowe niezbędne jest dla osób, które mają kredyty w walucie.

Założenie konta walutowego nie wymaga wielu procedur. W niektórych bankach można je otworzyć w kilka minut poprzez bankowość elektroniczną (np. Alior Bank, CitiBank, BZ WBK, Millennium, Nordea). Czasem banki umożliwiają wysłanie wniosku przez internet, ale wymagają osobistego podpisania umowy w oddziale. Niekoniecznie jednak musimy zakładać konto w banku, w którym mamy już rachunki. Warto wcześniej sprawdzić czy dana instytucja wymaga wpłaty minimalnej (np. 300 zł w PKO BP), jakie ma opłaty za prowadzenie konta, za wydanie karty i za przelewy.

Konta i karty walutowe

Konta walutowe zakładane do spłaty kredytów hipotecznych w walucie muszą z mocy ustawy antyspreadowej być bezpłatne. Banki z reguły nie pobierają opłaty za konto walutowe, istnieją jednak prowizje za karty płatnicze. Opłaty za karty pobierane są w złotówkach (np. 5 zł/m-c w Alior Banku) lub w walucie, w której mamy konto (np. 1 euro/m-c Millennium Bank), często pierwszy rok używania karty jest za darmo (BZ WBK, mBank). Karta do rachunku jest oczywiście opcją dodatkową, ale bardzo przydatną zwłaszcza podczas podróży. Wypłaty z bankomatów za granicą są w wielu przypadkach są również bez opłat, ale warto to wcześniej sprawdzić na infolinii danego banku.  

Przelewy walutowe

Jeśli chcemy przelewać pieniądze z rachunku walutowego najlepiej wcześniej zadzwonić na infolinię i spytać o konkretne koszty przelewu, ponieważ w zależności od tego gdzie wysyłamy, w jakiej walucie i w jakim trybie cena może być dość wysoka. Za przelew europejski, w euro, w tzw. systemie SEPA zapłacimy najczęściej około 5-10 zł. Za przelewy w innych walutach i poza Unię Europejską, opłaty mogą być o wiele wyższe. Zlecając przelew trzeba wskazać kto ponosi opłatę i wybrać jedną z trzech opcji:  OUR – nadawca pokrywa wszystkie koszty, BEN – koszty pokrywa odbiorca lub SHA – wtedy koszty są dzielone między uczestników.

Konta walutowe nie służą jednak tylko do zakupów. Wielu Polaków przetrzymuje na nich po prostu gotówkę. W ten sposób euro czy dolary mogą bezpiecznie czekać na lepszy kurs. W tym przypadku jednak najlepiej wybrać konto, które jest całkowicie darmowe i najlepiej oprocentowane lub po prostu lokatę walutową na dłuższy okres.

Ekspert radzi:

baron.artur.a.150xArtur Baron
dyrektor działu rozliczeń Internetowykantor.pl

– Rachunki walutowe zakłada się najczęściej w jednej z czterech walut głównych, czyli w funtach, frankach szwajcarskich, euro i dolarach. Konto walutowe powinno być dostosowane do naszych potrzeb. Jeśli planujemy podróże za granicą zwróćmy uwagę na opłaty za karty do konta i wypłaty z bankomatów. Jeśli chcemy natomiast odkładać walutę – zastanówmy się nad walutowym rachunkiem oszczędnościowym. Do spłaty kredytu hipotecznego walutowego bank zakłada nam konto walutowe, na które dzięki ustawie antyspreadowej sami możemy wpłacać walutę na spłatę rat.  Wpłacając walutę na konto warto skorzystać z kantorów internetowych, dzięki którym można zaoszczędzić jeszcze więcej, a waluta trafia bezpośrednio na rachunek, bez odwiedzin w oddziale. Również podczas częstych wyjazdów za granicę karta walutowa jest korzystniejsza niż karta kredytowa, czy debetowa. Warto pamiętać, że wypłata z bankomatu za granicą mało popularnej waluty lokalnej z karty złotówkowej jest mniej opłacalna, niż taka operacja wykonana kartą do konta w euro lub w dolarach, ponieważ to są waluty globalne.

130211.konto.550x