Konta osobiste są coraz droższe

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

plucinski.konrad.a.150x225Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Money.pl coraz więcej płacimy za korzystanie z kont bankowych. Posiadacz rachunku osobistego, który oprócz wykonywania przelewów i używania karty bankomatowej aktywnie korzysta również z innych usług, takich jak zlecenia stałe i polecania zapłaty, a także sporadycznie realizuje przelewy walutowe, za korzystanie z rachunku zapłaci średnio ponad 16% więcej niż rok wcześniej.

Banki premiują jednak swoich aktywnych klientów i mimo tego, że zmniejszyła się liczba kont, za które banki nie pobierają prowizji, to jednak w przypadku zapewnienia regularnych wpływów na rachunek i wykonywania operacji kartą bankomatową wydaną do konta, można zostać zwolnionym z opłat. Koszty można również obniżyć korzystając z bankowości internetowej. Za przelewy wykonywane samodzielnie opłaty standardowo nie są pobierane. Zdarzają się jednak sytuacje, w których bank nie nalicza opłaty za taki przelew, ale obciąża klienta kosztem wysłania SMSa niezbędnego do jego autoryzacji. Jego koszt to około 25 – 50 groszy, przy czym 5 pierwszych zazwyczaj jest bezpłatnych.

Trzeba jednak pamiętać, że nawet w przypadku tych z pozoru całkowicie bezpłatnych rachunków, banki często rekompensują sobie brak opłaty za ich prowadzenie naliczając wyższe koszty innych operacji. Na przykład wykonanie pojedynczej dyspozycji zlecenia stałego może kosztować od 50 groszy nawet do kilku złotych.

Opłaty związane są również kartą bankomatową. O ile wydanie i wznowienie karty najczęściej jest bezpłatne, to jej użytkowanie może wiązać się z opłatą, której wysokość wynosi od 1,5 zł do około 5 zł miesięcznie. W niektórych przypadkach bank nie naliczy jednak opłat w przypadku zrealizowania kartą określonej kwoty lub liczby operacji.

Prawie o 50%, w porównaniu do roku poprzedniego, wzrosła liczba banków oferujących swoim klientom wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju bez prowizji. Jednak i w tym przypadku trzeba zwrócić uwagę na tabele opłat i prowizji banku, ponieważ w niektórych przypadkach, aby mieć taką możliwość należy wykupić miesięczny abonament. Liczba darmowych wypłat może być też ograniczona do kilku w ciągu miesiąca.

Wszystko to sprawia, że rocznie opłaty związane z rachunkiem bankowym mogą kosztować przeciętnego Kowalskiego nawet 100 – 150 zł i więcej.

Konto bankowe może jednak również dać zarobić. Nie chodzi tu jednak o oprocentowanie rachunku, bo w przypadku tych tradycyjnych wyższe niż 0,1% należy do rzadkości. Nawet do 600 złotych rocznie można zyskać w postaci premii za wpływy na rachunek lub w formie zwrotu części wydatków realizowanych z konta.

Konrad Pluciński
Ekspert MarketMoney.pl