Konsorcjum GPW rusza z pracami nad Platformą Żywnościową. Start w 2020 r.
„Otrzymaliśmy mandat zaufania na zbudowanie platformy obrotu towarami rolnymi. Konsorcjum ma doświadczenie w obrocie, tworzeniu nowych rynków i dysponuje nowoczesnymi technologiami. Czujemy się na siłach, aby przystąpić do tego pionierskiego projektu, który – jak liczymy – zwiększy konkurencyjność i nowoczesność sektora rolniczego” – powiedziała Olszewska podczas podpisania przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa umowy na rozpoczęcie prac nad uruchomieniem rynku rolnego w Polsce z konsorcjum w składzie: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Towarowa Giełda Energii oraz Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych.
„Wykonamy studium wykonalności projektu – powstanie finalny model organizacyjny i biznesowy. Najpierw powstanie rynek spot, później przeprowadzony zostanie pilotaż technologiczny rynku terminowego. Rozbudowa w kilku kierunkach, w tym coraz większa liczba produktów i szeroki, ogólnokrajowy zasięg terytorialny” – dodała członek zarządu.
W rozmowie z ISBnews prezes GPW Marek Dietl wskazał, że część badawcza ma zakończyć się pod koniec lutego. Wtedy będzie m.in. wiadomo jakie produkty nadają się do standaryzacji. „Przygotowujemy się na 4 produkty na początek. Konieczne jest także dostosowanie systemów i opracowanie kwestii logistycznej do fizycznej dostawy. Harmonogram jest napięty” – powiedział Dietl.
Cele stawiane przed nową platformą
Olszewska wskazała, że celem platformy jest osiągnięcie wartości biznesowo-ekonomicznej – koncentracji podaży, obrotu dużymi, jednolitymi partiami towaru, objęcie jak największej grupy uczestników, w tym oferty do rolników.
„To ma być nie sezonowy rynek, ale działający cały czas. Liczymy, że doprowadzimy do rozwoju infrastruktury wokół branży, np. transportu i magazynów. Patrzymy na ten projekt w szerokiej perspektywie tak, aby był korzystny dla wielu uczestników rynku. Projekt wpisuje się w strategię GPW i działania innych rynków giełdowych, które wchodzą w obszar towarowy” – podkreśliła Olszewska.
Minister rolnictwa Jan Ardanowski wskazał, że platforma żywnościowa ma być odpowiedzią na kojarzenie ofert dostawców i tych, którzy poszukują dużych wystandaryzowanych partii produktów rolnych.
„Mam nadzieję, że konsorcjum jest optymalne – dysponuje technologią i będzie w stanie zbudować platformę. Doświadczenie konsorcjantów m.in. GPW jest nie do przecenienia. Platforma ma ustalać bieżące ceny, ale też jak na świecie, w przyszłości realizować transakcje opcyjne. Robimy istotny krok, aby uruchomić mechanizmy, które będą w obiektywny sposób ustalać ceny” – wskazał Ardanowski.
Dodał, że inicjatywa to element wykorzystania sprawdzonych międzynarodowo rozwiązań, które mają pozwolić producentom rolnym w uzyskaniu satysfakcjonującej i ekonomicznie uzasadnionej ceny.
„Jest to działaniem bardzo ważnym. Specyfika polskiego rolnictwa to małe i średnie gospodarstwa i ważne jest ich urynkowienie, żeby były w stanie lokować swoją wysokiej jakości produkcję na rynku” – dodał minister.
Start Platformy Żywnościowej na przełomie II/III kw. 2020
Konsorcjum Giełdy Papierów Wartościowych planuje uruchomienie Platformy Żywnościowej na przełomie II i III kwartału przyszłego roku, poinformowała Izabela Olszewska.
„Studium wykonalności zakończy się w II kwartale 2019. Prace z naszej strony będą koncentrować się pod kątem najbardziej optymalnego modelu organizacyjnego i biznesowego projektu. Chcemy stworzyć zdrowe przedsięwzięcie, gotowe do dalszego rozwoju i do przyciągania uczestników. Projekt musi być konkurencyjny” – powiedziała Olszewska.
„Następne etapy obejmują stworzenie regulacji giełdowych, a także współpracy z laboratoriami i magazynami. Architektura technologiczna istnieje, w ramach TGE i IRGiT, ale trzeba ją parametryzować. Wykorzystamy istniejące technologie i dobudujemy system optymalizacji dostaw fizycznych. Finalnie plan zakłada uruchomienie pilotażu na jednym produkcie z podłączeniem uczestników do 31 sierpnia 2020. Trzeba zrobić to mądrze, żeby platforma była konkurencyjna i żeby uczestnicy dostrzegli dla siebie korzyści w uczestnictwa w niej” – dodała członek zarządu.
Według jej słów powyższe działania obejmuje podpisana właśnie umowa przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa z konsorcjum w składzie: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Towarowa Giełda Energii oraz Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych umowy na rozpoczęcie prac nad uruchomieniem rynku rolnego w Polsce.
„Później przewidujemy dalszy rozwój produktowy, terytorialny, zaczynamy od transakcji spot, ale zakładamy uruchomienie w przyszłości instrumentów terminowych” – podsumowała Olszewska.
GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst – rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.
Źródło: ISBnews