Koniunktura w Zachodniopomorskiem – kontynuujemy wzrost
Zegar Biznesu nadal optymistycznie raportuje stan gospodarki Pomorza Zachodniego. Po IV kwartale 2013 roku wskaźnik wciąż idzie w górę właściwie dla wszystkich branż. Najlepiej ma się handel, ale pozostałe usługi też dobrze sobie radzą, nawet trochę lepiej od przemysłu. Z kolei oczekiwania przedsiębiorców dotyczące zakończenia bieżącego kwartału 2014, są już bardziej ostrożne, choć jeszcze nadal optymistyczne.
– Odczyty z zakończenia roku 2013 dały nam potwierdzenie, notowanego już od trzeciego kwartału, wyraźnego trendu wzrostowego. Oznacza to, że gospodarka regionu już przez ponad 6 miesięcy wykazuje symptomy ożywienia gospodarczego. Gdy w III kw. 2013 notowaliśmy odwrócenie się negatywnych trendów i indeks ZZK poszybował z kryzysowych 39 pkt do poziomu ponad 53 pkt w fazę rozkwitu, to IV kwartał jeszcze poprawia ten wynik do 56 pkt. – objaśnia wyniki Zegara prof. Aneta Zelek z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie.
Oczekujemy optymistycznie, ale już ostrożniej
– Pomiar oczekiwanego ZZK na pierwszy kwartał 2014 wykazuje pewną ostrożność ankietowanych kadr menedżerskich. Wskaźnik oczekiwanego ZZK oszacowano na 54,6 pkt, co zwiastuje nadal dobrą koniunkturę, jednak tempo ożywienia wydaje się być, w ocenach respondowanych, słabsze – kontynuuje prof. Zelek.
Świąteczne zakupy dźwignią handlu, a rolnicy „na urlopach”
To kolejny okres potwierdzający zróżnicowanie w koniunkturze sektorów przemysłu do usług. Usługi kontynuowały trend przyspieszenia, najlepsze odczyty zarejestrowano w sferze handlu, co nie zaskakuje, ze względu na typową dla handlu sezonową aktywność konsumpcyjną w okresie świątecznym. W sektorze przemysłowym najlepsze efekty uzyskano w branżach przetwórstwa przemysłowego, a najsłabsze w rolnictwie, leśnictwie i rybołówstwie.
Szczecin w rozkwicie, Koszalin w poczekalni – ale firmy małe i duże rosną równo
Najlepsze wyniki uzyskało miasto Szczecin. Kondycja pozostałych podregionów wykazała też dysproporcje, gdzie region stargardzki świetnie zniwelował swój dystans z I poł. roku, natomiast Koszalin i okolice od dwóch kwartałów mają najsłabsze wyniki. Wynik podregionu szczecińskiego z kolei wskazuje na dość istotne dysproporcje w rozwoju gospodarczym na tle aglomeracji miejskiej.
Notowania ZZK dla firm w zależności od rozmiarów zatrudnienia wskazują, że wszystkie firmy odnotowały znaczącą poprawę koniunktury, i co więcej – awizują dalsze pozytywne trendy zmian.
Debata Zegara – czy dobra koniunktura to już czas na innowacyjny region?
Portal ZegarBiznesu.pl został otwarty uroczyście w czerwcu ub.r., ale Zachodniopomorski Zegar Koniunktury mierzy już koniunkturę gospodarczą regionu od pełnych dwóch lat. Przez ten czas obserwowaliśmy na jego tarczy spadek koniunktury, spowolnienie i nawet wejście w głęboką strefę kryzysu, a następnie widzieliśmy jak wskaźnik szybuje optymistycznie w górę, kiedy w końcu ubiegłego roku wleciał wprost w obszar rozkwitu gospodarczego.
Ponieważ działanie Zegara się sprawdza, a przede wszystkim okazuje się potrzebne i szeroko komentowane, twórcy projektu postanowili spotkać się na kolejnej debacie z przedstawicielami firm i środowisk nauki z województwa, władzami i przedstawicielami administracji publicznej, stowarzyszeń i instytucji oraz mediów z regionu. Druga debata Zegara Biznesu, zaplanowana na 20 lutego br. odbędzie się pt. „Zachodniopomorskie – czy wybił już czas innowacji?”, a poprowadzi ją, podobnie jak pierwszą, dziennikarz Jarosław Kuźniar.
– Chcemy zadać sobie i gościom takie pytania: Co się zmieniło przez ten czas w naszym regionie? Czy rozwijamy się lepiej, czy odczuwamy ten wzrost gospodarki, który pokazują nam badania, co z tą innowacją? I wreszcie zapytajmy tak: czy warto zostać w Zachodniopomorskiem? – zapowiada dyskusję dr Justyna Osuch z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu.
Źródło: Projekt ZegarBiznesu.pl