Szansa na mieszkanie z dopłatą tylko w mniejszych miastach

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

inwestycja.mieszkanie.01.25Od 1 kwietnia zmieniły się limity maksymalnych cen nieruchomości, które można kupić w ramach programu " Rodzina na swoim". Jak zauważają eksperci serwisu Finansowysupermarket.pl,  nowe stawki kształtują się różnie w zależności od miasta - w Warszawie, trudno będzie znaleźć mieszkanie spełniające surowsze wymogi, ale za to np. w Bydgoszczy i Toruniu program nadal powinien cieszyć się  jeszcze sporym powodzeniem.

W ciągu ponad pięciu lat funkcjonowania, program Rodzina na Swoim cieszył się dużym zainteresowaniem – jak podaje obsługujący ten program Bank Gospodarstwa Krajowego – z jego możliwości skorzystało prawie 150.000 rodzin.

Popularność tego programu nie dziwi – dzięki dopłatom Skarbu Państwa można przez 8 lat cieszyć się o około 30% niższą ratą w porównaniu ze zwykłym kredytem zaciągniętym w złotówkach. Przy kredycie na 200.000 złotych udzielonym na 30 lat oznacza to oszczędność około 400 złotych w naszym domowym budżecie. Państwo zapewnia stały poziom dopłaty do odsetek, ale konkretna wysokość raty zależy od oferty danego banku, warto więc porównać oferty kilku banków – przekonują eksperci FinansowySupermarket.pl.

W ostatnich miesiącach udzielanych jest jednak co raz mniej kredytów w ramach RnS. Jak informuje Bank Gospodarstwa Krajowego, w lutym 2012 roku udzielono 2478 kredytów wobec 2865 w styczniu. Dla porównania, w lutym 2011 roku udzielono 3365 kredytów. Taki spadek liczby udzielanych kredytów jest konsekwencją zmian w zasadach regulujących RnS, które zostały wprowadzone w połowie 2011 roku.

Zasadnicza z nich skutkuje ograniczeniem maksymalnej ceny metra kwadratowego o niemalże 30% dla rynku pierwotnego i ponad 40% dla rynku wtórnego. Przed wejściem zmian w życie nawet więcej niż połowa mieszkań w danym mieście kwalifikowało się do programu. Po zmianach było to najczęściej kilkanaście procent mieszkań w ofercie deweloperów, a na rynku wtórnym w części województw program praktycznie nie istnieje.

Część banków próbuje walczyć z niekorzystnym trendem odnośnie ograniczeń cen nieruchomości udzielając dwóch kredytów na zakup mieszkania: pierwszy kredyt w ramach programu RnS udzielany jest na zakup nieruchomości w stanie deweloperskim, a wykończenie mieszkania finansowane jest w ramach drugiego kredytu zabezpieczonego na tej samej nieruchomości, ale nieobjętego już dopłatami państwa – podają eksperci FinansowySupermarket.pl.

Takie oferty tylko częściowo przeciwdziałają niekorzystnemu trendowi w liczbie udzielanych kredytów. Jednak kluczowym czynnikiem dla popularności RnS zawsze była i nadal jest maksymalna cena metra kwadratowego nieruchomości kwalifikującej się do preferencyjnego kredytu. Aktualne limity oraz ich procentowe zmiany w porównaniu do poprzedniego kwartału prezentuje poniższa tabela.

120412.max.cena.m2.01.614x827

Największy spadek (ponad 8%) odnotowaliśmy w Warszawie. Od 1 kwietnia maksymalna cena metra kwadratowego kupowanego od dewelopera wynosi 5.904 zł wobec 6.435 zł. Jeśli przyjmiemy, że młode małżeństwo kupuje swoje pierwsze dwupokojowe mieszkanie o powierzchni 50 m2 to od początku kwietnia muszą znaleźć nieruchomość w cenie do 295 tysięcy złotych. W Warszawie dostępnych jest zaledwie kilka inwestycji, które spełniają te kryteria. Jak można się domyślić są to mieszkania położone na obrzeżach stolicy. Patrząc na rynek wtórny w Warszawie, program praktycznie traci swoją rację bytu – maksymalna cena 50-metrowego mieszkania to niewiele ponad 236 tysięcy złotych.

Diametralnie inna sytuacja jest w kujawsko-pomorskim, gdzie już wcześniej dość wysoki limit ceny metra kwadratowego jeszcze wzrósł z początkiem kwietnia. Co ciekawe, limit obowiązujący dla Bydgoszczy i Torunia jest wyższy od przyjętego dla Wrocławia, czy Krakowa. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest przyjęta przez poszczególnych wojewodów metodologia wyliczania wskaźnika kosztu odtworzeniowego powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych.

ABC Rodziny na Swoim

Co to jest ?

Rodzina na Swoim to program, w ramach którego państwo przez 8 lat dopłaci do spłacanych przez nas odsetek od udzielonego kredytu mieszkaniowego poprzez obniżenie oprocentowania tego kredytu. Poziom, o jaki państwo obniży oprocentowanie zmienia się co kwartał i jest uzależniony od stawek na rynku międzybankowym. W praktyce, poziom dopłaty obniża odsetki mniej więcej o połowę.

Kto może skorzystać ?

Program dedykowany dla małżeństw, osób samotnie wychowujących dzieci, a także,  począwszy od połowy 2011 roku, dla singli. Ważne, aby najmłodszy z kredytobiorców miał nie więcej niż 35 lat. Kredyty w ramach RnS udzielane są osobom, które nie posiadają własnej nieruchomości, a kredyt ma być przeznaczony na zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego spełniających odpowiednie warunku, z których najważniejsze to kryterium maksymalnej ceny m2 oraz powierzchni użytkowej nieruchomości.

Dodatkowo, państwo dopłaci nam do odsetek tylko do określonego w przepisach limitu powierzchni kupowanej nieruchomości. Zestawienie maksymalnej powierzchni nieruchomości, którą możemy nabyć i maksymalnej powierzchni, do której państwo zastosuje dopłatę do odsetek dla poszczególnych grup klientów prezentuje poniższa tabela.

120412.tabela.metraz.01.405x83

Jak skorzystać ?

Program jest dostępny w kilkunastu bankach, które posiadają podpisaną umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który w imieniu państwa prowadzi obsługę tego programu. Warto pamiętać, że wartość dopłaty państwa jest stała, ale banki mogą konkurować między sobą poziomem oprocentowania, od którego zostanie obniżona dopłata państwa.

Marcin Maciejewski
analityk produktów bankowych
FinansowySupermarket.pl