Kongres Gospodarki Elektronicznej. Polska goni czołówkę, ale mamy jeszcze dużo do nadrobienia
W Polsce mamy dziś ponad 35 mln rachunków bankowych dostępnych przez internet, zauważył Krzysztof Pietraszkiewicz, otwierając Kongres Gospodarki Elektronicznej.
– 16 mln Polaków korzysta z tego na co dzień. Mamy 2,5 mln rachunków bankowych małych i średnich przedsiębiorstw również dostępnych przez internet, a korzysta ok. 1,45 mln – wyliczał prezes ZBP.
Polscy przedsiębiorcy na szarym końcu
Jak wynika jednak z badań Pekao SA, polscy przedsiębiorcy zajmują jedno z ostatnich miejsc, jeśli chodzi o wykorzystywanie gospodarki elektronicznej.
– To pokazuje, że musimy jeszcze wiele nadrobić – podkreślił Krzysztof Pietraszkiewicz.
Czytaj także: Będzie jeden login do e-usług i system e-doręczeń. To koniec „papierologii” w Polsce?
W wielu obszarach ogromny postęp
Nie da się jednak nie zauważyć, że od czasu pierwszego Kongresu Gospodarki Elektronicznej nastąpił ogromny postęp w tym obszarze, dodał prezes ZBP.
– W warstwie publicznej jest wiele instytucji, które dokonały ogromnego postępu. Można tu wymienić Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, ZUS, urzędy stanu cywilnego, system bankowy, także firmy ubezpieczeniowe. To naprawdę ogromny postęp, który plasuje Polskę w czołówce w niektórych segmentach – mówił Krzysztof Pietraszkiewicz.
Chociażby wśród 20 najbardziej rozwiniętych banków świata znajdują się też instytucje polskie, przypomniał prezes ZBP.
Czytaj także: Trzy polskie banki w europejskiej czołówce cyfrowej rewolucji >>>
Braki w infrastrukturze
Niemniej jednak nadal w Polsce mamy poważne braki w publicznej infrastrukturze informacyjno-telekomunikacyjnej, problem z niskim wykorzystaniem przez przedsiębiorców gospodarki elektronicznej, brak jednego, spójnego systemu identyfikacji elektronicznej, wymieniał Krzysztof Pietraszkiewicz.
– Czasem dostrzegamy słabość koordynacji pomiędzy rządem a samorządami. Tam można uczynić znacznie więcej – zauważył prezes ZBP.
Czytaj także: Polscy przedsiębiorcy nie korzystają z rozwiązań gospodarki elektronicznej >>>
Wysoki poziom bezpieczeństwa
Cieszymy się za to bardzo wysokim poziomem bezpieczeństwa elektronicznego bankowości, dodał Krzysztof Pietraszkiewicz.
– To jest między innymi zasługa od zawsze bardzo dobrej współpracy z Policją i coraz lepszej współpracy z prokuraturą. W tej gospodarce elektronicznej działania muszą być podejmowane natychmiast i cieszy nas, że zmierzamy w tym kierunku – podsumował prezes ZBP.
Czytaj także: KGE: Neuropłatności, biometria, ale i bezpieczeństwo >>>