Kongres Gospodarki Elektronicznej 2019. Wyróżnienia dla użytecznej technologii

Kongres Gospodarki Elektronicznej 2019. Wyróżnienia dla użytecznej technologii
Nagrody przyznane na Kongresie Gospodarki Elektronicznej Fot. Karol Zapała
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Związek Banków Polskich, wspólnie z Fundacją "Promyk Słońca", przyznał nagrody i wyróżnienia za wybitne osiągnięcia w zakresie tworzenia i wykorzystania nowych technologii na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Kongres Gospodarki Elektronicznej był doskonała okazją, by publicznie uhonorować najlepszych.

#ZBP wspólnie z Fundacją „Promyk Słońca” na #KGE przyznał nagrody i wyróżnienia za wybitne osiągnięcia w zakresie tworzenia i wykorzystania nowych technologii na rzecz osób z niepełnosprawnościami #KongresGospodarkiElektronicznej #NajbliżejFinansów

Nagroda za całokształt działań dla osób z niepełnosprawnościami została przyznana Politechnice Białostockiej, której kadra naukowo-dydaktyczna oraz studenci są autorami licznych wynalazków i innowacji, m.in. bionicznej ręki czy prototypu robota Bobot, który jest inteligentną konstrukcją mechatroniczną wspierającą pracę personelu medycznego w szpitalach dziecięcych i może pełnić rolę towarzysza i opiekuna dzieci.

– Ta nagroda jest dla przede wszystkim dla studentów i pracowników naukowych, którzy poszli ze swoją innowacyjnością w bardzo dobrym kierunku, uznając, że nie warto tworzyć czegoś, co ma tylko walor techniczny, ale należy pracować nad rozwiązaniami, które będą użyteczne – powiedział odbierając nagrodę  prof. dr hab. inż. Lech Dzienis. – A jeśli okazuje się, że wynalazki i innowacje są przydatne osobom najbardziej potrzebującym, to osiągamy szczyt doskonałego myślenia inżynierskiego.

Czytaj także: Kongres Gospodarki Elektronicznej – jak nowe technologie pomagają zniwelować wykluczenie społeczne >>>

Drugą nagrodę, za rozwiązanie technologiczne na rzecz osób z niepełnosprawnościami, kapituła przyznała za rozwiązanie Toucan Eye, system, który rozpozna w otoczeniu napisy czy symbole i przeczyta je osobom niedowidzącym. To przenośne urządzenie znacząco zwiększa samodzielność i niezależność osób z dysfunkcjami wzroku.

– Dzięki wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w naszej firmie powstało laboratorium, które zajmuje się wykorzystaniem sztucznej inteligencji do celów prospołecznych. tam właśnie powstał projekt dla osób niedowidzących, których w Polsce jest ponad 500 tysięcy – mówił podczas gali Radosław Zdunek, prezes zarządu Toucan Systems. – Obecnie zajmujemy się drugim dużym projektem. Chcemy wykorzystać sztuczną inteligencję do aktywizacji osób starszych.

Czytaj także: Kongres Gospodarki Elektronicznej – zapowiedź śmierci papierowego paragonu?

Kapituła przyznała również w tym roku wyróżnienie za innowacyjny wynalazek w dziedzinie diagnostyki kardiologicznej.

– Jest to nagroda za trzy ostatnie lata działania firmy i osiem poprzednich lat badań naukowych. Opracowujemy nowoczesne technologie dydaktyczne dla lekarzy specjalistów uczestniczących w skomplikowanych procedurach kardiologicznych – tłumaczył technologiczne zawiłości Tomasz Dziwiński z Medical Simulation Technologies. – Narzędzia, które tworzymy, pozwolą łatwiej i szybciej pokonywać barierę wprowadzenia nowych urządzeń medycznych, które wspierają przeznaczyniowe operowanie serca. Nasze symulatory ułatwiają lekarzom zapoznanie się z tymi narzędziami i w efekcie eksperymentowanie na symulatorach, a nie na pacjentach.

Kongres Gospodarki Elektronicznej zwyczajowo porusza kwestie technologicznego wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami, a cała konferencja była tłumaczona na język migowy.

 

Źródło: aleBank.pl