Kongres FTB: wiceprezes największego ukraińskiego banku o działalności bankowej w czasie wojny
Aby zrozumieć na czym polega bezpieczeństwo banku w czasie konfliktu zbrojnego trzeba sobie wyjaśnić czym współcześnie jest bank, mówi Mariusz Kaczmarek.
W jego opinii bank to jest scentralizowany system bankowy, który pozwala zidentyfikować klienta, rozpoznać płatność, przelać środki, ewentualnie wypłacić te środki.
W przypadku konfliktu zbrojnego najważniejsze jest utrzymanie serca banku, czyli systemów krytycznych banku, centrów przetwarzania danych potrzebnych do utrzymania ciągłości jego działalności.
I tu w przygotowaniu banku do wojny pomogła pandemia, bowiem w jej czasie pracownicy przeszli na system pracy zdecentralizowanej co bardzo przydało się do utrzymania ciągłości pracy banku po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym tego roku.
PrivatBank obsługuje 40 procent klientów w Ukrainie. Niezapewnienie ciągłości działania tej wielkości banku doprowadziłoby do chaosu finansowego w kraju.
Mówiąc o Ukrainie trzeba pamiętać, że obszarowo jest dwa razy większa od Polski – podkreśla Mariusz Kaczmarek. Mimo, że 20 procent Ukrainy jest zajętych przez Rosją, to nadal 80 procent jest wolne i życie gospodarcze na tym obszarze toczy się nadal normalnie.
Więcej w poniższym materiale wideo.