Komisja Nadzoru Finansowego przypieczętowała podział Deutsche Bank Polska

Komisja Nadzoru Finansowego przypieczętowała podział Deutsche Bank Polska
By Bank Zachodni WBK (Own work) [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wydała decyzję zezwalającej na podział Deutsche Bank Polska (DBPL) przez wydzielenie części majątku DBPL do Banku Zachodniego WBK (BZ WBK) w zamian za akcje BZ WBK emitowane dla Deutsche Bank AG.

Decyzja #KNF stanowi warunek niezbędny do przeprowadzenia transakcji nabycia wydzielonej części #DeutscheBankPolska przez #BankZachodniWBK @BankZachodniWBK

„Komisja jednogłośnie zezwoliła na podział Deutsche Bank Polska SA przez wydzielenie części majątku Deutsche Bank Polska SA do Banku Zachodniego WBK SA w zamian za akcje Banku Zachodniego WBK SA emitowane na rzecz Deutsche Bank AG. Oznacza to, że nastąpi włączenie części majątku DB Polska w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa obejmującej bankowość detaliczną, bankowość prywatną i bankowość biznesową (MSP) do BZ WBK” – czytamy w komunikacie z posiedzenia KNF.

Jednocześnie BZ WBK informuje, że wskazana wyżej decyzja KNF stanowi warunek niezbędny do przeprowadzenia transakcji nabycia wydzielonej części DBPL przez bank.

Deutsche Bank będzie kontynuował działalność w Polsce

DB Polska będzie kontynuował działalność na terytorium Polski w zakresie bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej, a także detalicznych kredytów hipotecznych w walutach obcych, która to działalność pozostanie w DB Polska po wydzieleniu, podano również.

„Integracja z wydzieloną częścią Deutsche Bank Polska wspiera realizację naszej strategii bycia najlepszym bankiem dla klientów. Dzięki połączeniu modeli biznesowych oraz kompetencji wzmocnimy istotne dla nas obszary biznesu, zbudujemy rynkowe przewagi, efektywnie wykorzystamy zewnętrzne kanały dystrybucji. Bank Zachodni WBK umocni w ten sposób swoją pozycję trzeciej największej instytucji finansowej w Polsce oraz osiągnie pozycję wiodącego banku w obsłudze private banking w Polsce – powiedział przewodniczący rady nadzorczej BZ WBK Gerry Byrne, cytowany w komunikacie.

Sukcesja uniwersalna

Planowana transakcja zostanie przeprowadzona jako sukcesja uniwersalna, co oznacza, że Bank Zachodni WBK wstąpi we wszystkie prawa i obowiązki wydzielonej części Deutsche Bank Polska z chwilą rejestracji podziału DB Polska przez sąd rejestrowy. Włączenie operacyjne, czyli przeniesienie produktów klientów zaplanowane jest równocześnie z rejestracją zmian w KRS, podano także.

W połowie grudnia ub. roku BZ WBK poinformował, że podpisał z Deutsche Bank AG umowę transakcyjną zakładającą nabycie wydzielonej części Deutsche Bank Polska S.A. (DBPL) w skład, której wchodzi bankowość detaliczna, private banking, business banking (MŚP), a także  100% akcji w DB Securities. Wstępna cena za wydzielony biznes DBPL wynosi 1 289 799 000 zł, podał wtedy BZ WBK. Nabycie wydzielonej części Deutsche Bank Polska S.A. w tym akcji DB Securities S.A. nastąpi w wyniku podziału Deutsche Bank Polska.

Bank Zachodni WBK należy do czołówki banków uniwersalnych w Polsce. Jego akcje są notowane na warszawskiej GPW. Głównym akcjonariuszem BZ WBK jest hiszpański Santander, pierwszy bank w strefie euro i 11. na świecie pod względem kapitalizacji.

Źródło: ISBnews