Komisja Europejska zmierzy się z zatorami płatniczymi

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

euro.bankowosc.250xKomisja Europejska wzywa kraje członkowskie do walki z zatorami płatniczymi. Zachęca je do wdrożenia unijnej dyrektywy ws. zwalczania opóźnień w płatnościach. Jednocześnie pracuje nad dodatkowymi przepisami, które mają w znacznym stopniu przyczynić się do rozwiązania tego problemu. Jednolitymi przepisami w tym zakresie, wiosną przyszłego roku miałby się zająć Parlament Europejski.

Zatory płatnicze są zmora europejskiej gospodarki. Szczególnie małych i średnich przedsiębiorstw. Według szacunków kłopoty z terminowym uzyskaniem należności ma blisko 60 procent firm z tego sektora. Szacuje się, że wartość zaległych płatności przekracza 24 miliardy euro rocznie. Z tego tytułu, każdego roku traci pracę blisko pół miliona osób w całej Unii Europejskiej. Przepisy, nad którymi pracuje Komisja mają być skutecznym lekarstwem na walkę z tym problemem.

– Komisja Europejska wystąpiła z pakietem pewnych rozwiązań legislacyjnych po Forum Jednolitego Rynku jeszcze w czasie polskiej prezydencji – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Ewa Synowiec, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, zapewniając, że toczą się prace nad konkretnymi przepisami.

– Kilka tygodniu temu Michel Barnier, komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług stwierdził, że jeszcze jest parę elementów, które na 20-lecie jednolitego rynku można by objąć legislacją.

Szefowa Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce zapewnia, że nie chodzi tu o nadmierne regulacje, które mogłyby sparaliżować pewne działania.

– Zatory płatnicze i karta zawodowa znajdują się w tzw. drugim pakiecie, w ramach dwunastu elementów, które wyodrębniono jako takie, którymi warto się zająć – mówi Synowiec.

Konkretne propozycje rozwiązań prawnych, wypracowane przez Komisję miałyby trafić do Parlamentu Europejskiego wiosną przyszłego roku.

– Powstał taki dokument polityczny, w którym to Komisja wszystko opisuje, bo ma prawo inicjatywy legislacyjnej – tłumaczy Ewa Synowiec. – Ten dokument prześle do Rady Europejskiej i Parlamentu.

Prace nad powstaniem konkretnego już aktu prawnego mogłyby się zamknąć do końca 2014 roku. Odległy termin wynika z takiego, a nie innego układu instytucjonalnego w Unii.

– Barnier mówił, że Komisja Europejska będzie się sprężać, żeby jak najszybciej te propozycje legislacyjne wnieść do Rady i żeby kraje członkowskie i Parlament się nimi zajęły – zastrzega Szefowa Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Zdaniem Ewy Synowiec chodzi o wypracowanie nieco innych przepisów niż te, nad którymi pracują dzisiaj ministrowie finansów i gospodarki. Chodzi o tzw. kasowe rozliczanie VAT-u.

– Unia Europejska uważa, że należy skrócić okres dozwolony nie płacenia rachunków i faktur – mówi – O tym będzie mowa w legislacji unijnej.

Synowiec przypomina jednocześnie, że kwestie podatkowe leżą w kompetencjach krajów członkowskich i to od ich woli politycznej zależy, czy rozwiązania sprzyjające przedsiębiorczości wejdą w życie.

Aby zobaczyć wypowiedź Ewy Sosnowiec kliknij tutaj.

Źródło: www.newseria.pl