Komisja Europejska przedstawiła program działania na rzecz przyszłości rolnictwa i żywności w UE

Warto odnotować przede wszystkim, że komunikat Komisji jasno wskazuje, że rolnictwo jest strategicznym sektorem gospodarki, wymagającym ochrony i wsparcia ze strony UE i państw członkowskich. Dlatego celem Komisji jest zapewnienie wzrostu i innowacyjności sektora oraz bezpieczeństwa socjalnego rolników w krótkim i długim okresie.
Komisja zwraca uwagę, że zaufanie i dialog w całym łańcuchu wartości, zarówno na poziomie UE, jak i globalnym, są kluczowe dla skutecznego rozwoju sektora rolno-spożywczego. Wzmocnione zaangażowanie rolników, instytucji oraz społeczeństwa obywatelskiego pozwoli na lepsze uwzględnienie ich potrzeb i oczekiwań.
Istotne jest także podejmowanie kwestii i pomysłów na szczeblu lokalnym i regionalnym, co sprzyja tworzeniu bardziej dostosowanych i skutecznych rozwiązań. Fundamentem tych działań prac i wymiany poglądów ma być Strategiczny Dialog oraz konsultacje prowadzone z nowo powołaną Europejską Radą ds. Rolnictwa i Żywności, w celu zapewnia kompleksowego i zrównoważonego podejścia do wyzwań sektora rolniczego.
Czytaj także: Agrobiznes i banki spółdzielcze wobec regulacji związanych z ESG
Cztery filary programu działań UE ws. rolnictwa a Wspólna Polityka Rolna
Plan działań opiera się na czterech filarach. Po pierwsze, budowa atrakcyjności sektora i jego stabilności w celu zapewnienia wymiany pokoleniowej. Po drugie, konkurencyjność i odporność względem innych gospodarek na arenie globalnej. Po trzecie, wsparcie i finansowanie innowacyjności i zrównoważonego rozwoju. Po czwarte, zapewnienie dobrych warunków życia i zarobków na terenach wiejskich.
Komisja Europejska zapowiada, że Wspólna Polityka Rolna będzie wspierała powyższe cele i będzie prostsza, a wsparcie będzie bardziej skierowane do rolników, którzy aktywnie angażują się w produkcję żywności, ze szczególnym uwzględnieniem młodych rolników i rolników prowadzących działalność na obszarach z ograniczeniami naturalnymi.
Czytaj także: Raport podsumowujący | Forum Polska 2035 – Wipasz S.A. | Świat nie będzie na nas czekał! | Przestańmy nakładać na rolnictwo ograniczenia, które osłabiają nasze bezpieczeństwo!
Nowy program Komisji Europejskiej na razie bez projektów legislacji
To czego brakuje w tym programie – to propozycje konkretnych projektów legislacyjnych.
W wielu aspektach Komisja poprzestaje jedynie na deklaracjach bądź ogólnych założeniach przyszłych działań bądź rozważenia i dalszych analiz, bez wskazania tego, co zamierza robić.
Zapowiedzi obejmują takie deklaracje jak ogólny trend upraszczania przepisów, w tym pakietu dotyczącego rolnictwa w drugim kwartale tego roku, a także rozważenia propozycji co do obowiązków po stronie rolników w zakresie kontrybucji do osiągnięcia celów klimatycznych przed 2040 rokiem.
Czytaj także: Czy umowa UE z Mercosur uderzy w polskie rolnictwo?
