Komentarz tygodniowy Banku Millennium SA, 15.09.2014 r.

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

millenium.02.400x226Bieżący tydzień na rynkach finansowych

Rozpoczynający się tydzień jest niezwykle bogaty w publikacje istotnych danych makroekonomicznych. Na oczekiwania, co do skali wysoce prawdopodobnego łagodzenia polityki pieniężnej przez RPP na posiedzeniu w październiku, wpływać będą przede wszystkim dane z krajowej gospodarki, w tym dzisiejszy odczyt inflacji CPI oraz czwartkowa publikacja produkcji przemysłowej.

Najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia będzie jednak wynik posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej, na którym zaprezentowane będą najnowsze projekcje makroekonomiczne FOMC. Ciekawie zapowiada się także posiedzenie SNB. Po tym jak ECB obniżył stopy procentowe do historycznego minimum, a jeden z przedstawicieli SNB zasugerował możliwość podobnego rozwiązania w Szwajcarii, czwartkowa decyzja banku będzie stanowić źródło zmienności franka. Czwartek to także referendum niepodległościowe w Szkocji z jego silnym wpływem na wycenę brytyjskiej waluty oraz  pierwsza operacja programu TLTRO przygotowanego przez ECB.

Wydarzenia tygodnia

Prezydent przyjął dymisję rządu

Prezydent przyjął dymisję Rady Ministrów i powierzył jej dalsze sprawowanie obowiązków do czasu powołania nowej Rady Ministrów. Misję tworzenia nowego rządu otrzyma prawdopodobnie obecna Marszałek Sejmu E. Kopacz. Nowy gabinet ma być powołany 22 września. Zgodnie z Konstytucją od dnia powołania nowa prezes Rady Ministrów ma 14 dni na wygłoszenie expose i uzyskanie wotum zaufania w Sejmie. Prawdopodobnie nastąpi to na dodatkowym posiedzeniu Sejmu pod koniec września. Zmiana premiera i rządu nie powinna, w naszej ocenie, spowodować istotnej zmiany w polityce gospodarczej.

Dalszy spadek bezrobocia w sierpniu

Według szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej stopa bezrobocia rejestrowanego spadła w sierpniu do 11,7% z 11,9% w lipcu. Na koniec sierpnia zarejestrowanych było 1,855 mln. osób., tj. 24 tys. mniej niż miesiąc wcześniej. Zdaniem ministra pracy tendencja spadkowa bezrobocia powinna utrzymać się także we wrześniu. Wiceminister Pracy J. Męcina dodał, że na koniec roku stopa bezrobocia rejestrowanego może wynieść ok. 12,1-12,2%.

UE rozszerza sankcje na Rosję

Ambasadorowie państw UE zdecydowali o zaostrzeniu sankcji wobec Rosji, które weszły w życie pod koniec minionego tygodnia. Sankcje gospodarcze obejmują m.in. zakaz pozyskiwania funduszy na europejskich rynkach kapitałowych dla firm z przemysłu obronnego oraz państwowych przedsiębiorstw naftowych z Rosji. Wśród firm wymienia się m.in. Gazprom Bank, Gazprom Nieft, koncerny Rosnieft i Transnieft. Na zaostrzenie sankcji wobec Rosji zdecydowały się także Stany Zjednoczone. Rosyjskie MSZ oświadczyło, Moskwa w odpowiedzi na sankcje UE podejmie adekwatne kroki, współmierne do działań UE. Rosja nie podała szczegółów odnośnie możliwych kroków, jednak nie ulega wątpliwości, iż sankcje odwetowe Rosji dodatkowo pogorszą perspektywy gospodarki europejskiej, w tym polskiej.

Ubiegły tydzień na rynkach finansowych

Dość nieoczekiwanie w połowie minionego tygodnia doszło do wyraźnej przeceny nie tylko złotego, ale także pozostałych walut koszyka emerging markets. Kwestia szybszej od dotychczasowych oczekiwań normalizacji polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych stanowiła argument przemawiający za czasową przeceną bardziej ryzykownych aktywów. Tylko we wtorek, na fali tych informacji, kurs EUR/PLN wzrósł o ponad trzy grosze, a notowania pary USD/PLN ustanowiły roczne maksimum. Pod koniec tygodnia kurs EUR/PLN powrócił jednak w okolice poziomu 4,20.

Więcej informacji znajdą Państwo w załączonym materiale.

Bank Millennium SA