Kolejny parabank ogłosił upadłość

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

wykres.lupa.02.250x166Od momentu zeszłorocznego, głośnego upadku Amber Gold, wiele mówiło się o parabankach oraz o zagrożeniach związanych z inwestycjami w tego typu instytucjach. Niedawno temat znowu powrócił, gdyż w połowie września br. zbankrutowało Pozabankowe Centrum Finansowe.

Instytucje finansowe, które działają podobnie do banków, ale nimi nie są, kuszą klientów obietnicami wysokich zysków i łatwo dostępnych pożyczek. Wiele osób, widząc w ich działaniach podobieństwo do tradycyjnych banków, decyduje się powierzyć im swoje, niekiedy duże, oszczędności. Czy to dobry pomysł?

Czym jest parabank?

Według definicji, parabank jest instytucją prowadzącą działalność łudząco podobną do działalności banku: tak samo przyjmuje depozyty i udziela pożyczek. Zasadnicza różnica tkwi jednak w tym, że działalność banków podlega ścisłej kontroli organów zewnętrznych. Pozwala to szybko wykrywać ewentualne nieprawidłowości w ich działaniu, co zapewnia bezpieczeństwo klientom. Natomiast parabanki takiej kontroli nie podlegają, więc nie muszą spełniać żadnych wymogów ostrożnościowych, które nałożone są na banki.

– Warto jednak pamiętać, że nie każda pozabankowa instytucja jest parabankiem – mówi Gabriela Drzymalska, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl. – Popularne firmy pożyczkowe, udzielające tzw. „chwilówek” mają już inną zasadę działania, gdyż nie przyjmują depozytów, co oznacza, że nie opierają swojej działalności na pieniądzach powierzonych im przez swoich klientów.

Skąd wiadomo, że mamy do czynienia z parabankiem?

Słowa „bank” w nazwie mogą używać tylko instytucje, które otrzymały licencję Komisji Nadzoru Finansowego i podlegają jej kontroli. To znacznie ułatwia odróżnienie firm „bezpiecznych” od tych, z usług których korzystanie wiąże się z ryzykiem.

Dodatkowo, pieniądze powierzane bankom podlegają gwarancjom wydawanym przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, o czym klienci są informowani w placówce. Natomiast w parabanku takich informacji nie otrzymują. 

– Na koniec nie należy zapominać, że mimo panującej na rynku konkurencji, banki nie mogą zaproponować oprocentowania znacznie wyższego od rynkowych ofert – zwraca uwagę Gabriela Drzymalska. – Jeśli więc dana instytucja, pomimo niskich stóp procentowych, proponuje wyjątkowo atrakcyjne oprocentowanie depozytów, znacznie przewyższające oferty konkurentów, jest to pierwszy sygnał dla klienta, że powinien zastanowić się nad wiarygodnością instytucji, której chce powierzyć oszczędności.

Źródło: Comperia