Kolejny miesiąc wzrostu cen mieszkań w Chinach

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

chiny.250xOficjalne dane na temat aktywności przemysłu w lutym potwierdzają, że globalna gospodarka ma trudności z powrotem na ścieżkę szybszego rozwoju. Szczególnie niepokojące jest cofnięcie się wskaźnika PMI w Chinach w pobliże 50 pkt. To potwierdza, że w tamtejszym przemyśle dominują raczej tendencje stagnacyjne niż rozwojowe. W strefie euro trwa spowolnienie, które jest obecne praktycznie we wszystkich krajach. Wyjątkiem są Niemcy (PMI na poziomie 50,3 pkt) oraz Irlandia (51,5 pkt).

W Wielkiej Brytanii, która jest największym państwem spoza strefy euro, koniunktura w przemyśle też w lutym się osłabiła. PMI poszedł w dół ze styczniowych 50,5 pkt do 47,9 pkt. Podobnie jak w Europie sytuacja ma się w Polsce, gdzie wychodzenie z dołka postępuje bardzo opornie. U nas PMI dla przemysłu podniósł się do 48,9 pkt. To najwyższy poziom od lipca 2012 r., ale jednocześnie był to 11. kolejny miesiąc utrzymywania się spowolnienia koniunktury.

Uzupełnieniem tych informacji jest wzrost styczniowej stopy bezrobocia w strefie euro do 11,9%, a w całej Unii Europejskiej do 10,8%. To oznacza ponad 26,2 mln osób bez pracy w UE i 19 mln w Eurolandzie. U nas wybijają się dane o PKB za IV kwartał. Przyniosły wyhamowanie wzrostu gospodarki do 1,1% z 1,8% kwartał wcześniej, licząc dla danych wyrównanych sezonowo. Był to 4. kolejny kwartał hamowania tempa wzrostu naszej gospodarki. Tak słabego wyniku nie było od III kwartału 2009 r.

Globalnie najważniejsze są jednak cięcia wydatków budżetowych, które od 1 marca będą wchodzić w życie w USA. Osłabią wzrost PKB i zabiorą tamtejszej gospodarce miejsca pracy. To zdecydowanie zła wiadomość.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:

Cięcia wydatków budżetowych w USA to przede wszystkim zagrożenie dla tamtejszego rynku pracy, ale również dla tempa rozwoju całej gospodarki

Luty był kolejnym miesiącem stopniowego wzrostu cen mieszkań w Chinach

Rynki nieruchomości

Luty był 9. kolejnym miesiącem wzrostu cen nowych mieszkań w Chinach. Tym razem zwyżka wyniosła 0,8% w skali miesiąca. To znów wznieca obawy, że władze będą zmuszone schładzać koniunkturę na rynku nieruchomości tak, jak robiły to w 2011 r. Jednocześnie jednak tempo wzrostu nie jest jeszcze nadmiernie duże. W skali roku oceniany jest na 2,5%. Stąd ewentualne działania ograniczające zwyżki cen powinny być rozłożone w czasie.

W styczniu w Wielkiej Brytanii przyznano 54,72 tys. kredytów hipotecznych wobec 55,63 tys. miesiąc wcześniej. Ekonomiści liczyli na znacznie lepszy wynik. Przyrost portfela kredytów hipotecznych wyniósł 147 mln funtów, najmniej od sierpnia 2012 r.

Według Nationwide luty był drugim kolejnym miesiącem wzrostu cen mieszkań w Wielkiej Brytanii. Zwyżka wyniosła 0,2% w skali miesiąca. W porównaniu z tym samym miesiącem 2012 r. ceny nie zmieniły się, co oznacza utrzymywanie się stagnacji na tamtejszym rynku mieszkaniowym.

Od dewelopera

W inwestycji Willa Zygzak zlokalizowanej we wrocławskiej dzielnicy Krzyki pozostało ostatnie wolne mieszkanie na sprzedaż. W ofercie znajduje się 4-pokojowy lokal mieszkalny na 4 piętrze o pow. 111 m kw., który wyceniony został na 499 tys. zł. W ofercie znajduje się również lokal usługowy o pow. 121 m kw. Każdy z mieszkańców ma możliwość wykupienia miejsca postojowego w garażu podziemnym. Budowa została w całości zakończona wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie w 2011 roku. Inwestorem jest firma INKOM S.A., która działa na rynku wrocławskim od 16 lat, oddając w tym czasie do użytku ponad 600 mieszkań.

Zespół analiz
Home Broker