Kolejna XXVI Pielgrzymka Bankowców na Jasną Górę już za nami
W dniach 13-14 maja odbyła się XXVI już pielgrzymka środowiska bankowego na Jasną Górę. W tym roku pielgrzymka odbywała się pod hasłem dziękczynienia Matce Boskiej za dar beatyfikacji Ojca Świętego, Jana Pawła II.
„Maryjo, Matko Boża, bądź uwielbiona za dar beatyfikacji Ojca Świętego!” Z takim hasłem, pielgrzymi-bankowcy uczestniczyli w tegorocznej XXVI pielgrzymce na Jasną Górę. Podobnie jak w ubiegłym roku pielgrzymkę jubileuszową, tak i tegoroczne wydarzenia zorganizowało duszpasterstwo bankowców „Nazaret” z Częstochowy. Było to wydarzenie tym bardziej szczególne, że pierwszy dzień pielgrzymki przypadł na 30-tą rocznicę zamachu na papieża.
Program pierwszego dnia pielgrzymki obejmował Apel Jasnogórski, czuwanie modlitewne i Mszę Świętą. Drugiego dnia, oprócz Mszy Świętej i Drogi Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich odbył się też koncert pieśni maryjnej, a także wykład Jana Grześka, członka Zarządu Krajowego Związku Banków Spółdzielczych, na temat etyki w bankowości.
Pani Aleksandra Bieniewska, koordynator pielgrzymki i współorganizatorka pierwszej pielgrzymki środowiska bankowego na Jasna Górę przed dwudziestu sześciu laty, przypomniała, czym pielgrzymka była dla członków zdelegalizowanej „Solidarności” w czasach represji w latach 80-tych. Wtedy uczestnictwo w pielgrzymce dawało siłę i wiarę, że można przetrwać nawet najgorsze. Dziś młodzi pracownicy banków nie mają już tych problemów, co poprzednie pokolenie, ale muszą stawiać czoła innym trudnościom i wyzwaniom. Ich praca jest ciężka, płace na niższych szczeblach bardzo niskie i im również potrzeba wiele siły w zmaganiach z codziennością. Zdaniem Pani Aleksandry dzisiejszy sektor bankowy odszedł zbytnio od problemów zwykłych ludzi, kierując się jedynie chęcią zysku. Brak jest misji społecznej i brak odpowiedniego wsparcia dla rozwoju rodzimej przedsiębiorczości, twierdzi Pani Aleksandra. Pielgrzymka ma więc przypomnieć bankowcom o wartościach duchowych i tym, czym powinni się kierować w codziennej pracy, a więc uczciwością, chęcią wspierania potrzebujących i działaniem na rzecz dobra swojej Ojczyzny, co zgodne jest z przesłaniem błogosławionego Jana Pawła II.
Więcej informacji na www.duszpasterstwobankowcow.com