Kochański & Partners zaprezentuje podatkową kontynuację raportu o krypto i metaverse

Kochański & Partners zaprezentuje podatkową kontynuację raportu o krypto i metaverse
Fot. stock.adobe.com / uladzimirzuyeu
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
27 października br. odbędzie się premiera pierwszego na polskim rynku podatkowego raportu o krypto, NFT, i szerzej - metaverse.

Najnowszy, podatkowy raport Kochański & Partners, obejmuje analizę uregulowań podatkowych różnych zdarzeń i transakcji z wykorzystaniem kryptowalut, NFT oraz świata metaverse. W oczach uczestników tego rynku – przedsiębiorców kryptowalutowych, twórców NFT, czy też podmiotów wchodzących do metaverse – polski system podatkowy jest nieprzejrzysty i skomplikowany, a przez to – niekonkurencyjny.

Stąd też celem raportu jest nie tyle zaprezentowanie i podsumowanie stanu obecnego, tj. polskich przepisów oraz praktyki organów podatkowych, ale otwarcie dyskusji na temat pożądanych ścieżek regulacji tego rynku.

W tym celu przeprowadzono m.in. analizę możliwych rozwiązań przyjętych w innych krajach, w tym też uznawanych za tzw. kryptowalutowe raje podatkowe oraz regulacji unijnych.

Czytaj także: PKO Bank Polski uruchomił pierwszą placówkę w Metaverse

O skutkach transakcji wykorzystujących waluty wirtualne

Mimo bardzo dynamicznego rozwoju technologii w obszarze krypto i NFT, polski ustawodawca jest wciąż na bardzo wczesnym etapie analizy skutków transakcji wykorzystujących waluty wirtualne. W raporcie postawiono najważniejsze pytania dotyczące opodatkowania krypto, w tym m.in: jak rozliczać zyski z krypto oraz jak opodatkować giełdy i kantory krypto.

Wychodząc od omówienia zagadnień krypto, w raporcie podatkowym znalazły się również zagadnienia związane z transakcjami na rynku NFT, w tym: jaki podatek zapłaci twórca NFT, a także najważniejsze aspekty dotyczące metaverse, np. wynajem powierzchni biurowych w wirtualnym świecie.

Autorami raportu są prawnicy z Praktyki Prawa Podatkowego Kochański & Partners: Agata Dziwisz-Moshe, Wojciech Śliż, Aleksandra Pizon-Jaworska, Mirosław Malczeski, Jakub Dittmer, Sławomir Wnuczek (prawnik), Katarzyna Pustułka i Wiktoria Tracichleb.

Czytaj także: Metaverse to wirtualny świat, który możemy kreować w dowolny sposób

Goście debaty eksperckiej

Prezentacji raportu towarzyszyć będzie debata ekspercka przenosząca  pytania dotyczące podatkowych aspektów krypto ‒ do żywej dyskusji między Autorami raportu i przedstawicielami biznesu. W ten sposób otworzy się przestrzeń do formułowania postulatów opartych o płynące z rynku oczekiwania racjonalnego kierunku uregulowania tego obszaru.

Zaproszenie do udziału w debacie przyjęli m.in.: prof. Witold Orłowski, ekonomista, Paweł Łaskarzewski, ekspert od NFT, FinTech, Web3, Blockchain & CBDC, oraz Łukasz Wenskowski, prezes Zarządu RQ Wealth Management i współzałożyciel LoopExchange/L222.

W dyskusji udział weźmie także Agata Dziwisz-Moshe, a moderatorem debaty będzie Łukasz Węgrzyn, partner i szef Praktyki Technologie Kochański & Partners, pomysłodawca i współautor pierwszego raportu o metaverse.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Szczegóły i rejestracja: link.

Źródło: Kochański & Partners