Kobiety strażniczkami domowego budżetu
Wbrew powszechnym opiniom, kobiety w Polsce wcale nie wydają więcej niż mężczyźni. Jak wynika z badania "Postawy Polaków wobec oszczędzania" Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy, to panie częściej odpowiadają za gospodarowanie rodzinnym budżetem i oszczędzają na emeryturę. Dzień Kobiet to dobra okazja, aby zmierzyć się ze stereotypem lekkomyślności finansowej Polek.
Grecki multimilioner Aristotelis Onasis powiedział kiedyś: „Gdyby nie było kobiet, wszystkie pieniądze na świecie nie miałyby żadnego znaczenia”. Słowa te znajdują swoje potwierdzenie w kontekście badania „Postawy Polaków wobec oszczędzania”, które przybliża prawdziwy obraz zarządzania finansami przez Polki.
Z badania wynika, że wbrew obiegowej opinii, kobiety znacznie lepiej obchodzą się z pieniędzmi niż mężczyźni. Blisko jedna czwarta uważnie planuje i skrupulatnie trzyma się realizacji swoich założeń finansowych, podczas gdy tylko 15 proc. mężczyzn może się tym pochwalić. Okazuje się, że Panie szczególną uwagę zwracają na to, na co wydają pieniądze. Aż 37 proc. twierdzi, że kontroluje nawet najdrobniejsze, codzienne płatności, zaś dotyczy to jedynie co czwartego mężczyzny. Jednocześnie 18 proc. panów przyznaje się, że w ogóle nie monitoruje bieżących wydatków, dotyczy to natomiast tylko co dziesiątej kobiety.
Wyniki badań pokazują, że kobiety są bardziej zapobiegliwe. Myślą długoterminowo, co przekłada się na efektywniejsze zarządzanie budżetem gospodarstw domowych, mówi Krzysztof Kaczmar, prezes Zarządu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.
Z „Postaw Polaków wobec oszczędzania” wyłania się zatem obraz Polek poważnie podchodzących do zarządzania rodzinnym budżetem. Mężczyźni przykładają mniejszą wagę do kontroli wydatków, ale za to częściej i więcej inwestują. Do lokowania swojego kapitału przyznaje się 12 proc. panów a 9 proc. kobiet. Jednocześnie co piąty mężczyzna (22 proc.) uważa, że oszczędzanie nie jest istotne. Takie zdanie ma natomiast 16 proc. kobiet.
Potwierdza się, że mężczyźni, w przeciwieństwie do kobiet, częściej uznają oszczędzanie za bezsensowne. Żyją „od pierwszego do pierwszego”, podczas gdy panie są przezorne i rozważne.
Stereotyp Polek które trwonią znaczne sumy pieniędzy na wydatki konsumpcyjne, okazuje się być zupełnie nieprawdziwy. W rzeczywistości to one dyscyplinują bardziej skłonnych do rozrzutności mężczyzn, aby monitorować bilans przychodów i wydatków w gospodarstwie domowym, dodaje Krzysztof Kaczmar, prezes Zarządu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.
Źródło: Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy