Kobieta na czele Banku Centralnego Turcji
Nowa nominacja jest podwójnie interesująca. Po pierwsze po raz pierwszy w historii Turcji na czele banku centralnego stanie kobieta, po drugie pani Erkan ma doświadczenia w pracy w amerykańskich instytucjach finansowych i można przypuszczać, że nie jest zwolenniczką niekonwencjonalnej polityki pieniężnej, prowadzonej przez jej poprzednika i wymuszanej przez prezydenta Erdogana.
Jej nominacja jest odbierana przez rynki jako znak, że polityka pieniężna Turcji ulegnie normalizacji po latach bardzo niskich stóp procentowych i wysokiej inflacji.
Przed kilkoma dniami ministrem finansów i skarbu Turcji został Mehmet Şimşek, który kierował tym resortem w latach 2009-2015. Prowadził wówczas politykę fiskalną, która pomogła Turcji stosunkowo łagodnie przejść przez światowy kryzys finansowy.
Podjął też reformy finansów publicznych, powołując Izbę Kontroli Skarbowej, upraszczając przepisy podatkowe, wzmacniając prawa podatników i ograniczając szarą strefę.
Czytaj także: Turecka gospodarka nie cieszy się ze zwycięstwa Erdoğana
Co zostawia prezes Sahap Kavcioglu?
Poprzedni prezes Banku Centralnego Turcji Sahap Kavcioglu został powołany na swoje stanowisko w marcu 2021 roku.
Wcześniej Erdogan usunął jego trzech poprzedników, niezadowolony z ich prób zaostrzenie polityki pieniężnej.
Pomimo tego, że wzrost cen osiągnął w 2022 roku 86%, bank centralny pod kierownictwem Kavcioglu powstrzymał się od podwyżek stóp procentowych, a w lutym br. obniżył główną stopę z 19% do 8,5%.
Pozostanie jednak ważną osobą w tureckich finansach, jako nowy szef nadzoru finansowego.
Czytaj także: Banki czekają na wynik wyborów
Hafize Gaye Erkan – najmłodsza profesor finansów w USA
Urodzona w 1982 roku Hafize Gaye Erkan ukończyła Wydział Inżynierii Przemysłowej na Uniwersytecie Boğaziçi, po czym kontynuowała edukację w Stanach Zjednoczonych.
Zrobiła doktorat na Uniwersytecie Princeton, pisząc pracę o badań operacyjnych i inżynierii finansowej. Studiowała też zarządzanie w Harvard Business School i na Uniwersytecie Stanforda. Została uznana za najmłodszego profesora finansów w Stanach Zjednoczonych.
W 2005 roku przyjęła ofertę pracy w Goldman Sachs, gdzie przez 9 lat kierowała działem Analityki i Strategii Grupy Instytucji Finansowych.
W 2014 roku przeniosła się do First Republic Bank w San Francisco, zostając dyrektorem ds. inwestycji, a w 2019 roku prezesem zarządu. Bank upadł w maju br., ale Erkan odeszła z niego w 2022 roku. Kłopoty banku zaczęły się po odejściu pani Erkan.
Jej mężem jest finansista Batur Biçer. Wraz z synem mieszkają w Nowym Jorku.