KNF: stała czy zmienna stopa oprocentowania kredytu mieszkaniowego?

KNF: stała czy zmienna stopa oprocentowania kredytu mieszkaniowego?
Fot. KNF
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wybierając model oprocentowania kredytu, stałą bądź zmienną stopę procentową, należy bardzo dokładnie zapoznać się z zaproponowanymi przez bank warunkami, przypomina Komisja Nadzoru Finansowego w materiale edukacyjnym zamieszczonym na stronie internetowej. Każde rozwiązanie ma bowiem swoje zalety i wady. Kluczowa jest świadomość wszystkich rodzajów ryzyka i konsekwencji podjętej decyzji.

Na rynku długookresowych kredytów hipotecznych dostępne są kredyty o oprocentowaniu zmiennym, stałym lub okresowo stałym, charakteryzujące się różnym poziomem ryzyka stopy procentowej. Banki umożliwiają klientom posiadającym kredyt mieszkaniowy oparty na zmiennej stopie procentowej zmianę formuły oprocentowania na stałą albo okresowo stałą stopę procentową, wyjaśnia KNF.

Przewidywalność obciążeń finansowych

Największą zaletą stałego oprocentowania jest przewidywalność własnych obciążeń finansowych związanych ze zobowiązaniami kredytowymi, a więc dokładna wiedza, jaki będzie poziom bieżącej raty w całym okresie obowiązywania stałej stopy oprocentowania, zwraca uwagę KNF.

Nie będzie podwyżki, ale i obniżki oprocentowania

Z drugiej strony należy mieć świadomość, że zaciągając kredyt o stałym oprocentowaniu (lub dokonując jego zamiany ze zmiennej stopy oprocentowania na stałą stopę oprocentowania) nie możemy liczyć na obniżenie wymagalnych rat w sytuacji spadku wysokości wskaźnika referencyjnego stosowanego w kredytach o zmiennym oprocentowaniu, podkreśla KNF.

Czytaj także: Stała czy zmienna stopa procentowa? ‒ oto jest pytanie >>>

Dlatego też należy dokładnie przemyśleć, które rozwiązanie jest optymalne biorąc pod uwagę długi termin spłaty kredytu, a także okres, na jaki zostaje ustalona stała stopa, podsumowuje KNF.

Więcej o różnicach poszczególnych modeli oprocentowania kredytów mieszkaniowych na stronie KNF.

Źródło: Komisja Nadzoru Finansowego / KNF