KNF oczekuje od banków i ubezpieczycieli zatrzymania zysków z lat poprzednich

KNF oczekuje od banków i ubezpieczycieli zatrzymania zysków z lat poprzednich
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) - Logo (źródło: KNF)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Komisja Nadzoru Finansowego oczekuje, że w związku z epidemią banki i zakłady ubezpieczeń, niezależnie od podjętych już w tym zakresie działań, zatrzymają całość wypracowanego w poprzednich latach zysku - poinformowała w komunikacie KNF.
#KNF oczekuje od banków i ubezpieczycieli zatrzymania całego zysku wypracowanego w poprzednich latach - niezależnie od podjętych działań w tym zakresie - celem wzmocnienia bazy kapitałowej #banki #ubezpieczyciele #koronawirus #COVID19 #koronawiruspolska

„Z uwagi na obecną sytuację zw. z epidemią oraz możliwymi dalszymi negatywnymi konsekwencjami gospodarczymi tego stanu oczekujemy, że banki i zakłady ubezpieczeń, niezależnie od podjętych już w tym zakresie działań, zatrzymają całość wypracowanego w poprzednich latach zysku” – powiedział cytowany w komunikacie przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski.

„Oczekujemy także niepodejmowania, bez uzgodnienia z nadzorem, innych działań, w szczególności pozostających poza zakresem bieżącej działalności biznesowej i operacyjnej, mogących skutkować osłabieniem bazy kapitałowej” – dodał.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

Wzmocnienie bazy kapitałowej

Przewodniczący podał, że wzmocnienie bazy kapitałowej poprzez zatrzymanie całości zysku jest w ocenie nadzoru konieczne dla zwiększenia możliwości skutecznego reagowania banków i zakładów ubezpieczeń na obecne i przyszłe zagrożenia oraz bezpiecznego kontynuowania podstawowej działalności.

W grudniu 2019 roku KNF przedstawiła ogólne kryteria wypłaty dywidendy dla banków komercyjnych w 2020 roku, które okazały się zgodne ze stanowiskiem KNF z 2018 roku dotyczącym polityki dywidendowej w perspektywie średnioterminowej.

Czytaj także: Ile zysku z 2019 r. mogą przeznaczyć na dywidendę mBank, PKO BP, Santander i Bank Handlowy? Są zalecenia KNF >>>

Komisja uznała, że banki chcące wypłacić do 75 proc. zysku na dywidendę muszą mieć wskaźnik Tier1 nie niższy niż wymagane minimum, podwyższony o dodatkowy bufor w wysokości 1,5 p.p. Komisja dopuściła możliwość przeznaczenia całego zysku na dywidendę.

Bądź na bieżąco z tematem koronawirusa – zapisz się na nasz newsletter >>>

Na początku 2020 roku KNF powysyłał bankom indywidualne zalecenia dotyczące polityki dywidendowej z zysku za 2019 r. 

Prezes PFR: decyzja KNF uzasadniona

Decyzja KNF w sprawie zatrzymania przez banki i zakłady ubezpieczeń całości wypracowanego w poprzednich latach zysku jest w pełni uzasadniona – napisał na Twitterze prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

„W pełni uzasadniona decyzja UKNF. Silny kapitałowo polski system finansowy to nasza mocna strona w przeciwieństwie do wielu innych krajów. Kryzys to nie czas na dywidendy, a podobną rekomendacje wydały USA w odniesieniu do wszystkich spółek w 2020 w związku z COVID2019” – napisał na Twitterze prezes PFR.

Źródło: PAP BIZNES