Kłopot z wpisaniem dłużnika czynszowego do rejestru BIG

Kłopot z wpisaniem dłużnika czynszowego do rejestru BIG
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Lepiej wynajmować mieszkanie jako firma, a nie osoba fizyczna - ponieważ podmiotom gospodarczym jest łatwiej wpisać dłużnika czynszowego do rejestru dłużników Biura Informacji Gospodarczej - mówi Halina Kochalska z BIG Infomonitor.

Halina Kochalska: Łatwiej jest wpisać do rejestru BIG nierzetelnego dłużnika jeśli prowadzi się działalność gospodarczą.

Osoby wynajmujące mieszkania, które nie prowadzą działalności gospodarczej mogą mieć problem z odzyskaniem płatności od nierzetelnego lokatora – mówi Halina Kochalska z Biura Informacji Gospodarczej BIG InfoMonitor.

Jest możliwe wpisanie lokatora dłużnika do rejestru BIG, ale dopiero po uzyskaniu prawomocnego wyroku sądowego z klauzulą wykonalności.

W o wiele lepszej sytuacji są osoby prowadzące działalność gospodarczą i wynajmujące mieszkania jak firma. Jeśli warunki umowy zostały złamane przez lokatora, który tę umowę podpisał można go wpisać do rejestru BIG bez wyroku sądowego. Wystarczy, że druga strona umowy nie płaci należności przez 30 dni od terminu płatności, a wierzyciel poinformuje dłużnika, że w przypadku braku płatności wpisze go do rejestru BIG.

Halina Kochalska przypomina, aby w umowie był zapisany nr PESEL osoby, z którą zawieramy umowę. Posiadanie nr PESEL dłużnika jest konieczne przy wpisywaniu niesolidnego kontrahenta na listę dłużników w Biurze Informacji Gospodarczej.