Klientów, których banków nie dotyczy niższy limit wypłat z bankomatów Euronet?

Klientów, których banków nie dotyczy niższy limit wypłat z bankomatów Euronet?
Fot. stock.adobe.com / Игорь Головнёв
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Tylko 800 zł można pobrać jednorazowo w każdym z bankomatów Euronet, rozmieszczonych na terenie całej Polski. Limit ten nie będzie jednak dotyczyć klientów niektórych instytucji finansowych, które w umowach zawieranych z operatorem bankomatów wskazały górne ograniczenie w innej kwocie.

Do niskich kwot, wypłacanych przez bankomaty, Polacy zdążyli się już przyzwyczaić.

Obniżka limitów wypłaty na masową skalę po raz pierwszy została wprowadzona podczas pandemii w odpowiedzi na gwałtowny wzrost kwot pobieranych przez posiadaczy kont za pośrednictwem tych urządzeń. Aby ograniczyć negatywne skutki paniki i zapewnić dostępność gotówki dla wszystkich potrzebujących, operatorzy sieci bankomatów, jak i same banki zdecydowały się na posunięcie dość radykalne – w większości przypadków nowy limit był kilkukrotnie niższy aniżeli dotychczasowy.

Warto podkreślić, że każdy z dostawców usług płatniczych stosował własne zasady, dlatego u niektórych operatorów nowe ograniczenia nie miały zastosowania np. do operacji wykonywanych z użyciem BILK-a.

Dość powszechną praktyką była też możliwość pobrania większej kwoty w urządzeniach należących do banku wystawcy karty.

Czytaj także: Euronet obniżył limit jednorazowej wypłaty gotówki z bankomatu

Niektórych banków limity nie dotyczą…

Wśród operatorów sieci bankomatów, które po uspokojeniu sytuacji pandemicznej nie zdecydowały się na ponowne zwiększenie limitów wypłat, był Euronet.

Jednak w ostatnim czasie sieć ta podjęła decyzję całkiem przeciwną, obniżając dotychczasowy limit o 200 z, do 800 złotych jednorazowej wypłaty. Obejmie on wszelkie formy transakcji, a więc zarówno kartowe, jak i BLIK-a.

Limit nie dotyczy klientów banków, które udostępniły wyższe limity wypłaty dla swoich klientów na podstawie umów danego banku z Euronetem

Według informacji, przekazywanych przez biuro prasowe Firmy, zmiana ta nie ma związku z ewentualnymi zachowaniami Polaków, a jest wynikiem rosnących kosztów obsługi gotówki, których nie rekompensują opłaty pobierane od instytucji finansowych. Równocześnie jednak operator zapewnia, iż ustalenia indywidualne poczynione w tej materii z bankami będą respektowane.

– czytamy w komunikacie, wydanym przez Firmę.

… ale są one w mniejszości

Które z polskich banków posiadają porozumienia z operatorem, umożliwiające dokonywanie wypłat według dotychczasowych reguł? Należy do nich choćby Nest Bank.

– Nasi klienci mogą w dalszym ciągu wypłacać gotówkę (za pomocą kart płatniczych) z bankomatów sieci Euronet, jednorazowo nawet 4 000 zł – podkreśla Dorota Ordon, public relation manager Banku.

Agnieszka Gorzkowicz, menadżer ds. komunikacji korporacyjnej i zastępca rzecznika prasowego Credit Agricole Banku Polska wskazuje, iż klientów tej instytucji limit nie będzie obowiązywać, o ile będą oni wypłacać gotówkę w urządzeniach zlokalizowanych w placówkach banku.

Zmiany po stronie Euronetu nie dotyczą klientów Alior Bank.

„Mamy umowę z Euronet, która reguluje m.in. limit wypłat dla naszych klientów” – poinformowało nas biuro prasowe Alior Banku.

W wielu instytucjach finansowych jednak trzeba będzie się pogodzić z obniżonym o 200 zł limitem wypłat.

– Nie mamy umowy w zakresie bankomatów (a co za tym idzie ‒ limitów) z Euronetem – poinformowała nas Joanna Majer-Skorupa, zastępca rzecznika prasowego ING Banku Śląskiego.

Również Aneta Stelmaszczyk, rzecznik prasowy BOŚ wskazała, iż Bank nie dysponuje umową z firmą Euronet odnośnie wyższych limitów wypłat.

Ograniczenie będzie mieć zastosowanie także wobec klientów Banku Handlowego w Warszawie.

‒ W Citi Handlowym nie mamy zapisów gwarantujących naszym klientom możliwości wypłacania większych kwot w bankomatach Euronetu niż limit Euronetu – poinformowała Marta Wałdoch, rzecznik prasowy banku.

Klientów Banku BNP Paribas również obowiązuje limit wypłaty do 800 zł podczas jednorazowej transakcji przy korzystaniu z bankomatów sieci Euronet.

„Warto zaznaczyć, że takich transakcji jednego dnia można wykonać wiele – według limitu indywidualnie ustalonego przez Klienta” – informuje Biuro Prasowe Banku.

Źródło: aleBank.pl