KIR, Operator Chmury Krajowej i Hitachi wprowadziły na rynek usługę trwałego nośnika w chmurze

KIR, Operator Chmury Krajowej i Hitachi wprowadziły na rynek usługę trwałego nośnika w chmurze
Fot. Stock.Adobe.com /Maksim Kabakou
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR), Operator Chmury Krajowej (OChK) oraz Hitachi Europe Ltd. rozpoczęły współpracę na rynku polskim. Dzięki połączeniu technologii blockchain, macierzy WORM oraz chmury obliczeniowej na rynek wprowadzone zostaną innowacyjne usługi wspierające digitalizację przedsiębiorstw i zgodność z regulacjami, takimi jak trwały nośnik czy MIFID2, podały spółki. Odbiorcami tych usług będą m.in. podmioty z sektora medycznego, telekomunikacyjnego, bankowego i ubezpieczeniowego.
Dzięki połączeniu technologii #blockchain, macierzy #WORM oraz chmury obliczeniowej na rynek wprowadzone zostaną innowacyjne usługi #KIR #ChmuraKrajowa #Hitachi @RzecznikKIR

„W ramach rozpoczętej kooperacji KIR będzie dostawcą kompleksowego rozwiązania trwałego nośnika w formie usługi, w którym za niezmienność i nieusuwalność przechowywanych informacji będzie odpowiadać macierz WORM osadzona w chmurze. Trwały nośnik informacji to rozwiązanie, które w bezpieczny i wygodny sposób umożliwia przechowywanie i udostępnianie wszelkich dokumentów elektronicznych, co znacznie wspiera procesy biznesowe w relacji przedsiębiorca – klient” – czytamy w komunikacie.

Klienci instytucji korzystających z trwałego nośnika otrzymają od KIR jeden całodobowy punkt dostępu do kluczowych informacji poprzez dedykowany portal, zarówno w okresie trwania relacji z daną instytucją, jak i po jej zakończeniu. Dodatkowo, dzięki wykorzystaniu technologii blockchain, będą mogli monitorować historię dokumentów oraz ich autentyczność, podano również.

Czytaj także: Żadna instytucja finansowa nie uniknie przejścia do chmury >>>

Zbudowanie trwałego nośnika informacji jako integralnej usługi jest kolejnym krokiem w rozwoju usług strategicznych KIR.

„Dzięki współpracy z naszymi partnerami, tj. Operatorem Chmury Krajowej i Hitachi, po raz pierwszy w Europie zostanie wdrożony system trwałego nośnika łączący najlepsze cechy technologii blockchain, macierzy WORM, usług zaufania oraz chmury. Przez ostatnie lata technologia blockchain i WORM były błędnie traktowane jako alternatywne rozwiązania, choć w rzeczywistości świetnie się uzupełniają. Nasz strategiczny plan zakłada utworzenie ponadsektorowej usługi wykorzystywanej wszędzie tam, gdzie kluczowa jest trwałość informacji, np. w systemie e-paragonów, bankowości elektronicznej, e-ubezpieczeniach czy też w przechowywaniu i procesowaniu informacji medycznych” – powiedział wiceprezes KIR Robert Trętowski, cytowany w komunikacie.

KIR pionierem technologii blockchain w Polsce

KIR jest pionierem technologii blockchain w Polsce. W oparciu o tę technologię rozwiązanie trwałego nośnika do obsługi dokumentów publicznych wdrożyły m.in. PKO Bank Polski oraz BNP Paribas Bank Polska. KIR konsekwentnie rozszerza portfolio swoich usług, czym wspiera efektywność biznesową poprzez usprawnianie i upraszczanie procesów operacyjnych wewnątrz firmy oraz w kontakcie z klientami. Dostarcza m.in. bezpieczne narzędzia do potwierdzania tożsamości przez internet – mojeID oraz świadczy usługi zaufania.

Czytaj także: Dzięki PolishCloud wprowadzanie usług chmurowych dla sektora finansowego przyspieszy?

Jedna z największych w Polsce instancji macierzy WORM została wdrożona w dwóch ośrodkach przetwarzania OChK. OChK zapewni KIR bezpieczny magazyn danych WORM, a także udostępni kompleksową platformę kontenerową dla aplikacji biznesowej systemu trwałego nośnika. Korzystając z szerokiego spektrum zastosowania macierzy WORM jako magazynu aplikacyjnego, OChK planuje w najbliższych czasie dostarczyć także inne usługi oparte na tej platformie, wskazano.

„Poza usługą WORM-as-a-service pod trwały nośnik w KIR budujemy także kolejne rozwiązania, m.in. repozytorium dokumentów elektronicznych (ECM), platformę bezpiecznej wymiany plików i backup-as-a-service” – powiedział prezes OChK Michał Potoczek.

Dostawcą macierzy WORM (Hitachi Content Platform) oraz aplikacji biznesowej trwałego nośnika (HCportal) dostosowanej do wymagań KIR jest firma Hitachi Europe Ltd. Rozwiązanie Hitachi oparte o macierz WORM jest stosowane przez większość instytucji finansowych w Polsce, w tym m.in. Bank Pekao, Santander Bank Polska, Getin Bank oraz SGB-Bank do zaadresowania wyzwania regulacyjnego jakim jest trwały nośnik. Instytucje, które wybrały rozwiązanie Hitachi wdrożyły je w tzw. trybie „on-premise”.

„Strategiczna współpraca z KIR i Operatorem Chmury Krajowej umożliwia nam realizację oczekiwań naszych klientów, którzy chcieli wdrożyć trwały nośnik w modelu usługowym, zapewniając pełną zgodność z regulacjami. Model usługowy to nowa droga dla biznesu Hitachi w Polsce, którą podążamy we współpracy z lokalnymi partnerami. Ten strategiczny projekt potwierdza również wejście Hitachi na polski rynek z usługami związanymi z chmurą obliczeniową, jak i rozwiązaniami opartymi o blockchain” – podkreślił country manager Hitachi Europe w Polsce, Austrii i Europie Centralno-Wschodniej Tadeusz Woszczyński.

Hitachi jest drugim największym globalnym kontrybutorem w Hyperledger Fabric i posiada centra rozwojowe w USA i Japonii zajmujące się rozwojem technologii blockchain. Hitachi przejęło również spółkę o nazwie REAN Cloud, globalnego integratora systemów chmurowych oraz dostawcę usług profesjonalnych w tym obszarze, dzięki czemu uzupełniło swoją ofertę o cenną w branży wiedzę w zakresie migracji do chmury.

Współpraca KIR, OChK oraz Hitachi umożliwi utworzenie innowacyjnego produktu dla klientów na rynku polskim. Banki, towarzystwa ubezpieczeniowe, firmy telekomunikacyjne, instytucje medyczne i inne przedsiębiorstwa wdrażające strategię digitalizacji otrzymają kompletne rozwiązanie trwałego nośnika w usłudze, uzupełnione niespotykaną dotychczas funkcjonalnością wykonania audytu przez klienta. KIR może również zaoferować bankom stosującym macierz WORM firmy Hitachi, zintegrowany z blockchain portal dla klientów (HCportal) w formie usługi. OChK natomiast będzie oferować bezpieczną przestrzeń WORM-as-a-service oraz szereg innych usług takich jak np. bezpieczna wymiana i przesyłanie plików bez konieczności korzystania z zagranicznych serwisów i dysków internetowych. Porfolio Hitachi będzie rozszerzone o modele usługowe poprzez oferowanie serwisów zapewnianych przez OChK i KIR. Dzięki temu klienci na rynku polskim będą mogli wybrać sposób implementacji i formy sprzedaży zgodne ze swoją strategią digitalizacji i budżetem, podsumowano.

Źródło: ISBnews