KIR, Operator Chmury Krajowej i Hitachi wprowadziły na rynek usługę trwałego nośnika w chmurze
„W ramach rozpoczętej kooperacji KIR będzie dostawcą kompleksowego rozwiązania trwałego nośnika w formie usługi, w którym za niezmienność i nieusuwalność przechowywanych informacji będzie odpowiadać macierz WORM osadzona w chmurze. Trwały nośnik informacji to rozwiązanie, które w bezpieczny i wygodny sposób umożliwia przechowywanie i udostępnianie wszelkich dokumentów elektronicznych, co znacznie wspiera procesy biznesowe w relacji przedsiębiorca – klient” – czytamy w komunikacie.
Klienci instytucji korzystających z trwałego nośnika otrzymają od KIR jeden całodobowy punkt dostępu do kluczowych informacji poprzez dedykowany portal, zarówno w okresie trwania relacji z daną instytucją, jak i po jej zakończeniu. Dodatkowo, dzięki wykorzystaniu technologii blockchain, będą mogli monitorować historię dokumentów oraz ich autentyczność, podano również.
Czytaj także: Żadna instytucja finansowa nie uniknie przejścia do chmury >>>
Zbudowanie trwałego nośnika informacji jako integralnej usługi jest kolejnym krokiem w rozwoju usług strategicznych KIR.
„Dzięki współpracy z naszymi partnerami, tj. Operatorem Chmury Krajowej i Hitachi, po raz pierwszy w Europie zostanie wdrożony system trwałego nośnika łączący najlepsze cechy technologii blockchain, macierzy WORM, usług zaufania oraz chmury. Przez ostatnie lata technologia blockchain i WORM były błędnie traktowane jako alternatywne rozwiązania, choć w rzeczywistości świetnie się uzupełniają. Nasz strategiczny plan zakłada utworzenie ponadsektorowej usługi wykorzystywanej wszędzie tam, gdzie kluczowa jest trwałość informacji, np. w systemie e-paragonów, bankowości elektronicznej, e-ubezpieczeniach czy też w przechowywaniu i procesowaniu informacji medycznych” – powiedział wiceprezes KIR Robert Trętowski, cytowany w komunikacie.
KIR pionierem technologii blockchain w Polsce
KIR jest pionierem technologii blockchain w Polsce. W oparciu o tę technologię rozwiązanie trwałego nośnika do obsługi dokumentów publicznych wdrożyły m.in. PKO Bank Polski oraz BNP Paribas Bank Polska. KIR konsekwentnie rozszerza portfolio swoich usług, czym wspiera efektywność biznesową poprzez usprawnianie i upraszczanie procesów operacyjnych wewnątrz firmy oraz w kontakcie z klientami. Dostarcza m.in. bezpieczne narzędzia do potwierdzania tożsamości przez internet – mojeID oraz świadczy usługi zaufania.
Czytaj także: Dzięki PolishCloud wprowadzanie usług chmurowych dla sektora finansowego przyspieszy?
Jedna z największych w Polsce instancji macierzy WORM została wdrożona w dwóch ośrodkach przetwarzania OChK. OChK zapewni KIR bezpieczny magazyn danych WORM, a także udostępni kompleksową platformę kontenerową dla aplikacji biznesowej systemu trwałego nośnika. Korzystając z szerokiego spektrum zastosowania macierzy WORM jako magazynu aplikacyjnego, OChK planuje w najbliższych czasie dostarczyć także inne usługi oparte na tej platformie, wskazano.
„Poza usługą WORM-as-a-service pod trwały nośnik w KIR budujemy także kolejne rozwiązania, m.in. repozytorium dokumentów elektronicznych (ECM), platformę bezpiecznej wymiany plików i backup-as-a-service” – powiedział prezes OChK Michał Potoczek.
Dostawcą macierzy WORM (Hitachi Content Platform) oraz aplikacji biznesowej trwałego nośnika (HCportal) dostosowanej do wymagań KIR jest firma Hitachi Europe Ltd. Rozwiązanie Hitachi oparte o macierz WORM jest stosowane przez większość instytucji finansowych w Polsce, w tym m.in. Bank Pekao, Santander Bank Polska, Getin Bank oraz SGB-Bank do zaadresowania wyzwania regulacyjnego jakim jest trwały nośnik. Instytucje, które wybrały rozwiązanie Hitachi wdrożyły je w tzw. trybie „on-premise”.
„Strategiczna współpraca z KIR i Operatorem Chmury Krajowej umożliwia nam realizację oczekiwań naszych klientów, którzy chcieli wdrożyć trwały nośnik w modelu usługowym, zapewniając pełną zgodność z regulacjami. Model usługowy to nowa droga dla biznesu Hitachi w Polsce, którą podążamy we współpracy z lokalnymi partnerami. Ten strategiczny projekt potwierdza również wejście Hitachi na polski rynek z usługami związanymi z chmurą obliczeniową, jak i rozwiązaniami opartymi o blockchain” – podkreślił country manager Hitachi Europe w Polsce, Austrii i Europie Centralno-Wschodniej Tadeusz Woszczyński.
Hitachi jest drugim największym globalnym kontrybutorem w Hyperledger Fabric i posiada centra rozwojowe w USA i Japonii zajmujące się rozwojem technologii blockchain. Hitachi przejęło również spółkę o nazwie REAN Cloud, globalnego integratora systemów chmurowych oraz dostawcę usług profesjonalnych w tym obszarze, dzięki czemu uzupełniło swoją ofertę o cenną w branży wiedzę w zakresie migracji do chmury.
Współpraca KIR, OChK oraz Hitachi umożliwi utworzenie innowacyjnego produktu dla klientów na rynku polskim. Banki, towarzystwa ubezpieczeniowe, firmy telekomunikacyjne, instytucje medyczne i inne przedsiębiorstwa wdrażające strategię digitalizacji otrzymają kompletne rozwiązanie trwałego nośnika w usłudze, uzupełnione niespotykaną dotychczas funkcjonalnością wykonania audytu przez klienta. KIR może również zaoferować bankom stosującym macierz WORM firmy Hitachi, zintegrowany z blockchain portal dla klientów (HCportal) w formie usługi. OChK natomiast będzie oferować bezpieczną przestrzeń WORM-as-a-service oraz szereg innych usług takich jak np. bezpieczna wymiana i przesyłanie plików bez konieczności korzystania z zagranicznych serwisów i dysków internetowych. Porfolio Hitachi będzie rozszerzone o modele usługowe poprzez oferowanie serwisów zapewnianych przez OChK i KIR. Dzięki temu klienci na rynku polskim będą mogli wybrać sposób implementacji i formy sprzedaży zgodne ze swoją strategią digitalizacji i budżetem, podsumowano.