KIR i KDPW będą współpracować przy projektach wykorzystujących blockchain

KIR i KDPW będą współpracować przy projektach wykorzystujących blockchain
Źródło: KIR
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR) oraz Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych (KDPW) zawarły porozumienie o strategicznej współpracy, która dotyczyć będzie wspierania rozwoju polskiego sektora innowacji finansowych ze szczególnym uwzględnieniem obszaru fintech. W planach jest utworzenie środowiska testowego - sandbox, w ramach którego KIR i KDPW realizować będą projekty wykorzystujące technologię rejestrów rozproszonych (blockchain).

W planach jest utworzenie środowiska testowego - sandbox, w ramach którego #KIR i #KDPW realizować będą projekty wykorzystujące technologię rejestrów rozproszonych #blockchain @RzecznikKIR

„Na mocy porozumienia, strony deklarują współpracę m.in. w zakresie intensyfikacji informatyzacji rynku płatniczego i finansowego z wykorzystaniem technologii rejestrów rozproszonych oraz wdrażania nowatorskich rozwiązań technologicznych w obszarach regulacyjnych i nadzorczych. KDPW jest kolejną instytucją, obok UKNF, której KIR udostępni własną platformę blockchain” – czytamy w komunikacie.

KIR pełni rolę platformy technologicznej i kreatora nowatorskich narzędzi

KIR pełni rolę platformy technologicznej (hub) i kreatora nowatorskich narzędzi, których funkcją jest wspieranie rozwoju szeroko pojętej cyfrowej gospodarki. Dysponuje infrastrukturą informatyczną do wdrażania zaawansowanych przedsięwzięć, realizowanych również na styku świata finansów i organów  regulacyjno-nadzorczych, podano.

Czytaj także: KIR i Krakowski Bank Spółdzielczy zawarli umowę na wdrożenie płatności natychmiastowych w systemie Express Elixir >>>

„Dzięki porozumieniu z KIR mamy okazję stworzyć infrastrukturę do współtworzenia jednolitego, bezpiecznego i zaufanego systemu dedykowanego współpracy w obszarze nowoczesnych  innowacyjnych usług finansowych. Będzie to pozytywnie wpływało na rozwój całego sektora finansowego, a także innych obszarów gospodarki” – powiedział prezes KDPW Maciej Trybuchowski, cytowany w komumikacie.

KDPW stworzył platformę blockchain dla rynku kapitałowego

KDPW stworzył platformę blockchain dla rynku kapitałowego, która od 1 lipca br. zapewnia obsługę procesu sporządzania oraz udostępniania emitentom  wykazu osób uprawnionych do udziału w walnym zgromadzeniu. Na platformie uruchomiona została także aplikacja eVoting, która pozwala na zdalne oddawanie głosów na walnych zgromadzeniach.

„Na świecie technologia blockchain znajduje coraz powszechniejsze zastosowania. To narzędzie jutra, które jest już dziś wykorzystywane do budowania gospodarki przyszłości. W Polsce na razie mamy na swoim koncie pionierskie wdrożenia w sektorze finansowym, ale widzimy także niebagatelny potencjał do zastosowania rejestrów rozproszonych w administracji publicznej” – ocenił prezes KIR Piotr Alicki.

Blockchain to rozproszona baza danych, która zawiera stale rosnącą liczbę informacji pogrupowanych w bloki i powiązanych ze sobą w taki sposób, że każdy następny blok jest oznaczony czasem  utworzenia oraz opatrzony linkiem do poprzedniego bloku, z zakodowanym streszczeniem jego zawartości. Uniemożliwia to dokonanie jakiejkolwiek ingerencji w treści przechowywanych dokumentów. Technologia tworzy zaufane struktury danych, które – przy stosowaniu w usługach cyfrowych – znacznie podnoszą poziom satysfakcji i bezpieczeństwa klientów, podsumowano.

KIR, powołany z inicjatywy Narodowego Banku Polskiego, Związku Banków Polskich i 16 banków komercyjnych w celu elektronizacji i profesjonalizacji rozliczeń międzybankowych w Polsce jest kluczowym elementem infrastruktury polskiego sektora bankowego. Za pośrednictwem prowadzonych przez KIR systemów rozliczeniowych Elixir, Express Elixir i Euro Elixir, obsługujących standardowe i natychmiastowe przelewy międzybankowe w złotych oraz krajowe i transgraniczne przelewy w euro, przetwarzanych jest ponad 1,7 mld transakcji rocznie.

Źródło: ISBnews