Kilka godzin na temat bezpieczeństwa

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

140416.debata.01.400x267"Prawne i techniczne aspekty systemów zabezpieczeń banków" były tematem kolejnej debaty zorganizowanej przez Miesięcznik Finansowy BANK. Współorganizatorem spotkania była firma Siemens Security Products. Tematyka bezpieczeństwa cieszy się w sektorze bankowym niesłabnącym zainteresowaniem, czego najlepszym dowodem była frekwencja. W kwietniowe debacie udział bowiem wzięło ponad 30 osób z największych polskich banków, głównie specjalistów z działów bezpieczeństwa.

Tym razem program debaty znacząco odbiegał od standardu, ponieważ jednym z zaproszonych prelegentów był inż. Maksymilian Majerski, rzeczoznawca Stowarzyszenia POLALARM oraz ekspert Polskiej Izby Systemów Alarmowych, który szczegółowo omówił obowiązujące regulacje prawne dotyczące systemów zabezpieczeń, przybliżając nie tylko prawodawstwo polskie, ale także regulacje europejskie wraz ze specjalistycznym nazewnictwem, na podstawie których powstają m.in. obecnie obowiązujące w naszym kraju normy techniczne. Drugim z zaproszonych na spotkanie gości był Mark Russen, ekspert z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży zabezpieczeń, specjalizujący się w systemach dla sektora bankowego.

Podczas obu prezentacji padało mnóstwo pytań, uwag i komentarzy ze strony uczestników debaty. Tak przewidywała formuła spotkania, by rozmawiać o sprawach, które rzeczywiście interesują obie strony. Jednak jednym z ważniejszych tematów okazał się ogólny postulat do producentów urządzeń i systemów, by bardziej wsłuchiwali się w oczekiwania rynku i głosy użytkowników. Choć – jak podkreślono – jest już w tej kwestii znacznie lepiej niż jeszcze kilka lat temu, to wciąż rynek dostawcy i odbiorcy w sektorze bankowym nie mówi jednym głosem.

Choć czas spotkania przeciągnął się znacznie poza wyznaczone ramy, to zarówno uczestnicy, jak i prelegenci czuli, że o zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem można dyskutować jeszcze długo. Po oficjalnym zakończeniu dyskusja przeniosła się do kuluarów, gdzie trwała kolejne kilkadziesiąt minut. Na szczęście – jak zgodnie orzekli uczestnicy spotkania – wkrótce odbędzie się Forum Bezpieczeństwa Banków 2014, gdzie nadarzy się kolejna okazja do dyskusji na temat technologii wspierających codzienną pracę osób, odpowiedzialnych za jeden z ważniejszych w sektorze bankowym elementów działalności.

Więcej informacji na temat debaty „Prawne i techniczne aspekty systemów zabezpieczeń banków” w kwietniowym wydaniu miesięcznika BANK.